لبنیات لیقوان سوغات آذربایجان شرقی

  • لبنیات لیقوان سوغات آذربایجان شرقی
  • لبنیات لیقوان سوغات آذربایجان شرقی
  • لبنیات لیقوان سوغات آذربایجان شرقی
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

لیقوان یکی از کهن‌ ترین روستاهای آذربایجان و در ۳۶ کیلومتری جنوب شرقی شهر تبریز و در دامنه شمالی کوه های سر به فلک کشیده سهند واقع شده است. وجود آب و هوای سرد زمستانی و معتدل تابستانی در لیقوان باعث ایجاد مراتع و چمن‌زارهای سرسبز و روی آوردن مردم به نگهداری دام و رونق دامداری شده است، اما نکته مهم در حیات اقتصادی این روستا، آن است که اهالی آن برخلاف دامداران سایر مناطق، شیر خام تولیدی را به کارخانه‌ها یا شیرپزها نمی‌فروشند، بلکه خودشان فرآوری و به پنیر تبدیل می‌کنند.

در حقیقت شهرت لیقوان به خاطر پنیر است که به شغل خانوادگی تعدادی از اهالی روستا تبدیل شده است. تولید پنیر لیقوان مانند سایر پنیرهای سنتی با زدن مایه پنیر به شیر و ایجاد لخته شروع می‌شود. لخته با گذر از صافی آبگیری شده و محصول به دست آمده بعد از برش های مساوی در بسته‌های حلبی به مدت سه تا پنج ماه در غارهایی نگهداری می‌شود تا پنیر جا بیفتد. تولید کنندگان پنیر در لیقوان به برکت آب و هوای سرد و معتدل و وجود غار “کهل” در کنار کارگاه ها که نقش سردخانه را دارند، در هزینه‌های گزاف انرژی صرفه جویی می‌کنند. بعد از طی مرحله سردخانه، پنیر داخل حلب‌های ۱۷ کیلویی جهت بسته‌ بندی در ظروف کوچکتر (نیم، یک، دو، سه و پنج کیلویی) بیرون آورده می‌شود.

پنیر لیقوان علاوه بر شهرت و طعم خوش آن، با بهره‌وری بالایی نیز تولید می‌شود؛ به طوریکه از هر سه کیلو شیر گوسفندی در لیقوان یک کیلو پنیر تولید می‌گردد. این درحالی است که در سایر مناطق از جمله دشت مغان از هر پنج کیلو شیر خام یک کیلو پنیر تولید می‌شود.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران