مجسمه شیر سنگی همدان

  • مجسمه شیر سنگی همدان
  • مجسمه شیر سنگی همدان
  • مجسمه شیر سنگی همدان
  • مجسمه شیر سنگی همدان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

مجسمه شیر سنگی همدان در میدان و پارک سنگ شیر، یکی از آثار تاریخی شهر همدان قرار دارد. این مجسمه که ظاهرا از دوره اشکانیان باقی مانده، همراه قرینه دیگرش بر دروازه شهر همدان نصب گردیده بود. در حمله دیلمیان و تصرف شهر همدان، دروازه شهر تخریب شد، اما شیرهای سنگی آن باقی ماند. مرداویج دیلمی تصمیم داشت یکی از آن ها را به ری منتقل کند، اما موفق نشد و آن مجسمه به طور کامل از بین رفت.

مجسمه شیر سنگی از یادمان‌ های تاریخ باستان در شهر همدان است که در انتهای خیابان ۱۲ متری سنگ شیر و در وسط میدان مربع شکلی به همین نام قرار گرفته‌ است. تپه‌ ای که در حال حاضر مجسمه شیر سنگی بر روی آن واقع شده تپه باستانی است زیرا تابوت متعلق به دوره اشکانی از آن محل کشف شده و فعلاً در موزه تپه هگمتانه نگهداری می‌ شود. این مجسمه به همراه قرینه اش ابتدا در دروازه شهر همدان قرار داشته‌ است و اعراب به هنگام فتح همدان آن را باب الاسد به معنی دروازه شیر نامیده‌ اند.

در سال ۳۱۹ هجری قمری نیز که دیلمیان همدان را به تصرف خود در آوردند دروازه شهر را به کلی تخریب کردند. مردآویج دیلمی قصد داشت یکی از آنها را به ری منتقل نماید ولی چون موفق نشد پنجه‌ های یکی از شیرها را شکست و دیگری را به طور کامل تخریب نمود مجسمه آسیب دیده تا سال ۱۳۲۸ هجری شمسی بر روی زمین افتاده بود تا اینکه مهندس سیحون طراح و معمار آرامگاه بوعلی آن را در محل فعلی نصب کرد. در عصر اسلامی، این شیر را محافظی برای شهر و طلسمی برد بیماری تلقی می کرده‌ اند. جویندگان گنج آن را شکسته‌ اند و برجستگی بینی آن بر اثر بوسه‌ های زنان جویای همسر صاف شده است.

در تاریخ ساخت مجسمه شیر سنگی مورد اختلاف است ولی از نحوه حجاری مجسمه و نزدیکی آن به باروی اشکانیان و کشف تابوت دوره اشکانی از شان محل چنین بر می‌ آید که به اشکانیان مربوط باشد، اما این اثر از یادگار های هنری سلوکی اشکانی می‌ باشد.

این اثر در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۳۱۰ و به شماره ۹۳ در فهرست آثار ملی و تاریخی ایران به ثبت رسیده‌ است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

2- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
همدان، بلوار آیت الله طالقانی، خیابان امیرکبیر، میدان سنگ شیر
نوع
مجسمه تاریخی مربوط به دوره اشکانیان
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
15 دی 1310
شماره ثبت در آثار ملی ایران
93

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران