معبد داش کسن ابهر

  • معبد داش کسن ابهر
  • معبد داش کسن ابهر
  • معبد داش کسن ابهر
  • معبد داش کسن ابهر
  • معبد داش کسن ابهر
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

معبد داش کسن ابهر که به معبد اژدها نیز معروف است، در نزدیکی روستای ویر در حدود ۱۳ کیلومتری جنوب شرقی شهر سلطانیه در یک محوطه تاریخی مستطیل شکل به طول ۴۰۰ متر و عرض ۳۰۰ الی ۵۰ متر قرار دارد. در داخل این محوطه سه غار نسبتاً عمیق در دل کوه کنده شده و در حد فاصل غار ضلع جنوبی و غارهای اضلاع شرقی و غربی، حجاری های زیبایی به چشم می‌ خورد که در ایران بی‌ نظیر است و مشابه آن در جای دیگری از کشور دیده نمی‌ شود. این نقوش حجاری شده شامل دو تصویر اژدها می‌ باشد که به صورت قرینه در مقابل یکدیگر حک شده و طول هر کدام ۳/۵ متر است. در طرفین این نقش محرابه‌ های زیبایی منقوش به طرح‌ های اسلیمی، گل و بوته و مقرنس‌ های سنگی مربوط به دوره اسلامی حجاری شده‌ اند.

معبد سنگی داش کسن در ایران بی نظیر است. معبدی است با طرح اژدها که وقتی گردشگران آن را می بینند تصور می کنند با معبدی چینی روبرو هستند. اما این اثر تاریخی یادگاری از دوره ایلخانیان است. این بنا به دو نقش برجسته اژدها و چند محراب اسلامی در دو سمت آن و به قرینه یکدیگر مزین است. نمونه‌ های مشابه نقش‌ های اژدهای آن در جای دیگری از ایران دیده نمی‌شود. طبق نظر برخی باستان شناسان، قدمت این معبد به قبل از اسلام می‌رسد که در زمان ایلخانان نقوشی از جمله اژدها بر آن افزوده شده‌ است.

این اثر تاریخی یادگاری از دوره ایلخانیان است و بنا بر عقیده برخی باستان‌ شناسان، قدمت این معبد به قبل از اسلام می‌ رسد که در زمان ایلخانان، نقوشی از جمله اژدها بر آن افزوده شده است. شکل‌ گیری این معبد پس از درگذشت ارغون‌ شاه، به همت خواهر سلطان محمد خدابنده به نام الجای خاتون، آغاز شد ولی به پایان نرسید. متأسفانه در حال حاضر آثار زیادی از شکل نخست این معبد باقی نمانده و تنها سنگ‌ های بزرگ و پراکنده در گوشه و کنار معبد دیده می‌ شود. این مکان در میان گردشگران به «معبد اژدها» معروف است. داش کسن در لغت به معنای سنگ‌ بُر می‌ باشد.

مجموعه تاریخی داش کسن مرکب از ایوان ها، نقوش برجسته و محوطه های باستانی است که در جهات مختلف به ویژه نقش حجاری شده اژدها، منحصر به فرد و قابل توجه است. آثار به جای مانده در محل این احتمال را قوت می بخشد که ایلخان مغول ارغون بیش از گرایش به دین اسلام، اقدام به ساخت معبدی نموده است. تاثیر و تاثر متقابل ایران و چین بر یکدیگر بیش از هر محل دیگری در این مکان مشهود است چنانچه تلفیق طرح های اسلیمی و نقش اژدها این موضوع را متذکر می شود.

متاسفانه، در حال حاضر چیز زیادی از این معبد باقی نمانده و تنها سنگ های بزرگ و پراکنده در گوشه کنار معبد دیده می شود.

راه رسیدن به معبد در سال ۱۳۸۹ زیرسازی شده و تا خود معبد راهی خاکی اما صاف و ماشین رو است. در طی مسیر تابلوها نشان دهنده راه هستند و نیز امکانات رفاهی برای گذراندن شب نیز کم و بیش فراهم شده است. در کنار معبد یک کانکس کوچک و نمازخانه نیز وجود دارد که نگهبان معبد در آن زندگی می‌کند.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- درگاه اینترنتی سیری در ایران

2- درگاه اینترنتی آنوبینی

3- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده سلطانیه - قیدار، جاده روستای ویر، جاده معبد داش کسن
قدمت
دوره ایلخانیان

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران