ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

مدرسه طالبیه

 

مدرسه طالبیه در بازار و در کنار مسجد جامع تبریز واقع شده است و سطح آن نزدیک یک متر و نیم از کف بازار پایین تر است. عمارات غربی و شمالی مدرسه مشتمل بر حجره های پایینی و بالایی کوچکی هستند که طلاب دینی به صورت شبانه روزی در آنها اقامت دارند. عمارت شرقی شامل کتابخانه و ساختمان نوسازی شده مدرسه ای است که در سال ۱۳۶۷ هجری قمری در محل چند مدرسه و حجره ی بزرگ فرو ریخته، ساخته شده است.

این دالان در گذشته مسقف بوده است.

بانی عمارت غربی معلوم نیست ولی عمارت شمالی در نیمه دوم قرن یازدهم هجری از طرف “حاج طالب خان” پسر “حاج اسحق تبریزی” ساخته شده و طبق وقف نامه ای که به مهر و امضای چهارده تن از علما رسیده در تاریخ ۱۰۸۷ هجری قمری  پس ازپایان عمارت طالبیه، درآمد مستغلاتی به هزینه اداری و حفظ و حراست مدرسه مزبور اختصاص یافته است.

عمارت ضلع شرقی مدرسه یعنی کتابخانه و مدرسه جدید در سال ۱۳۲۷ شمسی به وسیله ی مرحوم “حاج محمد باقر خوئی کلکته چی” که یکی از بازرگانان نیکوکار تبریز بود ساخته شد.

بالای در بزرگ  ورودی مدرسه ی طالبیه، زیر طاق مقرنس زیبای مدخل مدرسه دو سنگ نبشته مرمری نفیس نصب شده که فرمان بخشش مالیات و عوارض شهر از طرف فتحعلی شاه قاجار را در خود دارد. اثر ارزنده ای که در صحن این مدرسه به جا مانده، حوضچه سنگی یک پارچه ای به شکل جام زیبایی از سنگ سیاه تراشیده و کنده شده است.

 

مدرسه طالبیه 1عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران