ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

مدرسه اکبریه تبریز


 

مدرسه اکبریه تبریز، عمارت دو طبقه ی مفصلی داشت که در سال ۱۲۶۶ هجری قمری در ضلع غربی و شمالی صحن بقعه ی صاحب الامر از طرف “میرزا علی اکبر خان” یکی از سرشناسان تبریز و مترجم و دبیر کنسلولگری روس بنیاد نهاده شد.

این مدرسه در زمان قاجاریه ساخته شده است.

طلاب شیخیه در این مدرسه تحصیل علوم دینی می کردند و “حاج فتحعلی خان صاحب دیوان شیرازی” نیز هنگام اقامت در تبریز آب انبار بزرگی در حیاط مدرسه، در برابر مقام صاحب الامر ساخته بود. این آب انبار ماه ها آب مورد نیاز طلاب و مردم آن حوالی را تأمین می کرد.

بخشی از بنای اکبریه در سال ۱۳۴۵ شمسی توسط شهرداری وقت تخریب شد و به تدریج این بنای تاریخی در آستانه ی ویرانی کامل قرار گرفت. سرانجام سازمان میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی در سال ۱۳۶۷ به بازسازی و مرمت آن همت گماشت و طی چند سال کار و تلاش ساختمان، مدرسه اکبریه به شکل مطلوبی مرمت گردید.

مدرسه اکبریه تبریز با نمای آجری و سردرب با کاربست گچ‌بری های زیبا و مقرنس‌های دل‌انگیز احداث شده است. این بنا در سال ۱۳۴۵ با تمام شکوه و جلوه خاص خود توسط شهرداری وقت مورد تخریب قرار گرفت و بدین منوال در زیر تلی از خاک و زباله در آستانه ویرانی بود که سرانجام سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۶۷ اقدام به مرمت آن نموده و هم اکنون به شکل و حالت گذشته خود برگشته است.

این بنا در تاریخ ۶/۶/۱۳۸۰ به شماره ۴۱۹۴ جزو آثار ملی ایران ثبت شده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران