شهرستان چالوس

معرفی آبشار هریجان چالوس

  • معرفی آبشار هریجان چالوس
  • معرفی آبشار هریجان چالوس
  • معرفی آبشار هریجان چالوس
  • معرفی آبشار هریجان چالوس
  • معرفی آبشار هریجان چالوس
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آبشار هریجان که در استان مازندران واقع است، در کنار روستای زیبا و دیدنی هریجان و منطقه حفاظت شده آن مجموعه ای دیدنی برای بازدید گردشگران فراهم می کند.

آبشار هریجان مشرف به روستایی به همین نام در نزدیکی گردنه هزارچم در جاده تهران به چالوس قرار دارد. این آبشار بیش از ۹ متر ارتفاع دارد و یکی از زیباترین آبشارهای رشته کوه البرز است که با آب فراوان، فضای مرتفع و بیشه ای و چشم انداز کوهستانی، دره‌ ای و جنگلی از فراز کوهی سنگی با پخشابی ویژه سرازیر و در پایین دست به آبشارهای متعددی تبدیل می شود.

آبشار هریجان اصلی ترین منبع تامین کننده آب این روستا می باشد.

روستای هریجان در ابتدای منطقه حفاظت شده هریجان قرار دارد. و برای دیدن آبشار نیاز است از این روستا و منطقه حفاظت شده آن عبور کنید. گونه های جانوری متعددی از کبک و کل و بز و پلنگ و خرس در این منطقه زندگی می کنند. قله ورشت، دره چشمه زرد، کوه دهلا و رود ایلکا از مناظر بدیع طبیعت هریجان هستند. شقایق های منطقه حفاظت شده ورشت در نوع خود کم نظیرند. برای ورود به این منطقه و صعود به ارتفاعات مشرف بر روستا به مجوز محیط زیست نیاز است. مجوز را می توان از حفاظت محیط زیست تهران یا اداره حفاظت محیط زیست چالوس در تهیه کرد.

جاده روستای هریجان چند کیلومتر بعد از سیاه بیشه به سمت چالوس جدا می شود و بعد از گذشت ۴٫۵ کیلومتر به روستا می رسد. جاده روستا خاکی است ولی تراشیده شده و کوبیده شده و مناسب است.

آبشار باریک هریجان در غرب روستا قرار دارد و برای رسیدن به آن جاده خاکی را تا داخل روستا ادامه دهید. حدود ۳۰۰، ۴۰۰ متر که وارد روستا شدید، در کنار پرچین‌ های سنگی در سمت چپ، یک جاده فرعی وجود دارد که مسیر دسترسی به آبشار است. تا جویی که از آب آبشار درست شده، حدود یک ربع پیاده‌ روی دارید اما اگر می‌ خواهید به تاج آبشار برسید، باید حدود نیم ساعت تا کوتاه‌ ترین تاج که حدود ۹ متر ارتفاع دارد، کوهنوردی کنید.

در این مسیر که کمی شیب‌ دار است در سمت راست، پیش از آن که راه سنگلاخی شود، یک فضای علفزاری و تکه سنگی صاف و بزرگ قرار دارد که می‌ توانید همان‌ جا کمی استراحت کنید. آبشار در این ماه سال پرآب‌ تر از همیشه است و در ماه‌ های گرم، بسیار کم آب می‌ شود.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- تارنمای کویرها و بیابان های ایران

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده کرج به چالوس، بعد از سیاه بیشه، روستای هریجان
بهترین زمان بازدید
اوایل بهار

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران