شهرستان کاشان

مدرسه و مسجد آقا بزرگ کاشان

  • مدرسه و مسجد آقا بزرگ کاشان
  • مدرسه و مسجد آقا بزرگ کاشان
  • مدرسه و مسجد آقا بزرگ کاشان
  • مدرسه و مسجد آقا بزرگ کاشان
  • مدرسه و مسجد آقا بزرگ کاشان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

بنای مدرسه و مسجد آقا بزرگ یکی از زیباترین و با شکوه ترین بناهای دوره قاجار در ایران به شمار می آید که در خیابان فاضل نراقی، نرسیده به میدان کمال الملک واقع شده است.

ساختمان این مدرسه با سرمایه شخصی به نام حاج محمد تقی خانبان طی سال های ۱۲۵۰ تا ۱۲۶۰ هجری قمری جهت استفاده نماز جماعت و درس و بحث داماد خود، ملا مهدی نراقی دوم، برادر ملا احمد نراقی، ملقب به آقا بزرگ بنا شده و به این نام معروف شده است.

تمامی این بنا از جمله گنبد که جزء بزرگ ترین گنبدهای آجری است با آجر ساخته شده و تزیینات به کار رفته در این بنا عبارت است از: کاشی کاری، آجرکاری، کتیبه های نفیس گچی و کاشی،مقرنس کاری، خطاطی ثلث و نستعلیق و نقاشی، که نقاشی های این مدرسه توسط استاد محمد باقر قمصری صورت گرفته است. کتیبه های خطوط مسجد توسط اساتید برجسته خوشنویس کاشان از جمله: محمد ابراهیم (جد خاندان معارفی)، محمد حسین (جد خاندان ادیب) و بسلمه های طغری توسط سید صادق کاشانی نوشته شده است.

کاشان این مسجد دارای سردر زیبایی است که سقف آن با مقرنس های معلق گچی و نقاشی تزئین یافته و دیوارهای جلوخان از کتیبه بالای سردر تا کف تختگاه های طرفین درگاه با کاشی های خشتی الوان پوشیده شده است. هیئت اصلی بنا و گنبد و بارگاه با شکوه آن به واسطه عظمت ساختمان و طرح عالی و نقشه بی نظیر به خصوص دقایق و فنون معماری اصیل ایرانی که در آن به کار برده شده است، یکی از بناهای مهم ایرانی اسلامی به شمار می رود.

کاشان پس از ورود به محوطه مدرسه، دو صحن فوقانی و تحتانی و حجره های محل سکونت طلاب و گنبد آجری با شکوه و گلدسته های دو طرف آن خود نمایی می کند. علاوه بر این دو حیاط خلوت، آب انبار بزرگ، شبستان دیگری در پشت گنبد، ساختمان مسجدی که در جنب گنبد واقع است و محراب کاشی کاری واقع در شبستان جنب گنبد که در حقیقت مجموعه ای است از هنرهای کاشی کاری، گچ بری، کتیبه نویسی، مقرنس کاری و نقاشی، از جمله متعلقات این بنای عظیم است.

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- ماهنامه الکترونیکی بهارستان، شماره 102، صفحه 5.

اطلاعات این مکان
آدرس
خیابان فاضل نراقی، نرسیده به میدان کمال الملک

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران