شهرستان جیرفت

معرفی آبشار رودفرق جیرفت

  • معرفی آبشار رودفرق جیرفت
  • معرفی آبشار رودفرق جیرفت
  • معرفی آبشار رودفرق جیرفت
  • معرفی آبشار رودفرق جیرفت
  • معرفی آبشار رودفرق جیرفت
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آبشار رودفرق که به نام های جیرفت یا وروار نیز شهرت دارد، در شهرستان جیرفت واقع شده و یکی از زیباترین مناطق گردشگری استان کرمان و کشورمان است. آبشار رودفرق از بلندترین آبشارهای کشور و منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود که برای رسیدن به آن باید مناطق بسیار زیبایی را به صورت پیاده طی کرد. این آبشار که از رود فرق سرچشمه می گیرد از زیباترین جاذبه های گردشگری شهرستان جیرفت محسوب می شود.

فاصله روستای رودفرق تا آبشار حدودا ۱۰ کیلومتر است که کوه های دو طرف رودخانه با شیب بسیار تندی که دارند مانع از عبور می شوند و تنها راه عبور از مسیر رودخانه است که به دلیل شیب بسیار تند و ناهموار و وجود سنگ های گرانیت بسیار بزرگ که در بعضی از مسیرها وجود دارد، سبب کندی حرکت می شود و به همین دلیل طی کردن این مسافت ۱۰ کیلومتری حدود سه ساعت طول می کشد.

این آبشار پر صلابت در دامنه قله علم شاه که با ۳۷۴۱ متر بلندترین قله جبال بارز محسوب می گرد، واقع شده است. هر ساله تعداد زیادی از کوهنوردان و طبیعت دوستان به مقصد این منطقه و بلندی­ های آن عزم سفر می­ کنند. مسیر دسترسی به این آبشار و قله علم شاه خصوصا در اسفند ماه، همراه با تضادهای بی نظیری چون باغ های لبریز از میوه­ های نارنجی رنگ مرکبات، دشت وسیع و رویایی گل­ های نرگس، بستر سنگی رودخانه، خروش آبشار بلند رودفرق (وروار) و در بالا دست، برف و یخ قله علم شاه است و این همه، در کمتر از نیم روز راهپیمایی نصیب عاشقان طبیعت و کوه یاران می گردد.

در این منطقه، سفر و گردش در دره ها و روستاهایی چون وروار، کرور، قصبه و امجز در بالا دست آبشار، انبوه خاطرات به یادماندنی را به همراه خواهد داشت. اگرچه در ارتفاع این آبشار اختلاف نظر دیده می شود؛ اما از محل زاویه شکست در بالاترین نقطه تا سطح حوضچه ۱۵۰ متر می باشد. بر اساس گزارش اعضا تیم امداد و نجات کوهستان هلال احمر استان جهت نورد دیواره، پس از ریزش ۱۶۰ متر طناب، حدود ۳۰ متر صخره نوردی تا کف آبشار انجام پذیرفته است. همچنین در مسیر رسیدن به آبشار اصلی، آبشارهای دیگری چون دو قلو و تخت دیده می شود.

رشته کوه جبال بارز به طول ۲۵۰ کیلومتر طولانی ترین رشته کوه در جنوب شرقی کشور است و از ارتفاعات جنگلی و مناظر بکر و بدیعی تشکیل شده که آبشارهای رودفرق و سرنکوه از آن جمله اند. آبشار وروار (رودفرق) یکی از بلندترین آبشارهای استان به همراه قله عظیم علم شاه در دامنه کوه جبال بارز خودنمایی می کند. آب این آبشار از کوه علم شاه سرچشمه گرفته و روستای رودفرق را مشروب می کند. اگرچه منطقه جبال بارز عمدتا جنگلی است ولی میزان جنگل های در منطقه علم شاه در مقایسه با سایر مناطق بیشتر است.

از دو مسیر امجز (امگز) و رودفرق می توان به این آبشار رسید که در مسیر اول باغ های مرکبات، جنگل های بادام کوهی و بنه، پرندگانی نظیر کبک، چنارهای امجز، چمنزارها و آبراهه ها، عشایر کوچ رو و مناطقی مملو از گیاهان دارویی نظیر درمنه، کلپوره و بابونه چشم نوازی می کنند و در مسیر دوم نیز باغ های بزرگ مرکبات، نخیلات، رودخانه، دشت های پوشیده از گل نرگس قلعه سنگی سموران خودنمایی می کند. در بالای آبشار منطقه نسبتا وسیعی است که آن را وود می نامند. با توجه به اینکه کوه علم شاه با ارتفاع ۳۷۴۱ متر بلندترین قله جبال بارز است، این ارتفاع نسبت به بلندی شهر جیرفت که ۶۷۰ متر می باشد، بسیار جالب و حایز اهیمت می باشد.

در کنار این آبشار عظیم وجود قلعه های تاریخی برای علاقه مندان ابنیه تاریخی فرصت مناسب دیگری فراهم کرده است که از آثاری همچون قلعه فرق و قلعه سالار رضا نیز بازدید کنند. سرسبزی بی نظیر منطقه و پوشش گیاهی خاص این منطقه را به بکرترین مکان های گردشگری کرمان تبدیل کرده است.

برای دسترسی به آبشار باید از مسیر جاده جیرفت – کهنوج عبور کرد و از دو راهی جهاد آباد حدود ۲۰ کیلومتر به سمت مردهک و روستای رودفرق رفت.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- درگاه اینترنتی کویرها و بیابان های ایران

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده جیرفت به کهنوج، دو راهی جهاد آباد، روستای مردهک، روستای رودفرق
نوع
آبشار طبیعی
بهترین زمان بازدید
بهار و تابستان

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران