شهرستان سمنان

مسجد امام سمنان

  • مسجد امام سمنان
  • مسجد امام سمنان
  • مسجد امام سمنان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

مسجد امام، مسجد شاه یا مسجد سلطانی در مرکز شهر سمنان واقع شده و یکی از مهمترین و زیباترین بناهای تاریخی و مهم سمنان است.

این مسجد دارای چهار در بزرگ ورودی از شمال، جنوب، شرق و شمال غربی است. در شمال غربی به دالان درازی باز می‌ شود که در انتهای آن تکیه پهنه‌ است. در های شمال، جنوب و شرق دارای هشتی دالان و دهلیز هستند. بالای در های شمالی و شرقی تزئینات مقرنس کاری گچی زیبا با دو گوشواره دو طبقه در طرفین با پشت بغل‌ های کاشی کاری شده وجود دارد. در هشتی‌ های شمالی، جنوبی و شرقی تاق های آجری گنبد دار با تاق نماهای متعدد با لچکی کاشی کاری شده مشاهده می‌ شوند.

ایوان غربی به ارتفاع ۱۹٫۵ متر، مفصل تر و زیبا تر از ایوان های دیگر ساخته شده است و کاشی کاری و کتیبه های زیبایی دارد. در پشت ایوان غربی، مقصوره زیبا به ارتفاع ۲۱ متر قرار دارد. در بالای این مقصوره گلدسته ای وجود دارد که شامل گنبد کوچکی با پوشش کاشی فیروزه ای و ساق هشت ضلعی بلند است. در طرفین این ایوان دو منار بنا شده که تا نزدیک بالای ایوان رسیده ولی ناتمام مانده است.

در طرفین ایوان غربی، دو شبستان شامل چهل طاق و سی ستون مدور و قطور در وسط و پنج نیم ستون در هر سمت که جمعاً چهل ستون می شود، قرار دارد. ایوان شرقی مسجد به ارتفاع ۱۸٫۵ متر دارای شکوه کم نظیری است. بر بالای این ایوان ، گلدسته ای زیبا به صورت طرح شش ضلعی، با پوشش هرمی شکل و نرده مشبک و چوبین جالبی خود نمایی می کند. صحن وسیع مسجد ، مربع و به طول ۶۲ قدم است.

در طرفین ایوانها و چهار گوش صحن، چهار مهتابی بزرگ با اتاق ها و حجره هایی چند و در زیر آنها شبستان هایی با پنجره های مشبک آجری لعابدار ساخته شده است.

در هشتی‌ های شمالی، جنوبی و شرقی تاق های آجری گنبد دار با تاق نماهای متعدد با لچکی کاشی کاری شده مشاهده می‌شوند . بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این مسجد بیشتر مورد توجه بوده و بوسیله سازمان میراث فرهنگی نسبت به تعمیر و باز سازی آن اقدام شده است.        

از این بنای تاریخی به عنوان مصلای نماز جمعه نیز استفاده می‌ شود. این مسجد یکی از مساجد چهار ایوانی و نمونه ای زیبا و منحصر به فرد از مساجد دوره قاجاریه است که در زمان فتحعلی شاه قاجار و به همت حاج سید حسن حسنی و استادی صفرعلی معمار ساخته شده است.

این بنای تاریخی – مذهبی در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۵۸ به شماره ۳۹۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- درگاه اینترنتی شهرداری سمنان

2- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
سمنان، خیابان امام خمینی (ره)
نوع
مسجد تاریخی دوره قاجاریه
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
30 خرداد 1358
شماره ثبت در آثار ملی ایران
393

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران