مسجد بادی الله رشت

  • مسجد بادی الله رشت
  • مسجد بادی الله رشت
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

مسجد بادی الله از مساجد معروف شهر رشت است که در خیابان استاد مطهری واقع شده و نام آن از بانی اش بدیع الله گرفته شده است. سال ساخت این مسجد ۱۳۰۴ هجری شمسی می باشد. قبر بانی مسجد در قسمت شمالی شبستان مسجد واقع است.

بر روی صندوقچه ای که بر روی قبر مرحوم بدیع الله قرار گرفته است، این عبارت به چشم می خورد «احداث این مسجد ۱۳۴۴ قمری»، که با استناد به تاریخ درج شده بر روی این صندوقچه قدمت این بنا را می توان در حدود ۹۰ سال تخمین زد و آنرا به اوایل دوره پهلوی نسبت داد.

دیوارهای مسجد از نوع باربر و با آجرهایی به ابعاد ۲۰*۲۰ سانتی متر است و ملات استفاده شده در دیوارها ملات گچ و خاک است. ضخامت دیوارها در قسمت های مختلف مسجد، متفاوت و در جبهه شمالی به بیشترین مقدار خود به قطر ۱٫۴ متر رسیده است. چوب های به کار رفته در کل بنا و همچنین سازه آن از نوع نراد روسی است و هیچ گونه تیر آهن در ساخت آن به کار نرفته است.

در دور تا دور مسجد پنجره های چوبی قدیمی با قوس هلالی به چشم می خورد و در دیوارهای مسجد فرو رفتگی هایی با قوس هلالی وجود دارد، سقف سراسر مسجد لمبه کوبی خط دار و بام گنبد و مسجد حلب سر است که حلب های لبه دامنه دارای نقوشی برش خورده و زیبا هستند.

پنجره های بنا در اندازه های مختلف اعم از پنجره های بلند و سرتاسری و پنجره های باریک آن و تزئینات دالبر مانند اطراف پنجره ها در نمای ساختمان و همچنین فرم گنبد و مناره مسجد در ترکیب با نمای ساختمان از ویژگی های خاص این بنا است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

2-خبرگزاری گیلان آنلاین

اطلاعات این مکان
آدرس
رشت، بلوار مطهری، نبش کوچه تولیه
نوع
مسجد تاریخی دوره پهلوی
قدمت
سال 1304 هجری شمسی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران