شهرستان رامیان

معرفی آبشارهای شیرآباد رامیان

  • معرفی آبشارهای شیرآباد رامیان
  • معرفی آبشارهای شیرآباد رامیان
  • معرفی آبشارهای شیرآباد رامیان
  • معرفی آبشارهای شیرآباد رامیان
  • معرفی آبشارهای شیرآباد رامیان
  • معرفی آبشارهای شیرآباد رامیان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

مجموعه آبشارهای شیرآباد در روستایی به همین نام در شهرستان رامیان استان گلستان قرار گرفته است و به همراه غاری به نام شیرآباد که در فاصله کمی از آبشارها قرار دارد، سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود می کشانند.

به دلیل شیب‌ های تند رشته کوه‌ های البرز در ناحیه شرقی و وجود چشمه سارهای فراوان در دامنه کوه قلعه ساران، آبشارهای کوچک و بزرگی در این منطقه شکل گرفته است. آبشار شیرآباد به‌ صورت‌ پله‌ ای‌ است‌ و جمعا ۱۲ آبشار کوچک‌ و بزرگ‌ را شامل می شود. بزرگترین‌ آبشار آن‌ با ارتفاع‌ ۳۰ متر و حوضچه‌ های‌ پای‌ دیواره‌ آن‌ به‌ ترتیب‌ ۴۰ و ۸۰ متر عمق‌ دارد.  آبشار اول ۲۵ متر ارتفاع و ۸۱ متر عمق دارد و آبشار دوم ۱۲ متر ارتفاع و به عمق ۸۰ متر است و عروس آبشارهای منطقه نیز شناخته می‌ شود. آبشار اول قابل دسترسی بوده ولی برای رسیدن به آبشارهای بعدی به تجربه بیشتری نیاز است.

محیط منطقه را کوهستان و جنگل تشکیل می‌ دهد که می توان گونه‌ هایی از درختان و درختچه‌ ها نظیر ممرز، افرا، انجیلی، توسکا، همیشک، داردوست، خزه‌ ها و گیاهان گلدار و دیگر گونه‌ ها را مشاهده کرد. همچنین این منطقه جنگلی، زیستگاه مرال، شوکا، خرس، پلنگ، خوک وحشی، گربه جنگلی و رودک می باشد.

آبشارها از روستای شیرآباد کمتر از ۲۰ کیلومتر فاصله دارند و برای رسیدن به آن‌ ها کافی است از مسیر خان ببین به روستای شیرآباد ۵ کیلومتر را به سمت جنوب بروید و بعد از روستای شیرآباد ۳ کیلومتر جاده آسفالته را ادامه داده، سپس راه مالرویی را پیش بگیرید. این راه، به سمت آبشارها پیش می‌ رود.

مجوعه آبشارهای شیرآباد به عنوان یک اثر طبیعی و ملی در فهرست سازمان محیط زیست به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- تارنمای کویرها و بیابان های ایران

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده آزادشهر به علی آباد کتول، شهر خان ببین، خیابان هفده شهریور، جاده روستای شیرآباد
نوع
آبشار طبیعی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران