مسجد میرزایی زنجان

  • مسجد میرزایی زنجان
  • مسجد میرزایی زنجان
  • مسجد میرزایی زنجان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

مسجد میرزایی یکی از مساجد تاریخی و قدیمی‌ ترین بنای مذهبی پابرجا در سطح شهر زنجان می‌ باشد که در مجموعه بازار پایین قرار دارد و احتمالاً در حد فاصل اواخر دوران صفویه تا اوایل دوران قاجار احداث شده است. مسجد میرزایی از دو بخش تشکیل گردیده است. بخش نخست معروف به شبستان قدیم است که به فاصله یک رقبه از دکان‌ های بازار قرار گرفته و خود دارای یک واحد شبستان و حیاط می‌ باشد.

شبستان قدیم از ۱۵ چشمه طاق و تویزه پوشانیده شده و طاق‌ های آن از نوع پنج او هفت کند و خوابیده است که این روش موجبات زیبایی هر چه بیشتر شبستان را فراهم نموده است. محراب در راستای قبله با خالی نمودن قسمتی از جرز جنوبی ایجاد شده و در طرفین آن در ورودی از حیاط قرار گرفته که هم اکنون با بالا آمدن سطح حیاط به پنجره تبدیل شده است. کاشی‌ کاری محراب مرمت گردیده و از فرم تزئیناتی خود خارج شده است. در این محراب یک واحد کاشی چهار گوش دیده می‌ شود که به اواخر دوران صفویه تا قبل از دوران قاجار نسبت داده می‌ شود.

بخش دوم مسجد جدید است و در سبک کلی، تقلید ناقصی از مساجد به شیوه چهار ایوانی است و در آن عناصر لازم در مساجد چهار ایوانی از جمله صحن مرکزی، ایوان‌ های چهار گانه، حجره‌ های طلاب، وضو خانه، شبستان زنانه و مردانه وجود دارد. گرداگرد صحن مرکزی مسجد را حجره‌ ها و ایوان‌ های چهارگانه به طور قرینه پوشانیده است. جمعاً ۱۴ واحد حجره در سه طرف صحن مستقر شده و سقف حجرات با استفاده از طاق‌ های نوع کلیل به سبک آذربایجانی پوشانیده شده است.

در سردر این مسجد تاریخ دیگری با عدد ۱۲۸۲ هجری قمری به چشم می‌ خورد. در این قسمت کتیبه‌ ای به خط نستعلیق نیز وجود دارد که بنابر آنچه که از قسمت خوانای آن به‌ دست آمده، شخصی دو قطعه زمین مزرعه و یک قطعه زمین باغی در نهر قاسم‌ آباد و دو قطعه زمین مزرعه در تخت دولابار را وقف مسجد و حجره‌ ها نموده است.

در زلزله‌ ای که بیش از ۲۰ سال پیش رخ داد دو شکاف در شبستان مردانه ایجاد شد و همچنین ایوان شمالی کمی از فرم خارج شد.

تویزه: دنده‌ های اصلی پوشش طاق – لنگه – قالب و قوسی که با گچ و نی ساخته می‌ شود.

تویزه در تولید فضایی شکوهمند، زیبا و پرجذبه نقشی تعیین‌ کننده دارد و وسیله‌ ای حتی نمادین در مقوله معماری به شمار می‌ رود. تویزه همزمان سه کار اصلی را انجام می‌ دهد: نخست انتقال نیرو های رانشی در طول مسیری که از شکل تویزه داده می‌ شود به نقاط مطمئن. دوم ممکن داشتن تقسیم‌ بندی سطوح قوسی شکل پوشش‌ های گنبدی به پاره‌ هایی چند و سوم آزاد گذاشتن دست معماران در تعیین میزان و شکل خیزی که به پوشش قوسی و گنبدی داده می‌ شود.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- درگاه اینترنتی سیری در ایران

2- صدا و سیمای مرکز زنجان

اطلاعات این مکان
آدرس
زنجان، داخل مجموعه تارخی بازار پایین
نوع
مسجد تاریخی دوره صفویه و قاجاریه

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران