شهرستان آمل

معرفی آبشار شاهاندشت آمل

  • معرفی آبشار شاهاندشت آمل
  • معرفی آبشار شاهاندشت آمل
  • معرفی آبشار شاهاندشت آمل
  • معرفی آبشار شاهاندشت آمل
  • معرفی آبشار شاهاندشت آمل
  • معرفی آبشار شاهاندشت آمل
  • معرفی آبشار شاهاندشت آمل
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آبشار شاهاندشت که به آبشار وانا نیز معروف است، در استان مازندران واقع شده و به عنوان بزرگترین آبشار این استان یکی از جاذبه های طبیعی دیدنی آن محسوب می شود.

آبشار شاهاندشت در در روستای شاهاندشت واقع در کیلومتر ۹۶ جاده هراز (در ۶۵ کیلومتری شهر آمل) بخش امیری قرار دارد و از سمت جاده نسبت به آن دید وجود دارد. این آبشار پرآب، دائمی و عظیم، در جانب جنوبی جاده و رودخانه هراز با شکوهی وصف‌ ناپذیر خودنمائی می‌کند.

در ارتفاعات مشرف به روستای شاهاندشت آبشار اصلی شاهاندشت با ارتفاع ۵۱ متر بزرگترین آبشار استان مازندران به شمار می‌ رود.

آبشار شاهاندشت از ۸ آبشار تشکیل شده است. آبشار اول به طول تقریبی ۱۵ متر می باشد و کارگاه آن در سمت چپ بر روی دیواره قرار دارد. آبشار دوم به طول تقریبی ۳۰ متر به مکانی زیبا ختم می شود که درب پشتی قلعه به وضوح از این مکان دیده می شود. آبشار ۳، ۴ و ۵ از سه پله پشت سر هم تشکیل شده است که کارگاه آن در سمت راست دیواره قرار دارد. در مجموع آبشار سوم و چهارم و پنجم حدود ۴۰ متر طول دارد. آبشار ۲۵ متری ششم از زیباترین آبشارهای این مسیر می باشد و کارگاه آن در سمت راست دیواره مسیر قرار گرفته است. بعد از عبور از این آبشار به آبشار هفتم که طولش حدود ۲۰ متر می باشد می رسیم. طول آبشار آخر (هشتم) ۳۵ متر می باشد در مجموع ۵۵ متر فرود از بالای آبشار هفتم صورت می گیرد. زیبایی  مناظر اطراف بی نظیر است و دماوند باشکوه به وضوح دیده می شود. کارگاه آبشار هفتم و هشتم یکی می باشد و در سمت راست دیواره قرار دارد.

مشروبی بودن آب چشمه و نزدیکی آن به جاده هراز، راه سواره، چشم اندازهای زیبا و سرسبز، قابلیت های جهانگردی آن را به طور چشمگیری افزایش داده است.

در بالای آبشار شاهاندشت قلعه ملک بهمن که به قلعه ملکه قلاع یا ملک بهمن مشهور است، واقع شده و از عظیم ترین قلاع کوهستانی البرز ایران است که از سنگ و ساروج ساخته شده است.

این آبشار یکی از بلندترین آبشارهای استان مازندران است که به عنوان یک اثر ملی در فهرست آثار طبیعی ملی به ثبت رسیده است.

مسیر

برای رفتن به کنار این آبشار می بایست ابتدا شیب تند روستای شاهاندشت را طی کرد که مسیری چهار کیلومتری بوده  و از کنار رودخانه و کوه می گذرد.

در ابتدای روستا برای پارک اتومبیل مکان مناسبی در نظر گرفته شده است و ادامه مسیر را از میان کوچه باغ ها و خانه های اهالی روستا بایستی پیاده پیمود. این مسیر از کنار یک قبرستان و مسجد قدیمی گذشته و تابلوهای کوچکی شما را به سمت آبشار راهنمایی می کنند.

از دو مسیر می توان جهت ادامه راه استفاده کرد: یکی مسیر شمالی از بالای روستا که شما را مستقیما به بالای آبشار و منظره روبروی آن میرساند. این مسیر کمی ناهموار بوده و وجود تخته سنگ های بزرگ و شیب تند جایی برای اطراق باقی نگذاشته است و بیشتر جهت بازدید به کار می رود.

مسیر جنوبی روستا مسیر بهتری است که در انتها به پایین آبشار برمی خورد و مکان اطراق و حتی چادر زدن نیز وجود دارد. البته طول ایبن مسیر بیشتر است.

در هر دو حالت زیبایی و شکوه آبشار به خوبی نمایان است. شدت ریزش شلاق گونه آب از این آبشار پنجاه متری به حدی است که قطرات آب تمامی فضای پایین آبشار را فرا گرفته و وجود ابری متراکم از آب! مانع از حرکت انسان از کنار آبشار می شود. البته همین امر باعث ایجاد شور و هیجان در گردشگران است. آبشار شاهاندشت به صورت دو پله ای بوده و گیاهان آبزی و خزه ها در میان دیواره های آن دیده می شوند.

هزینه

آبشار عمومی بوده و بازدید از آن رایگان است. در عین‌حال، مسافران و بازدید کنندگان می‌ بایست هزینه‌ هایی را برای پارکینگ و خوراک  نیز بپردازند.

برای کسانی که با وسیله نقلیه شخصی خود، قصد بازدید از این مکان را دارند، هزینه‌ ای به‌ مراتب کمتر از تور تمام می‌شود.

هزینه‌ های گردشگری این منطقه با تور متغیر و حدود  ۳۵ تا ۵۰ هزار تومان است.

لوازم ضروری

خوراکی، کفش مناسب پیاده‌ روی که خیس نشود، لباس مناسب و گرم، لباس اضافی برای بعد از خیس شدن، عینک آفتابی یا کلاه لبه‌ دار، کوله‌ پشتی، قاشق، چنگال و بشقاب، لیوان و بطری آب، غذای سبک و ترجیحاً ساندویچی، شناسنامه و …عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- تارنمای گردشگری مکان بین

3- تارنمای خبری بازار خبر

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده هراز، بعد از گزنک، روستای شاهاندشت
نوع
آبشار طبیعی به ارتفاع 51 متر
بهترین زمان بازدید
بهار و تابستان

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران