شهرستان دالاهو

معرفی مجموعه تاریخی قلعه یزدگرد دالاهو

  • معرفی مجموعه تاریخی قلعه یزدگرد دالاهو
  • معرفی مجموعه تاریخی قلعه یزدگرد دالاهو
  • معرفی مجموعه تاریخی قلعه یزدگرد دالاهو
  • معرفی مجموعه تاریخی قلعه یزدگرد دالاهو
  • معرفی مجموعه تاریخی قلعه یزدگرد دالاهو
  • معرفی مجموعه تاریخی قلعه یزدگرد دالاهو
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

قلعه یزدگرد به مجموعه بناهایی اشاره دارد که مربوط به دوره ساسانیان است و در روستای زرده شهرستان دالاهو در استان کرمانشاه قرار دارد. این مجموعه در ۱۸ کیلومتری ریجاب به سرپل ذهاب در استان کرمانشاه قرار دارد و وسعت تقریبی آن حدود چهل کیلومتر مربع است که از سمت شمال غرب با پرتگاه تندی به جلگه ذهاب و از طرف شمال و شرق به صخره‌ های پلکانی دالاهو محدود می‌ شود.

هنگامی‌ که از شرق روستای بان‌ زرده در منطقه ریجاب استان کرمانشاه به سوی کوه‌ های سر به فلک کشیده دالاهو پیش می‌ رویم، پس از طی جنگل‌ های سرسبز بلوط و قدری کوهپیمایی در هوای تازه و فرحبخش کوهستان و گذر از چند قله کوچک مجموعه قلعه یزدگرد مشخص است که مسلط و مقتدر، دشت ریجاب را زیر پای خود دارد.

قلعه یزدگرد که افسانه‌ های بی‌شماری را در ذهن اهالی دالاهو نقش داده، از آنجا نامگذاری شد که مردمان این خطه باور کردند که یزدگرد و دخترش شهربانو که بنا به اعتقاداتی بعدها به همسری امام حسین (ع) درآمد پس از حمله اعراب در این قلعه مأمن گرفته‌ اند. بر اساس اولین تحقیقات و کاوش‌ های باستان شناسی که در زمان قبل از انقلاب توسط هیئت باستان شناختی کانادایی ادوار کیل صورت گرفت، در این منطقه و بر طبق گچ بری‌ های مکشوفه از بنای معروف به گچ گمبد، زمان ساخت این مجموعه به دوره ساسانی نسبت داده شد. اما کاوش‌ های بعدی در این منطقه نشان داد بسیاری از مجموعه بناهای این محوطه متعلق به اواخر دوره اشکانی است. این مجموعه شامل چند محوطه‌ است که عبارتند از:

دیوار گچ

خطی از استحکامات به طول دو و نیم کیلومتر و عرض دو تا چهار متر است و با قلوه و لاشه سنگ به همراه ملاط گچ ساخته شده‌ است. سرتاسر نمای خارجی این دیوار با مجموعه‌ ای از برج‌ های نیم دایره‌ ای شکل تقویت شده‌ است.

آشپزخانه

در انتهای پایین دیوار مجموعه‌ ای از استحکامات قرار دارد و به احتمال زیاد محل استقرار سربازان بوده‌ است.

دروازه

دو برج منفرد در ابتدای دیوار دفاعی قرار گرفته‌ است. این مکان دروازه خوانده می‌ شود.

جای دار

در حال حاضر این محوطه بین باغ‌ های روستای زرده قرار دارد. آثار بر جای مانده در این محوطه نوعی استحکامات دفاعی با دیوارها و برج‌ های تعبیه شده در آن را نشان می‌ دهد. این بنا احتمالاً ترکیبی از دژ قلعه برای کل محوطه بوده‌ است.

تپه رش

در سطح این محوطه مقدار زیادی سفال از دوره‌ های مختلف به دست آمده‌ است.

قلعه یزدگرد

این بنا در یکی از بلندترین ارتفاعات قرار دارد. اطراف این قلعه را حصاری با برج‌ های نیم دایره‌ ای شکل احاطه کرده‌ است. قطر این برج‌ ها بین دو تا شش متر است و با فاصله شش تا شانزده متر از یکدیگر قرار گرفته‌ اند.

گچ گمبد

این محوطه که به نام میدان نیز شناخته می‌شود، دارای وسعت تقریبی ۸۰۰×۴۰۰ متر است. اطراف این مجموعه را حصاری با برج‌ های نیم دایره‌ ای شکل در بر گرفته‌ است. در قسمت جنوبی آن پردیس و در قسمت شمالی آن کاخی به چشم می‌ خورد و تزیینات گچی بسیاری از داخل آن به دست آمده‌ است.

قلعه داور

این بنا در داخل روستای بان گمبد قرار دارد. کاوش‌ های باستان شناختی نشان داده‌ است که این بنا آتشکده‌ ای از دوره ساسانی بوده و در اوایل اسلام با الحاق فضاهایی به آن، تبدیل به کارگاه شیشه گری شده است!

نقاره خانه

این بنا در شمال شرقی بنای قلعه یزدگرد و بر روی ارتفاعات قرار دارد. این بنا برج دیده بانی بود.

آشیه وا

این بنا در شمال غربی بنای قلعه یزدگرد و بر روی ارتفاعات قرار گرفته‌ است. این بنا نیز برج دیده بانی بوده است (آشیه وا به معنی آسیاب بادی می باشدکه در زبان پهلوی با این معنی برابری میکند).

مجموعه قلعه یزدگرد با این‌ که از نظر معماری و ارزش‌ های تاریخی و طبیعت بکر منطقه از اهمیت خاصی برخوردار است، اما آنچنان که شایسته است معرفی نشده به طوری که تعداد زیادی از کرمانشاهیان از وجود آن یا آگاه نیستند یا اطلاعات کمی ‌در مورد آن دارند. این قلعه جزو بناهای ملی ما قلمداد می‌ گردد و از اماکن کم‌ نظیر و جذاب برای علاقه‌ مندان به تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- تارنمای گردشگری سیری در ایران

3- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
کیلومتر 18 جاده ریجاب به سرپل ذهاب، روستای بان زرده
نوع
قلعه تاریخی دوره ساسانی و اشکانی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران