شهرستان بندرعباس

معرفی مسجد جامع (دلگشا) بندرعباس

  • معرفی مسجد جامع (دلگشا) بندرعباس
  • معرفی مسجد جامع (دلگشا) بندرعباس
  • معرفی مسجد جامع (دلگشا) بندرعباس
  • معرفی مسجد جامع (دلگشا) بندرعباس
  • معرفی مسجد جامع (دلگشا) بندرعباس
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

مسجد جامع بندرعباس که به مسجد دلگشا نیز معروف است، در شهر بندرعباس در استان هرمزگان قرار دارد که یکی از مهم ترین اماکن مذهبی این استان به شمار می رود.

مسجد جامع بندرعباس یکی از قدیمی‌ ترین مساجد استان هرمزگان است که روبروی بلوار طالقانی (بلوار ساحلی) شهر بندرعباس در سه راهی دلگشا قرار دارد از همین رو با نام مسجد جامع دلگشا نیز شناخته می‌شود. همچنین این مسجد به علت هم‌ جواری با مرقد امامزاده شاه محمد تقی به مسجد امامزاده نیز مشهور است.

این مسجد در سال ۱۱۷۵ هجری قمری توسط زین‌ العابدین ابوالقاسم اِوَزی در محله بازار و در ضلع شمالی بلوار آیت الله طالقانی احداث شد اما در حدود سال ۱۳۵۴ خورشیدی گسترش یافته و به غیر از بخشی از شبستان آن، کاملاً تجدید بنا شد.

بنای قدیمی مسجد شامل یک شبستان دو طبقه با ۱۲ ستون در مرکز و ایوان‌ های ستون‌ دار در سه جبهه جنوبی، شرقی و غربی بوده است. ستون‌ های شبستان مسجد دارای پایه‌ های مکعبی شکل بوده و در بالا توسط قوس‌ های جناغی به یکدیگر اتصال یافته و زمینه را برای برپا داشتن سقف تیرپوش مسجد فراهم ساخته‌ اند. در تعمیرات اخیر مسجد، ساقه و پایه ستون‌ ها با قطعات سنگ‌ نما پوشش یافته‌ اند. بخش‌ های فوقانی ستون‌ ها و سرستون‌ ها با تزئینات گچی زینت داده شده‌ اند.

مسجد جامع دلگشا با حدود ۴۹۰۰ مترمربع زیربنا، از نظر زیبایی، یکی از کامل‌ ترین مساجد جنوب به شمار می‌ رود. قدمت محراب، منبر و مناره زیبای مسجد به دوره زندیه می‌رسد.

عملیات بازسازی مسجد جامع دلگشا در سال ۱۳۸۴ آغاز شد و در سال ۱۳۸۷ به اتمام رسید. این بنا به شماره ۱۵۹۹ به ثبت آثار ملی ایران رسیده‌ است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- درگاه اینترنتی آرمان سفر

اطلاعات این مکان
آدرس
بندرعباس، بلوار طالقانی، نبش خیابان دلگشا
قدمت
سال 1175 هجری قمری
شماره ثبت در آثار ملی ایران
1599

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران