ماکو ناب‌ترین پتانسیل ایران برای توسعه کشور است

  • ماکو ناب‌ترین پتانسیل ایران برای توسعه کشور است
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

استاندار آذربایجان غربی گفت: منطقه آزاد ماکو دروازه ورود ایران به اروپاست و به عنوان پایه توسعه صادرات غیرنفتی در کشور مطرح و نقش‌آفرینی خواهد کرد.

به گزارش سیتی پدیا و به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه آذربایجان غربی، قربانعلی سعادت درسخنانی در جمع خبرنگاران در خصوص اهمیت منطقه آزاد ماکو گفت: منطقه آزاد ماکو، منطقه‌ای است با مساحت ۵۰۰۰ کیلومترمربع که علی‌رغم داشتن استعدادها و پتانسیل‌های بسیار بالا، هنوز سرمایه گذاری‌های لازم در آن انجام نگرفته و جزو محروم‌ترین مناطق استان به شمار می‌رود.

وی وجه تمایز اساسی این منطقه با سایر مناطق آزاد پرقدمت دیگر کشور را در موقعیت فوق استراتژیک اقتصادی جغرافیایی و قرار گرفتن در دروازه ایران و اروپا دانست و گفت: سرمایه گذاران داخلی و خارجی با علم به این موضوع و تفاوت‌ها و وجه تمایزها و با رونق هر چه بیشتر آن به این منطقه سرازیر خواهند شد و شاهد رونق تصاعدی منطقه و استان و در نتیجه کشور خواهیم شد.

مدیرعامل سابق منطقه آزاد ماکو با بیان اینکه منطقه آزاد ماکو هم در اقتصاد استان و هم در اقتصاد کشور تاثیر زیادی دارد،‌ افزود: منطقه ‌آزاد ‌ماکو به یک منطقه صادراتی و ارزآور برای استان و کشور تبدیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه زیرساخت‌های آموزشی در منطقه آزاد ماکو بسیار نامناسب است نیز گفت: با توجه به این محرومیت‌ها، سازمان منطقه آزاد ماکو اعتبارات خوبی را به بخش آموزش و پرورش منطقه تزریق نموده و امید می‌رود طی سال‌های آتی، شاهد بهبود و تکمیل زیرساخت‌های آموزشی دراین منطقه باشیم.

سعادت افزود: امیدواریم در سال ۹۴، مجوز تردد خودروها با پلاک منطقه آزاد ماکو در سطح استان صادر شود.

استاندار آذربایجان غربی همچنین به مساله تردد خودروها با پلاک منطقه آزاد ماکو در سطح استان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر امکان تردد این خودورها خارج از محدوده منطقه آزاد ماکو وجود ندارد؛ اما با پیگیری‌هایی که انجام شده امیدواریم در سال جاری، این مجوز صادر شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر اقدامات توسعه‌ای در منطقه آزاد ماکو روند رو به رشد و مثبتی دارد و بسیار امیدواریم که در افق آینده، این منطقه به عنوان پایه توسعه صادرات غیرنفتی در کشور نقش آفرینی کند.

سعادت گفت: دولت و مجلس شورای اسلامی نیز در راستای همین محرومیت‌زدایی و در جهت بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و استعداد منطقه، طرح منطقه آزاد را برای آن که شامل سه شهرستان ماکو، پلدشت و شوط می باشد، مورد تصویب قرار دادند.

سعادت، داشتن آب و خاک مناسب و موقعیت جغرافیایی عالی را از دیگر ویژگی‌های منطقه آزاد ماکو دانست و گفت: با وجود چنین پتانسیل‌هایی و توسعه زیرساخت‌های لازم، می‌توان منطقه آزاد ماکو را به یک منطقه صادراتی و ارزآور برای استان و کشور تبدیل کرد.

استاندار آذربایجان غربی در ادامه به تمهیدات اندیشیده شده در استان برای استفاده هرچه بهتر از ظرفیت‌های منطقه آزاد ماکو اشاره و خاطرنشان کرد: رسیدن به توسعه اقتصادی و رشد و شکوفایی، نیازمند سرمایه گذاری است و لازمه سرمایه‌گذاری نیز تامین امنیت سرمایه‌گذاری است که این مورد به صورت جدی در استان پیگیری می‌شود و مدیران نیز مکلف به تسهیل شرایط فعالیت برای سرمایه‌گذاران در استان هستند.

وی هم‌چنین توسعه زیرساخت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری دراستان و منطقه آزاد ماکو را از دیگر اولویت‌های مهم و قابل توجه مدیران استان عنوان کرد و افزود: اگر زیرساخت‌ها فراهم شود، قطعا سرمایه‌گذاران نیز علاقمند به فعالیت در استان خواهند شد و با رونق سرمایه‌گذاری شاهد اشتغالزایی، ارتقای سطح تولید،‌ افزایش درآمد سرانه و بهبود سطح معیشت مردم استان خواهیم بود.

سعادت تاکید کرد: مجموعه مدیریتی استان با همدلی و تلاش بی‌وقفه، به دنبال آماده‌سازی زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه‌های صنعت، معدن، تجارت، گردشگری و فناوری‌های نوین در استان است.

استاندار آذربایجان غربی در بخش دیگری از سخنانش به اجرای راهبرد مدیریت بدون پول در استان اشاره کرد و افزود: از طریق مدیریت بدون پول، توانستیم کلیه پروژه‌ها را در استان فعال و پیمانکاران را دوباره به صحنه بیاوریم؛ اگرچه اعتبارات دولتی محدود است اما با شعار مدیریت بدون پول در حال حاضر پروژه‌های بزرگی در استان در حال اجراست.

سعادت در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع کشاورزی در استان پرداخت و گفت: متاسفانه شیوه غالب در کشاورزی استان، ‌شیوه سنتی است که این روش، به خاطر ارزش افزوده پایین، نفع چندانی برای خانوارها و کشاورزان ندارد؛ لذا در تلاش هستیم با ارائه آموزش‌های لازم به کشاورزان و روستاییان، زمینه را برای تبدیل کشاورزی از سنتی به مدرن و مکانیزه فراهم کنیم.

وی ادامه داد: در کنار کشاورزی که به روش سنتی انجام می‌گیرد، دامداری و دامپروری استان نیز به سبک سنتی است که این دامداری سنتی، باعث بهره‌برداری بی‌رویه از منابع طبیعی و در نتیجه از بین رفتن مراتع در استان شده است؛ بنابراین صنعتی شدن دامداری نیز به عنوان یک اولویت در دستور کار قرار دارد.

استاندار آذربایجان‌غربی اضافه کرد:‌ دولت از کشاورزان و دامداران استان حمایت می‌کند تا الگوهای سنتی کنار گذارده شود و به سمت سیستم‌های مدرن، مکانیزه و صنعتی در کشاورزی و دامداری پیش برویم.

سعادت هم‌چنین یکی از مشکلات استان را پایین بودن نرخ سواد عنوان کرد و گفت: آذربایجان‌غربی از لحاظ نرخ سواد، رتبه ۲۸ کشور را دارد که این جایگاه واقعا در شان مردم این استان نیست؛ لذا برنامه‌ریزی کرده‌ایم که طی پنج سال، بتوانیم تمام ۲۵۰ هزار بی‌سواد در استان را تحت آموزش و سوادآموزی قرار دهیم و جایگاه استان را به لحاظ برخورداری از نرخ سواد، ‌ارتقاء دهیم.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران