دیگر مراسم اعیاد ارمنیان در استان اصفهان

  • دیگر مراسم اعیاد ارمنیان در استان اصفهان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

ارمنیان پیش از ظهور عیسی مسیح (ع)، مهرپرست یا معتقد به ادیان دیگر بودند اما پس از گرویدن به دین عیسوی، روز تولد مسیح (ششم ژانویه) را جشن می گیرند در حالی که سایر مسیحیان روز ۲۵ دسامبر را روز تولد عیسی می‌‌دانند. در شب پنجم ژانویه‌، ارمنیان از کلیسا، نان مقدس به خانه می‌برند و آن را با غذاهایی از قبیل ماهی، شراب، کوکو و پلو می‌‌خورند.
روز ششم ژانویه،‌ روغن مقدس را در کلیسا طی مراسمی در آب می‌ریزند و صلیب را در آن می‌افکنند و مردم از آن آب و روغن، برای شفا دادن بیماران خود،‌ به خانه می‌برند.
عید روز چهاردهم فوریه نیز از لحاظ ملی و مذهبی برای ارمنیان بسیار گرامی است و طی آن آتش می‌افروزند و مراسم خاصی را اجرا می‌کنند. این عید شبیه جشن چهارشنبه‌ سوری است.
سه روز مانده به روز عید پاک، مراسم پاشویان انجام می‌‌گیرد. به یاد آن‌ که مسیح پای حواریون را شسته است، اسقف نیز پای کارکنان کلیسا را می‌شوید. روز عید پاک، تخم‌ مرغ‌ های رنگی که معمولاً به رنگ قرمز است، تهیه می‌کنند.
همه ساله روز پانزدهم اوت، طی مراسمی، انگور را در کلیسا تقدیس می‌کنند.
ارمنیان مراسمی نظیر عید قربان دارند و اگر نذری داشته باشند، گوسفندی را نمک می‌‌خورانند و ذبح می‌کنند.
ارمنیان، در هر سال، ۵ روز را روزه می‌گیرند و هر سال، در روز عروج مسیح به آسمان، مراسم خاصی را در بیابان‌های اطراف شهرها برگزار می‌کنند.
مراسم خاص دیگر ارمنیان قورتوم است که به منظور تطهیر گناهان برگزار می‌شود و آن اقرار به گناه نزد کشیش است. اما اکنون عمده مسیحیان نزد خود اعتراف و اظهار ندامت و طلب آمرزش می‌کنند و در پایان، از نانی که کلیسا تهیه کرده است، می‌‌خورند تا گناهان‌ شان سبک شود. یک روز بعد از همه عیدها، ارمنیان دسته‌ جمعی به گورستان می‌روند تا ارتباط رفتگان و ماندگان همواره برقرار شود از این‌ رو روزهای سوگواری را هرلس می‌گویند.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

راهنمای گردشگری ایران استان اصفهان، نشر ایران گردان، حسن زنده دل و دستیاران، 1388.

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

  • دکتر هومان دانایان در ۱۴ بهمن ۱۳۹۵

    باسلام آگاهی از آداب و رسوم اقوام ایرانی سبب دوستی بیشتر می گردد