شهرستان محلات

آتشکده آتشکوه محلات

  • آتشکده آتشکوه محلات
  • آتشکده آتشکوه محلات
  • آتشکده آتشکوه محلات
  • آتشکده آتشکوه محلات
  • آتشکده آتشکوه محلات
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آتشکده آتشکوه محلات یکی از آتشکده های جامانده از  دوره ساسانی که در فاصله ۱۳ کیلومتر از شهر محلات و در نزدیکی روستای آتشکوه قرار دارد و یکی از جاذبه های تاریخی و بناهای باستانی این منطقه به شمار می رود.

آتشکده آتشکوه

جهت سازه ای آتشکده از جنوب به شمال بوده به طوری که مشرف به آبادی مذکور می باشد. همچنین آتشکده آتشکوه از دو بخش ایوان و چهار تاقی تشکیل شده و از محدود آتشکده هایی است که دارای ایوان رفیعی می باشد. آثار پی و بند دو اتاق در دو طرف ایوان به جای مانده که حکایت از وسعت این مجموعه داشته است. درهای سه واحد فوق از طرف جنوب به یک راهرو باز می شوند که رابط بین چهار تاق و بخش ایوان می باشد چهار تاقی بنای مذکور شامل ستونهای ضخیم و پایه تاقها می باشد سطح ستونها از بیرون صاف و به شکل دو ضلعی ولی از داخل به صورت دوجزوء مدور می باشد روی چهار تاقی باقیمانده نشان دهند آن است که احتمالا” گنبد با آجر احداث گردیده است با توجه به آثار باقیمانده از دو اطاق و در اطراف بنا می توان گفت نذورات و وسائل خدماتی آتشکده در آنها نگهداری می شده است یکی از ویژگیهای بارز این بنا ضخامت دیوارها و نوع ساخت آن از سنگ لاشه است که تپه و قلم نخورده اند تراش نخوردهای و سپس بکار گیری از سنگهای بزرگ و ضخیم بوده که به عنوان پوشش سطح و صاف و در عین حال به زیبای یو استحکام بنا افزوده است آتشکده فوق بسیار متمایز از آتشکده های هم دوره خود می باشد. مصالح بکار رفته در بنای آتشکده شامل: سنگ، گچ، خاک و آهک می باشد.

برترین آتشکده های زردتشتیان جهان

عظمت این بنا به حدی است که جزء برترین آتشکده‌های زردتشتیان جهان به شمار می‌رود، این آتشکده در پنج کیلومتر جاده نیمور به دلیجان، بسوی‌معدن سنگ آتشکوه، روستای آتشکوه، ضلع شرقی جاده به فاصله ‪ سیصد متری بنای آتشکده در دامنه‌کوه نمایان است. مجموع آتشکده از سه بخش تالار اصلی (شرقی)، تالار غربی و راهرو تشکیل شده است.

تالار اصلی یا شرقی آتشکده محل آتشدان و نیایش بوده و شامل تالاری مربع شکل که هر ضلع آن از ۶۰ متر طول دارد. این تالار دارای چهارستون مستحکم به ابعاد ۷۰/۲ متر در ۷٫/۲ متر و به ارتفاع ۶ متر تا پای طاق بوده که از سنگ و ساروج ساخته‌شده و گنبد و طاق این‌بنای عظیم بر روی این چهار ستون استوار بوده است.

دو سوی ستونها به طرف داخل تالار بصورت نیم‌دایره و دوسوی دیگر آنها بسمت خارج تالار بصورت مستقیم و دارای زاویه بوده و روی ستونها سردرهایی هلالی و گنبدی شکل وجود داشته که بخش عمده آن فرو ریخته است. با توجه به اینکه در پاطاقها آجر پخته بکار رفته، این احتمال وجود دارد که تمام سقف هم از آجر پخته سقف زده شده باشد. ظرافت بکار رفته در استفاده از سنگهای پاستون‌ها و ستونها به حدی است که هیچگاه دو بند سنگ بر روی هم قرار نگرفته است.

راهروی اصلی که تالار مربع شکلی در ضلع شرقی مجموعه ساختمان آتشکده قرار است توسط راهرو اصلی به تالار غربی مستطیل شکل ارتباط می‌یابد. این راهرو ۷ متر طول و‪ ۲/۸۰متر عرض دارد و احتمالا به دلیل بالا بودن سطح تالار اصلی از تالار غربی، چند پله استفاده می‌شده است. این راهرو علاوه بر اینکه ارتباط دهنده دو تالار بوده به مجموعه‌های شمالی و جنوبی هم ارتباط داشته است.

در ساخت این بنا از آجرهای چهار گوش با نمای سنگ استفاده شده و برای استحکام بیشتر بنا در داخل دیوارها تیرچه چوبی به کار رفته است و در دو طرف ورودی اصلی، دو ستون به ۴۰/۳ و دیگری ۴۰/۴ متر با نمای بیرونی به شکل نیمدایره بصورت برج دیده بانی ساخته شده است.

این آتشکدهٔ خاموش به شماره ۳۱۱ در فهرست اثار ملی به ثبت رسیده است.

آتشکده آتشکوه در ۵ کیلومتری راه نیم‌ ور به دلیجان، در هشت کیلومتری جنوب شرقی نیم ور بر سر راه قدیمی و کاروان رو این شهر به رباط ترک و اصفهان واقع شده است. این بنا در پایه یک رشته کوه و در حاشیه جنوبی روستای «آتشکوه» ساخته شده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب راهنمای مصور ایرانگردی
شبکه اطلاع رسانی دانا

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران