شهرستان محلات

معرفی آبگرم محلات

  • معرفی آبگرم محلات
  • معرفی آبگرم محلات
  • معرفی آبگرم محلات
  • معرفی آبگرم محلات
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

چشمه‌ های آبگرم محلات که از جاذبه های طبیعی و درمانی استان مرکزی است در روستایی واقع شده که به فاصله ۲۵ کیلومتر از شمال شرق شهرستان محلات و در ارتفاعات این منطقه واقع شده است.

این روستا در تمام ایام سال پذیرای مسافران دوستدار استفاده از آبگرم است. در این روستا بیشتر منازل برای استفاده از آبگرم ساخته شده اند. این آبگرم مخصوص امراض پوستی، روماتیسمی و … می باشد. همچنین هتل بزرگی با امکانات استخر و حوضچه های آبگرم مخصوص میهمانان در آنجا دایر است.

آب جوشیده از دل زمین در این منطقه بدون رنگ، بو و زلال است و به خاطر خاصیت آب درمانی چشمه‌ های آن از دیرباز امکانات زیادی جهت اقامت گردشگران شکل گرفته است. در سال ۱۳۵۰ تاسیساتی بر فراز کوه و در محل مظهر چشمه ساخته شده است. این مجتمع دارای دو مجموعه زنانه و مردانه است که هر یک دارای استخر شنا، وان و دوش‌ های انفرادی می‌ باشند.

چشمه آبگرم محلات از نوع آب‌ هاى گرم عمقى است که بیش‌تر از بخار خمیره سنگ‌هاى سوزان درون پوسته زمین به وجود مى‌آید و به سطح زمین مى‌رسد. عمق این نوع آب‌هاى گرم گاهى به ۲۰ هزار متر و گرماى آنها متناسب با عمق و سرعت بالا آمدن، گاهى به ۱۰۰ درجه سانتى‌گراد هم مى‌رسد.

چشمه‌ های آبگرم محلات شامل ۶ چشمه به نام‌ های شفا، دنبه، سلیمانیه، سودا (بختیاری)، حکیم و روماتیسم است. تمام چشمه‌ ها به جز چشمه حکیم که دمای کمتری نسبت به سایر چشمه‌ ها دارد، برای اهداف بالنئولوژیکی استفاده می‌ شود.

استحمام در چشمه‌ های شفابخش اثرات زیادی بر سلامت فیزیکی، ذهنی و روانی انسان داشته و علاوه بر فراهم کردن عناصر گرانبها برای بدن، نوشیدن و استحمام در این چشمه‌ ها تسکین‌ بخش است.

وجود رنگ مایل به قرمز در برخی چشمه‌ های آبگرم محلات حکایت از ترکیبات آهن و گوگرد آن دارد. آب این چشمه از ترکیب آب‌ های سولفاته و کلسیک و از دسته آب‌ های هیپورترمال است و در درمان بیماری‌ های کبدی، صفراوی، کلیوی و دستگاه گوارش و به ویژه بیماری‌ های رماتیسمی استخوانی و پوستی بسیار مؤثر است.

یکی دیگر از مواهب طبیعی موجود در ترکیبات معدنی این آب گرم، گاز رادون است که موجب درمان انواع بیماری‌ های ریوی می‌شود. طبق نظر کارشناسان سازمان انرژی اتمی کشور، گاز رادون فقط در این محل به میزان قابل توجه دارد.

چشمه آبگرم محلات از دیرباز مورد توجه سیاحان بوده و همه‌ ساله هزاران نفر از راه‌ هاى دور یا نزدیک به منظور درمان امراض پوستى و استخوانى به آن مراجعه مى‌ کنند.

درجه حرارت آب این چشمه ۵۰ درجه سانتى‌ گراد است و افرادى که به بیمارى ریوى و قلبى مبتلا هستند نباید از آب این چشمه استفاده کنند. دوره استفاده از آبگرم محلات در فصل بهار و به ویژه تابستان است.

در این مکان تعداد زیادى مسافرخانه، حمام خصوصى، مهمانپذیر که سالانه میزبان جمعیت کثیری از گردشگران است قرار دارد. همچنین یک واحد مهمانسراى جهانگردى وجود دارد که از امکانات رفاهى مناسب برخوردار مى‌باشند.

چشمه حکیم محلات (آب حکیم)

چشمه حکیم در حدود یک کیلومترى جنوب شرقى چشمه شفا واقع شده است. مظهر این چشمه در دو نقطه همجوار یکدیگر است و اطراف آن‌ها با سنگ چینى به دو حوض محصور تبدیل شده است.

از یکى از حوض‌ها زنان و از حوض دیگر مردان استفاده مى‌کنند. به طور کلى منشاء آب‌هاى معدنى سلیمانى و حکیم در ردیف آب‌هاى معدنى سولفاته کلسیک خیلى گرم است و منشاء عمیق زیرزمینى دارند.

چشمه‌هاى معدنى آب گرم ناحیه محلات از نظر ترکیبات شیمیایى به چشمه‌هاى معدنى سولفاته کلسیک بان یردوبیگور فرانسه شبیه است.

گرمى و مقدار قابل ملاحظه کلسیم آن‌ها خواص آرام‌بخش، مدر، ملین و ضد مسمومیت دارد.

چشمه آب شفا محلات

این چشمه آب گرم در بالاى تپه مجاور سرچشمه محلات در محلى نزدیک تخته سنگ‌هاى سخت از دهانه چاهى خارج مى‌شود و به حمام‌هاى اطراف آن هدایت مى‌گردد.

در گذشته، از این دهانه مقدار کمى آب خارج مى‌شد و مظهر اصلى چشمه در حدود ۱۰۰ مترى غرب آن بود،‌ ولى در اثر زلزله، مظهر اصلى چشمه تقریباً خشک شده و قسمت عمده آب از مظهر فعلى آن جارى است.

دهانه مظهر با در آهنى پوشانیده شده و در یک چهار دیوارى محفوظ گردیده است. مقدار آب این چشمه در حدود ۱۲ لیتر در ثانیه است.

علاوه بر آب حکیم، آب سلیمانی و آب شفا، آب رماتیسم، آب دنبه و گبری هم وجود دارد که این چشمه ها بایکدیکر فاصله چندانی ندارند.

برای رسیدن به این آبگرم از طریق جاده دلیجان – محلات و جاده اصلی قم – اصفهان (از طریق جاده دودهک – خورهه) امکان پذیر است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب راهنمای مصور ایرانگردی
همشهری آنلاین

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران