مجموعه تاریخی میدان شهرداری رشت

  • مجموعه تاریخی میدان شهرداری رشت
  • مجموعه تاریخی میدان شهرداری رشت
  • مجموعه تاریخی میدان شهرداری رشت
  • مجموعه تاریخی میدان شهرداری رشت
  • مجموعه تاریخی میدان شهرداری رشت
  • مجموعه تاریخی میدان شهرداری رشت
  • مجموعه تاریخی میدان شهرداری رشت
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

مجموعه ساختمان های اداری و تجاری میدان شهرداری شهر رشت که در اوایل دوره پهلوی با هدف متمرکز ساختن بخش های اداری و تجاری و با بهره گیری از عناصر معماری و شهرسازی اروپا و تلفیق آن با معماری ایرانی ساخته شده اند، عبارتند از: شهرداری، استانداری سابق، پست و تلگراف، هتل ایران و کتابخانه ملی ایران.

این آثار را که مهندسان آلمانی و به سبک معماری آلمان در فاصله سال های ۱۲۹۹ تا ۱۳۱۴ هجری خورشیدی ساخته اند، مجموعه ای زیبا و هماهنگ از معماری سبک نئوکلاسیک اروپایی در اوایل قرن بیستم است و جلوه ای ویژه به شهر رشت بخشیده است. در میان این آثار بنای شهرداری رشت و برج ساعت آن قدیمی تر است. گلنگ ساخت این بنا در سال ۱۲۹۹ هجری خورشیدی بر زمین زده شد.

ساختمان شهرداری با قدمت حدود ۶۰ ساله خود، که به سبک بناهای روسی و توسط مهندسین آلمانی ساخته شده، یکی از جالب ترین ساختمان های این مجموعه است. این ساختمان، که در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی افتتاح شد، دارای یک برج ساعت به ارتفاع ۲۴ متر از سطح زمین است که در گذشته از این برج برای دیده بانی شهر به منظور وقوف از آتش سوزی ها استفاده می شد.

برج ساعت شهرداری، در طول تاریخ، آسیب های فراوانی دید که آخرین بار در شب ۳۱ خرداد ۱۳۶۹ هجری شمسی به واسطه زلزله با خاک یکسان شد و بخشی از ساختمان شهرداری هم در این شب خسارت کلی دید.

کار بازسازی ساختمان و برج ساعت شهرداری، بلافاصله از سوی شهرداری شروع و با تلاش عوامل متعهد و دلسوز شهرداری، دقیقا راس ساعت ۵ بعدازظهر ۳۱ خرداد ۱۳۷۰ از برج ساعت پرده برداری شد و صدای زنگ آن نگاه های مشتاق شهروندان را به خود معطوف کرد و لبخند رضایت و شادی را بر لب هایشان نشاند. از آن به بعد زنگ ساعت مجموعه در هر ساعت برابر با عدد ساعت و هر نیم ساعت یک زنگ به صدا در می آید.

اجرای موزیک زنده به طور روزانه در صبحگاه و مناسبت‌ها توسط گروه ارکستر شهرداری رشت رو به روی درب شهرداری داخل محوطه میدان و در محوطه مخصوص گروه ارکستر از ویژگی‌های بی نظیر شهرداری رشت است.

این اثر در تاریخ ۲۶ آذر ۱۳۵۶ با شماره ثبت ۱۵۱۶ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای سیاحت و زیارت در گیلان، جلد اول، علی طاهری، زمستان 1375.

2- با ایران بیشتر آشنا شویم (4)، نگاهی به گیلان، قربان فاخته، 1387.

3- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
رشت، خیابان شریعتی، میدان شهرداری
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
26 آذر 1356
شماره ثبت در آثار ملی ایران
1516

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران