معرفی آرامگاه حضرت سید امیر محمد (ع) شیراز

  • معرفی آرامگاه حضرت سید امیر محمد (ع) شیراز
  • معرفی آرامگاه حضرت سید امیر محمد (ع) شیراز
  • معرفی آرامگاه حضرت سید امیر محمد (ع) شیراز
  • معرفی آرامگاه حضرت سید امیر محمد (ع) شیراز
  • معرفی آرامگاه حضرت سید امیر محمد (ع) شیراز
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

حضرت سید امیر محمد (ع) برادر حضرت احمد بن موسی (ع) شاهچراغ است. آرامگاه حضرت سید میر محمد (ع) در ضلع شمال شرقی صحن حضرت شاهچراغ در شهر شیراز مرکز استان فارس واقع شده است. ایشان فرزند دیگر حضرت امام موسی بن جعفر (ع) است که این دو برادر از یک مادرند.

حضرت سید امیر محمد فرزند گرامی حضرت موسی بن جعفر با برادرش حضرت احمد بن موسی (علیهما السلام) از یک مادرند. آن حضرت قائم اللیل صائم النهار اهل فضل و صلاح و تقوی بود. در زمان خلافت مأمون عباسی به همراه برادرشان و شیعیان و نزدیکان اهل بیت به قصد دیدار برادرشان حضرت رضا(علیه السلام) از مدینه به سمت طوس حرکت می کنند و در جنگ سختی که بین اهل بیت و یارانشان با سپاه قتلغ حاکم فارس در گرفت از بنی هاشم عده ای شهید و عده ای هم موفق می شوند در شهر مخفی شوند. حضرت سید میر محمد نیز در این وقایع مخفی شدند. رحلت ایشان مشخص نیست که به مرگ طبیعی بوده است یا به شهادت رسیده اند. آنچه مسلم است ایشان در خفا به کتابت قرآن کریم مشغول بوده است و از همین راه بندگان زیادی را آزاد فرمودند. چنانکه گویی از کثرت عبادت به «محمد عابد» مشهور گردیدند.

شیخ مفید در ارشاد می فرماید: محمد فرزند موسی الکاظم(علیهما السلام) بزرگوار و صاحب شخصیت، بخشش، خیر و نیکی می بود. خبر داده است مرا، ابومحمد، حسن، فرزند محمد، فرزند یحیی، او گفت: بیان کرده است برایم جدم بر اینکه(هاشمیه) کنیز(رقیه) دختر موسی بن جعفر(علیهما السلام) و (خواهر محمد بن موسی) گفته است: محمد فرزند موسی(علیهما السلام) دائم الوضو می بود، و اکثر اوقات را به نماز می گذرانید، اکثر ساعات شب او در اقامه نماز بسر می برد، زیــرا پیوسته صدای ریزش آب وضو که به صورت می ریخت شنیده مــی شد، مقداری از شب را به نماز اشتغال داشت، پس ساعتی ساکت و آرام شده باز می خواست و صدای ریختن آب جهت تجدید وضو بگوشش می رسید و به نماز می ایستاد و این جریان همچنان تا صبح ادامه داشت، و چون آن حضرت را ملاقات می کردم بلافاصله بیادم می آمد قول خدای تعالی را که می فرماید:« صاحبان تقوی را عادت چنین است که کمی از شب را خوابیده، بعد از آن به عبادت و بندگی پروردگار خود می پردازند».

در کتاب آثار العجم ص ۴۴۸ در شرح حال آنحضرت می فرمایند:

بقعه مطهره سید امیر محمد مضعج آن حضرت است. پدر بزرگوارش حضرت موسی بن جعفر(علیهما السلام) با برادرش حضرت شاهچراغ(علیه السلام) از یک مادرند،‌ و آن حضرت از اهل فضل و صلاح و تقوی بوده،‌ قائم الیل صائم النهار، در عهد خلفا شیراز آمده و در آنجا منزوی شده است. گویند از حق الکتابه کلام الله مجید بسیاری از بندگان آزاد فرموده، در اینکه آن حضرت را شهید کرده اند یا وفات یافته اقوال مختلف نوشته اند، به هر حال بقعه منوره اش مطاف و زیارتگاه و محل فیض است، بسیاری از سادات و اخیار و صلحاء و ابرار در جوارش مدفونند.

بقعه مطهره:

حدود سنه ۷۲۵ ه.ق میرزا عنایت الله دستغیب رضوان الله علیه نوری را در خانه خویش مشاهده می کند و بعد از جستجو به لوح قبری بر می خورد و مشخص می شود که جسد مطهر حضرت سید میر محمد در این خانه مدفون است. میرزا عنایت الله دستغیب بانی این بارگاه می شود و چندین خانه از اطراف آن را خریده و آن را توسعه می دهد و بعد هم مقداری املاک بر آن وقف می نماید.

مقبره این حضرت زیارت گاهی پر برکت و عالی مرتبه دارد که محل وثوق و اعتماد مردم جهت نیایش بدرگاه پروردگار می باشد. مهتران نیکوکار و راستکاران پرهیزگار آنجا سکونت می گزینند و بر مرقد مبارکش پیمان می بندند و رجال الغیب برای نزدیکی به خداوند متعال بر آن تربت شریف حضور می یابند.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب راهنمای مصور ایرانگردی
آستان مقدس احمدی و محمدی علیهما السلام

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران