شهرستان یاسوج

مراکز خرید و سوغاتی های یاسوج

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

مراکز خرید و سوغاتی های یاسوج

با ترک پایتخت طبیعت ایران بدون یادگاری‌ها و سوغاتی‌های زیبایش چیزی جز افسوس عایدمان نخواهد شد. چقدر حیف است که از صنایع دستی بی‌نظیر یاسوج و فرآورده‌های کوهستانی آن به راحتی بگذریم و سفر خود را ناقص رها کنیم، گرچه همین موضوع دلیل محکمی برای سفر دوباره به یاسوج خواهد بود اما لزومی ندارد برای سفرهای مجدد به همین موضوع متوسل شویم. در این مطلب با سوغاتی‌هایی آشنا می‌شوید که کیفیت برخی از آن‌ها فقط در کنار نام یاسوج ارزشمند است و خرید هر کدامشان لبخندی از رضایت را بر روی لبانتان می‌نشاند. البته برای خرید حتما گذرتان به مراکز خرید شهر نیز خواهد افتاد، برای همین نام و آدرس مراکز خرید یاسوج را هم در این مطلب آورده‌ایم.

سوغاتی‌های شهر

معرفی مراکز خرید و سوغاتی های یاسوج

مراکز خرید و سوغاتی های یاسوج

خوشبختانه گزینه‌های متعددی برای خرید سوغاتی در شهر یاسوج وجود دارد و مشخصه اصلی همه آن‌ها طبیعی بودن آن‌هاست، همین ویژگی برای گردشگران شهر یاسوج دلیل محکمی است تا خیالشان از بابت کیفیت محصولات راحت باشد. سوغاتی‌ها در ۴ دسته صنایع دستی، گیاهان دارویی، فرآورده‌های کوهستانی و خوردنی‌های مشهور شهر دسته‌بندی شده‌اند. انواع قالی، قالیچه، گلیم، خورجین، سیاه‌چادر، جاقرآنی، آیینه‌دان یا چنته، نمک‌دان، سفره‌ها از جمله صنایع دستی، بومادران، بنشن، گل بابونه، گل لیزک و گل گاوزبان از گیاهان دارویی و فرآورده‌های کوهستانی نظیر کارده، کنگر، بیلهر، قارچ کوهی، کرفس و چویل از دسته سوم سوغاتی‌ها هستند. از بین خوردنی‌های مشهور شهر، طعمِ عسل، روغن حیوانی، گردو، قره قوروت، کشک، انگور و سیب یاسوج منحصر به فرد بوده و طرفداران زیادی در کل کشور دارد.

صنایع دستی

معرفی مراکز خرید و سوغاتی های یاسوج

مراکز خرید و سوغاتی های یاسوج

طرح‌های زیبای قشقایی که روی پشتی‌ها، زیرانداز‌ها و سفره‌های محلی موجود در بازار یاسوج می‌بینید به نام همین شهر برندسازی شده‌اند. بیش‌تر گردشگران علاقه‌مند به تهیه گبه‌ها و جاجیم‌هایی هستند که اثر دستی زنان روستایی و عشایری یاسوج به شمار می‌روند و حاصل این دست‌رنج‌ها از جمله باارزش‌ترین و باکیفیت‌ترین صنایع دستی کشور شناخته شده است. یکی از وسایل دکوری زیبا که می‌تواند مزین دیوارهای خانه هر ایرانی باشد، آیینه‌دان‌های رنگی شهر یاسوج است. برای اینکه سفر پرهزینه‌ای نداشته باشید وسایلی مِن جمله همین آیینه‌دان، سفره محلی و جاقرآنی بخرید و سفره عید خود را با رنگ و بویی از سنت‌ها و فرهنگ دیرینه یاسوج بچینید.

خوراکی‌های سوغاتی

آشنایی با سوغاتی یاسوج

سوغاتی یاسوج

موقعیت جغرافیایی یاسوج، مناطق مختلفی از شهر را برای پرورش زنبور عسل و تولید عسل مناسب ساخته و از آن‌جایی که عسل طبیعی را نمی‌توان در هر منطقه‌ای پیدا کرد، خرید عسل درجه یک یاسوج یکی از پیشنهاد‌های ما به عنوان سوغاتی است. مگر می‌شود قطب مستعد تولید گردو را بدون خرید این سوغاتی ترک کرد؟! سابقه درخشان یاسوج در زمینه تولید گردو نیز غیرقابل چشم‌پوشی است. این استان با بیش از ۱۱ هزار هکتار باغات گردو سالانه هزاران تن گردو تولید می‌کند که کیفیت این محصول زبان‌زد کل ایرانیان می‌باشد. گرچه از بین سوغاتی‌های خوراکی نمی‌توان تنها به گردو و عسل بسنده کرد ولی هر گردشگری با بازدید از مناطق عشایری این شهر ناخودآگاه جذب خوراکی‌هایی مثل روغن حیوانی و نان محلی می‌شود و لزومی ندارد نگران از قلم‌انداختن چیزی باشد.

گیاهان و فرآورده‌های کوهستانی

آشنایی با سوغاتی یاسوج

سوغاتی یاسوج

وفور چشمه‌های پرآب و وجود مناطق خوش آب‌وهوای یاسوج بستر سرسبزی از گیاهان دارویی را در تپه‌ها و دامنه‌های این شهر رویانده و با توجه به خواص دارویی و خوراکی این گیاهان، چه افراد محلی و چه گردشگرانِ شهر در پی خرید این محصولات از مناطق تولیدشان هستند. به احتمال قوی با سفر به یاسوج و امتحان غذاهای خوشمزه شهر به فکر طبخ این غذاها در خانه‌های خود می‌افتید که در این صورت به گیاهانی مثل لیزک، کارده و کنگر نیاز خواهید داشت. گیاهان دارویی مثل چویل کوهی که اثر شفابخشی در تنظیم قند و چربی خون دارد می‌توانند سوغاتی خوبی برای برخی بیماران دیابتی باشند. با اینکه گیاهان دارویی از قبیل گل‌های بابونه، گل گاوزبان و بومادران در مناطق دیگر کشور هم پیدا می‌شوند ولی در نظر داشته باشید که یاسوج یکی از بهترین مناطق رویش این گیاهان است.

مراکز خرید

آشنایی با مراکز خرید یاسوج

مراکز خرید یاسوج

تا همین چند ماه پیش بازار جمعه شرف آبادِ یاسوج یکی از بازارچه‌های مهم این شهر تلقی می‌شد که با برخورداری از حدود هزار واحد صنفی، منبع درآمد خیل عظیمی از اهالی شهر بود. بازار جمعه با سابقه ۱۳ سال جزو بازارهای پررفت‌وآمد شهر حساب می‌شد ولی سقف‌های پلاستیکی و درون‌سازه‌های آلومینیومی این بازارچه مانع استقرار دائمی آن شدند و در حال حاضر مسئولین در پی جایگزینی این بازار هستند. به غیر از این بازارچه سنتی، مرکز خرید اطلس بهترین و بزرگ‌ترین مجتمع تجاری شهر است. البته در شهر یاسوج پاساژهای دیگری هم وجود دارند که بیش‌ترشان در خیابان طالقانی واقع شده‌اند از جمله پاساژ‌های ملت، بعثت، الغدیر، زارع، امید و مرکز تجاری نیازی. علاوه بر مجتمع تجاری طوس که در خیابان فردوسی واقع شده دو پاساژ مهم دیگر شهر یعنی پارسه و پردیس هم در لابه‌لای خیابان سینمای یاسوج قرار گرفته‌اند.

مرکز خرید اطلس

آشنایی با مراکز خرید یاسوج

مراکز خرید یاسوج

مراکز خرید اطلس از بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین پروژه‌های تجاری کشور هستند و از منظرهای مختلفی مثل یک آهنربا مردم محلی و گردشگران را جذب خود می‌کنند. مجتمع ۵ طبقه اطلس نیز از بزرگ‌ترین مجتمع‌های تجاری یاسوج به حساب می‌آید که دارای ۶ دستگاه پله برقی بوده و زیربنایی ۵ هزار مترمربعی دارد. علاوه بر این که گشت و گذار در طبقات این مرکز خرید هر کسی را پشت ویترین‌های مغازه‌ها به دام می‌اندازد ولی برای سرگرمی کودکان هم مکان مناسبی است. یعنی با وجود شهر بازی این ساختمان لزومی ندارد نگران بی‌حوصلگی آن‌ها شوید و در ادامه، میلِ یک وعده غذایی در این مرکز خرید، انرژی از دست رفته را به شما باز می‌گرداند.

مطالب مرتبط: راهنمای سفر به شهر یاسوج، جاذبه های گردشگری شهر یاسوجعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران