معرفی ارگ راین در کرمان

  • معرفی ارگ راین در کرمان
  • معرفی ارگ راین در کرمان
  • معرفی ارگ راین در کرمان
  • معرفی ارگ راین در کرمان
  • معرفی ارگ راین در کرمان
  • معرفی ارگ راین در کرمان
  • معرفی ارگ راین در کرمان
  • معرفی ارگ راین در کرمان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

ارگ راین که در کنار ارگ بم مجموعه ای از بزرگترین بناهای خشتی جهان را تشکیل می دهند، در شهر کنونی راین واقع در استان کرمان قرار دارد و به سبب معماری خاص خود گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. ارگ راین یک از دژهای فرمانروایی میرزا حسین خان (راینی) بوده است.

این ارگ یکی از بزرگ‌ ترین بناهای خشتی جهان است و با مساحتی در حدود بیست و دو هزار متر مربع، دومین بنای خشتی بزرگ جهان بعد از ارگ بم است.

ارگ راین در جنوب غربی شهر کنونی راین قرار دارد. این بنای خشتی تا حدودی به ارگ تاریخی بم شبیه‌ است و بر بالای تپه‌ ای قرار دارد. این ارگ تا حدود ۱۵۰ سال پیش مسکونی بوده است.

قلعه راین یکی از مهم‌ ترین آثار تاریخی کهن راین است و بر موجودیت راین قبل از اسلام مهر تأیید می نهد. گفته می‌ شود قدمت آن به دوره ساسانیان بر می‌گردد. در تاریخ کرمان، از قلعه راین در قرن اول هجری قمری نام برده شده‌ است. قلعه‌ هایی با قدمت و سابقه بیشتر در این محل وجود داشته که بر اثر حوادث طبیعی از بین رفته‌ اند.

پلان قلعه تقریباً مربع شکل و با چندین برج در اطراف مزین شده‌ است. دور تا دور قلعه را حصاری در برگرفته که ارتفاع آن بیش از ده متر است. تنها ورودی قلعه از جبهه شرقی است که با سر در بزرگ و باشکوه به محوطه داخلی راه دارد.

عناصر قلعه عبارت‌ اند از: بازار، حاکم نشین، خانه های اعیانی، چهار انبار، آتشکده و محله های عامه نشین. این قلعه بخش عامه نشین و اعیان نشین دارد و فضاهای معماری مورد نیاز مردم مانند مکتب خانه و ساختمان قرنطینه در آن دیده می‌شود. مصالح کلی آن خشت خام است.

گفتنی است شهر تاریخی راین در فاصله ۱۰۰ کیلومتری جنوب کرمان و بر دامنه کوه هزار (چهارمین رشته کوه مرتفع ایران) واقع شده و از معدود شهرهای خوش آب و هوای استان کرمان محسوب می‌شود. راین زمستان‌ های سرد و تابستان‌ های خنک و دلپذیر دارد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391

3- آشنایی با جاذبه های گردشگری ایران، انتشارات آذر و سیمای دانش، دکتر حسین یاوری و معصومه ظفری، 1391.

4- درگاه اینترنتی آرمان سفر

اطلاعات این مکان
آدرس
بزرگراه کرمان - بم، جاده راین - کرمان، خیابان ولیعصر (عج)
نوع
قلعه تاریخی دوره ساسانی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران