کانال تلگرام

دانلود کتاب آمازون

ماکو ناب‌ترین پتانسیل ایران برای توسعه کشور است

 • ماکو ناب‌ترین پتانسیل ایران برای توسعه کشور است
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

استاندار آذربایجان غربی گفت: منطقه آزاد ماکو دروازه ورود ایران به اروپاست و به عنوان پایه توسعه صادرات غیرنفتی در کشور مطرح و نقش‌آفرینی خواهد کرد.

به گزارش سیتی پدیا و به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه آذربایجان غربی، قربانعلی سعادت درسخنانی در جمع خبرنگاران در خصوص اهمیت منطقه آزاد ماکو گفت: منطقه آزاد ماکو، منطقه‌ای است با مساحت ۵۰۰۰ کیلومترمربع که علی‌رغم داشتن استعدادها و پتانسیل‌های بسیار بالا، هنوز سرمایه گذاری‌های لازم در آن انجام نگرفته و جزو محروم‌ترین مناطق استان به شمار می‌رود.

وی وجه تمایز اساسی این منطقه با سایر مناطق آزاد پرقدمت دیگر کشور را در موقعیت فوق استراتژیک اقتصادی جغرافیایی و قرار گرفتن در دروازه ایران و اروپا دانست و گفت: سرمایه گذاران داخلی و خارجی با علم به این موضوع و تفاوت‌ها و وجه تمایزها و با رونق هر چه بیشتر آن به این منطقه سرازیر خواهند شد و شاهد رونق تصاعدی منطقه و استان و در نتیجه کشور خواهیم شد.

مدیرعامل سابق منطقه آزاد ماکو با بیان اینکه منطقه آزاد ماکو هم در اقتصاد استان و هم در اقتصاد کشور تاثیر زیادی دارد،‌ افزود: منطقه ‌آزاد ‌ماکو به یک منطقه صادراتی و ارزآور برای استان و کشور تبدیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه زیرساخت‌های آموزشی در منطقه آزاد ماکو بسیار نامناسب است نیز گفت: با توجه به این محرومیت‌ها، سازمان منطقه آزاد ماکو اعتبارات خوبی را به بخش آموزش و پرورش منطقه تزریق نموده و امید می‌رود طی سال‌های آتی، شاهد بهبود و تکمیل زیرساخت‌های آموزشی دراین منطقه باشیم.

سعادت افزود: امیدواریم در سال ۹۴، مجوز تردد خودروها با پلاک منطقه آزاد ماکو در سطح استان صادر شود.

استاندار آذربایجان غربی همچنین به مساله تردد خودروها با پلاک منطقه آزاد ماکو در سطح استان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر امکان تردد این خودورها خارج از محدوده منطقه آزاد ماکو وجود ندارد؛ اما با پیگیری‌هایی که انجام شده امیدواریم در سال جاری، این مجوز صادر شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر اقدامات توسعه‌ای در منطقه آزاد ماکو روند رو به رشد و مثبتی دارد و بسیار امیدواریم که در افق آینده، این منطقه به عنوان پایه توسعه صادرات غیرنفتی در کشور نقش آفرینی کند.

سعادت گفت: دولت و مجلس شورای اسلامی نیز در راستای همین محرومیت‌زدایی و در جهت بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و استعداد منطقه، طرح منطقه آزاد را برای آن که شامل سه شهرستان ماکو، پلدشت و شوط می باشد، مورد تصویب قرار دادند.

سعادت، داشتن آب و خاک مناسب و موقعیت جغرافیایی عالی را از دیگر ویژگی‌های منطقه آزاد ماکو دانست و گفت: با وجود چنین پتانسیل‌هایی و توسعه زیرساخت‌های لازم، می‌توان منطقه آزاد ماکو را به یک منطقه صادراتی و ارزآور برای استان و کشور تبدیل کرد.

استاندار آذربایجان غربی در ادامه به تمهیدات اندیشیده شده در استان برای استفاده هرچه بهتر از ظرفیت‌های منطقه آزاد ماکو اشاره و خاطرنشان کرد: رسیدن به توسعه اقتصادی و رشد و شکوفایی، نیازمند سرمایه گذاری است و لازمه سرمایه‌گذاری نیز تامین امنیت سرمایه‌گذاری است که این مورد به صورت جدی در استان پیگیری می‌شود و مدیران نیز مکلف به تسهیل شرایط فعالیت برای سرمایه‌گذاران در استان هستند.

وی هم‌چنین توسعه زیرساخت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری دراستان و منطقه آزاد ماکو را از دیگر اولویت‌های مهم و قابل توجه مدیران استان عنوان کرد و افزود: اگر زیرساخت‌ها فراهم شود، قطعا سرمایه‌گذاران نیز علاقمند به فعالیت در استان خواهند شد و با رونق سرمایه‌گذاری شاهد اشتغالزایی، ارتقای سطح تولید،‌ افزایش درآمد سرانه و بهبود سطح معیشت مردم استان خواهیم بود.

سعادت تاکید کرد: مجموعه مدیریتی استان با همدلی و تلاش بی‌وقفه، به دنبال آماده‌سازی زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه‌های صنعت، معدن، تجارت، گردشگری و فناوری‌های نوین در استان است.

استاندار آذربایجان غربی در بخش دیگری از سخنانش به اجرای راهبرد مدیریت بدون پول در استان اشاره کرد و افزود: از طریق مدیریت بدون پول، توانستیم کلیه پروژه‌ها را در استان فعال و پیمانکاران را دوباره به صحنه بیاوریم؛ اگرچه اعتبارات دولتی محدود است اما با شعار مدیریت بدون پول در حال حاضر پروژه‌های بزرگی در استان در حال اجراست.

سعادت در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع کشاورزی در استان پرداخت و گفت: متاسفانه شیوه غالب در کشاورزی استان، ‌شیوه سنتی است که این روش، به خاطر ارزش افزوده پایین، نفع چندانی برای خانوارها و کشاورزان ندارد؛ لذا در تلاش هستیم با ارائه آموزش‌های لازم به کشاورزان و روستاییان، زمینه را برای تبدیل کشاورزی از سنتی به مدرن و مکانیزه فراهم کنیم.

وی ادامه داد: در کنار کشاورزی که به روش سنتی انجام می‌گیرد، دامداری و دامپروری استان نیز به سبک سنتی است که این دامداری سنتی، باعث بهره‌برداری بی‌رویه از منابع طبیعی و در نتیجه از بین رفتن مراتع در استان شده است؛ بنابراین صنعتی شدن دامداری نیز به عنوان یک اولویت در دستور کار قرار دارد.

استاندار آذربایجان‌غربی اضافه کرد:‌ دولت از کشاورزان و دامداران استان حمایت می‌کند تا الگوهای سنتی کنار گذارده شود و به سمت سیستم‌های مدرن، مکانیزه و صنعتی در کشاورزی و دامداری پیش برویم.

سعادت هم‌چنین یکی از مشکلات استان را پایین بودن نرخ سواد عنوان کرد و گفت: آذربایجان‌غربی از لحاظ نرخ سواد، رتبه ۲۸ کشور را دارد که این جایگاه واقعا در شان مردم این استان نیست؛ لذا برنامه‌ریزی کرده‌ایم که طی پنج سال، بتوانیم تمام ۲۵۰ هزار بی‌سواد در استان را تحت آموزش و سوادآموزی قرار دهیم و جایگاه استان را به لحاظ برخورداری از نرخ سواد، ‌ارتقاء دهیم.


0 به این مطلب امتیاز دهید

عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

 • مهدی در ۲۶ آبان ۱۳۹۶

  عالییییییییییییییییییییییییییییییییی

 • احمد در ۲۷ آبان ۱۳۹۶

  درود و عرض ادب در مورد مقاله ای که در رابطه با لنبان طرح نمودیدلازم دیدم تشکر بنمایم اما پیش از هر چیز شایسته بود که هم حضرت عالی و هم اساتیدی که در این خصوص زحمت کشیده اند با اندکی دقت در وجه تسمیه لنبان به واژگان مردمان همسایه که پایشان به آن محل هم باز شده یعنی بختیاریها خیلی خود را در چم و خم واژه شناسی قرار ندهید زیرا در گویش لری جنوبی و عموم مردم جنوب لنبان lonban یا لنبونlonboun به معنای گیاه بیشه است که در مناطق جنوبی سقف خانه های روستایی خصوصا خانه های لب خور ها ، تالاب ها و باتلاق های خوزستان را از ان می بافند. لذا بنده اعتقادم این است که در مطالعه اکوسیستم محل مزبور خصوصا الگوهای گذشته انجا حتما به ریشه این نام خواهید رسید.

 • parisa در ۲۸ آبان ۱۳۹۶

  الان که دیگه اصلا روغن جامد نیست. روغن مایع آفتابگردان چطوره؟مشکلی نداره؟

 • مر در ۲۸ آبان ۱۳۹۶

  ما در آبان از این آبشار بازدید کردیم، مسیر خیلی خیلی دور و خلوت و خطرناک بود، جاده خاکی بود، حدود سه ساعت و نیم با ماشین تو جاده خاکی راه بود، با ماشین شاسی کوتاه میشد رفت ولی خیلی دور بود و مسیر صعب‌العبور بود، بعد از رسیدن به خود امامزاده گزو،حدود ۳۵ دقیقه از کوه باید پایین رفت تا به آبشار رسید و حدود ۴۵ دقیقه از کوه باید بالا رفت تا دوباره به امامزاده برگشت، کوهنوردی خیلی سنگینی هم دارید حسابی خسته میشید ولی آبشار خیلی قشنگه,مسیر روی گوگل مپ موجود نیست

 • خاقانی در ۱ آذر ۱۳۹۶

  شرایط رزرو خانه معلم اراک

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۳ آذر ۱۳۹۶

  یاشاسین آذربایجان
  یاشاسین اورمیه
  به دیار آذربایجان شهر زیبای اورمیه قلب آذربایجان تشریف بیارین

 • مریم در ۴ آذر ۱۳۹۶

  ممنون برای آموزش خوبتون🌹

 • ديلمستان در ۴ آذر ۱۳۹۶

  مسیر اول آسفالته. چرا مسیر اصلی را تغییر دادید؟ چه کاریه؟ ضمنا این روستا جز بخش خورگام شهرستان رودبار و زبانشم دیلمی است. لطفا اصلاح کنید

  • leila در ۵ آذر ۱۳۹۶

   ممنونم از توجهتون.حتما اصلاح میشود

 • وحید در ۹ آذر ۱۳۹۶

  رودخانه های سیکان در شهرستان دره شهر و سراب ، و چندین رودخانه دیگه لحاظ نشدن.

 • علی در ۱۳ آذر ۱۳۹۶

  به ارومیه قلب کردستان به ارومیه شهرکردنشین تشریف بیاوریدوازمناطق دیدنی وتاریخی ان دیدن کنید…بژ ی کوردستان

 • سویوکیونگ در ۱۷ آذر ۱۳۹۶

  عالییییییییی😘😘😘😘

 • سویوکیونگ در ۱۷ آذر ۱۳۹۶

  خوب بود

 • مجتبی در ۱۷ آذر ۱۳۹۶

  خیلی لایک دارین با تقدیر وتشکر فراوان از شما

 • سعید در ۱۹ آذر ۱۳۹۶

  سلام. اسم روستای کورابلاغ ه اشتباه کوره‌جان وارد شده است لطفا اصلاح نمایید

 • ناشناس در ۱۹ آذر ۱۳۹۶

  یکی از رود هارو ننوشتن چون من در جدول ی سوال اومده یکی از رود های استان خوزستان که پنج کلمه ایه و دوکلمه اولش ک ر اخری هم ن

 • ناشناس در ۱۹ آذر ۱۳۹۶

  من همون ناشناس بالاییم لطفا اگه کسی جواب سوالو دونست بگه

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۱ دی ۱۳۹۶

  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤
  به دیار آذربایجان شهر زیبای اورمیه قلب آذربایجان تشریف بیارین
  یاشاسین آذربایجان
  یاشاسین اورمیه
  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۱ دی ۱۳۹۶

  💖 اورمیه قلب آذربایجان 💖
  از دیار آذربایجان شهر زیبای اورمیه قلب آذربایجان دیدن کنید !!
  ما آذربایجانی ها بخصوص اورمیه ای ها یا همون‌ به اصطلاح ترکی ( اورمولوها) همیشه خون گرم و مهمان نوازین 💓.
  آذربایجان دیارنا ، اورمییه خوش گلیبسیز ‌.
  ترجمه از ترکی به فارسی:
  به دیار آذربایجان، شهر اورمیه خوش اومدین💓
  یاشاسین آذربایجان 💓
  یاشاسین اورمیه 💓
  💓 اورمیه قلب آذربایجان 💓

 • ارومیه قلب آذربایجان در ۱ دی ۱۳۹۶

  💖 اورمیه قلب آذربایجان 💖
  از دیار آذربایجان شهر زیبای اورمیه قلب آذربایجان دیدن کنید !!
  ما آذربایجانی ها بخصوص اورمیه ای ها یا همون‌ به اصطلاح ترکی ( اورمولوها) همیشه خون گرم و مهمان نوازین 💓.
  آذربایجان دیارنا ، اورمییه خوش گلیبسیز ‌.
  ترجمه از ترکی به فارسی:
  به دیار آذربایجان، شهر اورمیه خوش اومدین💓
  یاشاسین آذربایجان 💓
  یاشاسین اورمیه 💓
  💓 اورمیه قلب آذربایجان 💓

 • آرمان در ۱۹ دی ۱۳۹۶

  سلام.خسته نباشید عرض میکنم.فک کنم عبارت آلکاوا صحیح نمی باشد.و عبارت علیک آباد در نقشه های طرح تفصیلی و پیشنهادی شهر اشنویه با پیشنه ۳۵ سال قدمت موجود می باشد.

 • اورمیه آذربایجان در ۲۲ دی ۱۳۹۶

  یاشاسین گوزل آذربایجان
  یاشاسین گوزل اورمیه

  😍😍😍😍😍😍💖💖💖💖💖💖💖💖

 • سحر در ۲۳ دی ۱۳۹۶

  اولین باری بود که به مناطق ترک نشین سفر کردم شهر زیبای ارومیه بود.با مناطق بکر وطبیعت زیبا و هوای عالی

 • ترک وطن پرست در ۲۵ دی ۱۳۹۶

  با علی هستم که ارومیه را قلب کردستان می داند -اولا ارومیه اسمش رو خودشه:”

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۲ بهمن ۱۳۹۶

  سنی چوخ سویوروم اورمیه 💓
  سن بنیم حیاتمسان اورمیه 💓
  عشقیم، نفسیم،جانیم:
  اورمیه آذربایجان

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۲ بهمن ۱۳۹۶

  قاداین آلیم گوزل اورمیه❤
  ترجمه از ترکی به فارسی:
  فدای شهر زیبای اورمیه بشم.
  سنی چوخ‌ سویوروم اورمیه آذربایجان ❤
  یاشاسین آذربایجان💓
  یاشاسین اورمیه 💓

  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤

 • م زعفرانيه در ۴ بهمن ۱۳۹۶

  دهکده توریستی زعفرانیه سبزوار در کنار جاده اصلی تهران مشهد قرارداره و اثار تاریخی متعددی داره توصیه دارم موقع رفتن به مشهد مقدس از این دهکده دیدنی بکنید حتی با یه روز هم تموم نمیشه واقا دیدنیس اثار ان عبارتند از کاروانسرای شاه عباسی – اب انبار – قهوه خانه قدیمی – ارگ – یخچال – چاپار خانه – اقامتگاه – قبرستان مسافران ابریشم – حمام قدیمی- کویر اماده افرود- پناهگاه گل ممد قهرمان داستان ده جلدی کلیدر رمان نویس بزرگ استاد محمود دولت ابادی-ابشار در شمال روستا – کال شور در جنوب روستا و…..

 • مختار نوربخش در ۶ بهمن ۱۳۹۶

  درود بر سیاهکل

 • جانیم تبریزیم در ۹ بهمن ۱۳۹۶

  هموطن اورمیه ای انقدر خودتو هلاک نکن اگه اورمیه قلب آذربایجان باشه که نیست یک نفر هموطن کرد نمیگه قلب کردستان قلب اونجایی هست که من اونجا نفس میکشم پس الکی خودتو خسته نکن . یاشاسین آزربایجان یاشاسین تبریزیم

 • مهدی صالحی در ۱۴ بهمن ۱۳۹۶

  سلام پیشنهاد می کنم از روستای اسجیل هم دیدن کنید و از طبیعت بکر آن لذت ببریدو از مهمان نوازی ساکنان آن بهره مند شوید.

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۱۶ بهمن ۱۳۹۶

  یاشاسین آذربایجان ❤
  یاشاسین اورمیه ❤

  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤
  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤
  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤

 • گوزل تبریز در ۱۶ بهمن ۱۳۹۶

  اورمیه عشق ، جان و‌ قلب آذربایجان هست.
  گوزل تبریزدن ، گوزل اورمییه سلام 💪💪💪
  تبریز ائلمیدی ❤ اورمیه سئوگلیمدی

  یاشاسین آذربایجان 💪
  یاشاسین تبریز 💪
  یاشاسین اورمیه 💪

  اورمیه قلب آذربایجان 💪💪💪💪💪💪

 • عشقیم تبریز در ۲۰ بهمن ۱۳۹۶

  با اون نفر با اون اسم تقلبی هستم این هلاک کردن نیست ❌❌

  یاری جانیم تبریز 😍
  یاری جانیم اورمیه 😍
  یاشاسین آذربایجان

 • آیدین در ۲۲ بهمن ۱۳۹۶

  تبریز قدمتی بیش از کوچ آریایی هابه ایران را دارد…
  همچنین تپه حسنلو و شهر خیاو…یا همون مشگین شهر تاریخی بیش از ۷ هزار سال دارد…و راجب اون دوست عزیز که فک میکنن اورمیه خاک کوردستان تخیلی میباشد…..ازربایجان اورمیه تبریز اردبیل زنجان و همدان یاشاسین…

 • اورمیه آذربایجان در ۲۳ بهمن ۱۳۹۶

  یاشاسین آذربایجان 💪
  یاشاسین تبریز 💪
  یاشاسین اورمیه💪
  یاشاسین اردبیل 💪
  یاشاسین زنجان 💪