معرفی استان کهگیلویه و بویر احمد و دیدار از منطقه کوهستانی ایران

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

معرفی استان کهگیلویه و بویر احمد

کشور زیبا و دیدنی ما ایران، بی‌تردید دارای طبیعتی زیبا، مکان‌های دیدنی فراوان و یکی از زیباترین کشورهای جهان است. در مطالب قبلی حتی‌الامکان سعی کرده‌ایم تا نقطه‌به‌نقطه این کشور دیدنی را برای شما خوانندگان عزیز معرفی کنیم تا اگر در طول تعطیلات قصد سفر داخلی را داشتید، از بین مکان‌های دیدنی بی‌شمار کشورمان یکی را با توجه به سلیقه خودتان، انتخاب کرده و از آن دیدار به عمل آورید. این بار قصد داریم استان زیبا و لر نشین کهگیلویه و بویر احمد را معرفی کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

معرفی استان کهگیلویه و بویر احمد

معرفی استان کهگیلویه و بویر احمد ایران

معرفی استان کهگیلویه و بویر احمد

استان کوهستانی کهگیلویه و بویر احمد در جنوب شرقی ایران واقع شده است. این استان زیبا دارای جاذبه‌های گردشگری فراوان بوده و با نام سرزمین چهارفصل شناخته می‌شود.

بیشتر گستره این استان را مناطق کوهستانی پوشش می‌دهند که این مناطق کوهستانی خود قسمتی از رشته‌کوه زاگرس هستند. مرتفع‌ترین نقطه این استان قله دنا بوده و دارای ارتفاع ۵,۱۰۹ متری می‌باشد که با درختان بلیط پوشیده شده است.

معرفی استان کهگیلویه و بویر احمد ایران

معرفی استان کهگیلویه و بویر احمد

در این استان دیدنی بیش از ۲۵۰ جاذبه گردشگری وجود دارد. از مقبره‌های تاریخی گرفته تا زیبایی‌های طبیعی چشم‌گیر و دیدنی، همه و همه را می‌توان در این استان یافت که دیدار از این مناطق خاطرات خوشی را برای گردشگران پدید خواهد آورد. در ادامه چند مورد از این جاذبه‌های دیدنی برای شما معرفی خواهد شد.

غار ده شیخ

جاذبه های کهگیلویه و بویر احمد غار ده شیخ

غار ده شیخ

این منطقه با دشت‌های سیلابی سرسبز و کوه‌های پوشیده شده از برف، رودخانه‌های خروشان و مقبره‌های چندین هزارساله پوشیده شده است که به‌راستی تمدن چندین هزارساله ایرانی را به تصویر می‌کشد.

درحالی‌که مناطق قابل گردش این منطقه با برف ضخیم پوشیده شده است، شما می‌توانید از مناطق حاشیه‌ای آن نیز که دارای آب و هوایی متفاوت و طبیعی فراوان است دیدار به عمل آورید.

جاذبه های هگیلویه و بویر احمد غار ده شیخ

غار ده شیخ

این غار به پاتوق گردشگران و باستان‌شناسان تبدیل شده است که در طول تعطیلات عید نوروز زیبایی‌های طبیعی آن را کاوش می‌کنند.

روستای کریک

جاذبه های هگیلویه و بویر احمد روستای کریک

روستای کریک

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی این استان روستای کریک است که در ۳۵ کیلومتری یاسوج قرار دارد و نمای منحصربه‌فرد این روستا و سازه‌های گلی و مهندسی و معماری جذاب آن، گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به خود جذب می‌کند.

روستای مارین

جاذبه های کهگیلویه و بویراحمد روستای مارین

روستای مارین

روستای مارین که در نزدیکی شهر دوگون‌بادان قرار گرفته است به “ماسوله جنوب” معروف بوده و طبیعت رنگارنگ، جاذبه‌های تاریخی و مذهبی آن، درهای این روستا را رو به گردشگران داخلی و خارجی باز کرده است.

باغ‌های مارین بهشت گمشده قسمت جنوبی ایران بوده و این روستا شاهد مراجعه گردشگران زیادی در طول فصل بهار و اواخر فصل زمستان می‌باشد.

دیگر جاذبه‌های استان

آبشار تنگه تامرادی در بین جاذبه‌های بسیار مشهور استان کهگیلویه و بویر احمد قرار گرفته و دیگر جاذبه‌های تاریخی شامل چشمه بلقیس است که دارای طبیعتی شاداب و مناطق زیبا و سرسبز دیدنی بوده و با گونه‌های متنوعی از درختان پوشیده شده است.

جاذبه‌های فرهنگی

جاذبه‌های فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد

جاذبه‌های فرهنگی

جاذبه‌های فرهنگی استان کهگیلویه و بویر احمد شامل صنایع‌دستی بی‌نظیر، لباس‌های محلی، موسیقی محلی و تئاتر آن است که آن‌ها را می‌توان در بین جاذبه‌های گردشگری این استان جای داد.

معرفی استان کهگیلویه و بویر احمد و صنایع‌دستی آن

آشنایی با صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد

صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد

به خاطر وجود مواد کافی همچون پشم در این استان، مردم آن قادر هستند تا صنایع‌دستی متنوعی را خلق کنند. مقدار زیادی از این صنایع‌دستی در خارج از استان و در شهرها و مناطق دیگر ایران به فروش می‌رسند. صنایع‌دستی پشمی متنوع و مختلفی در این استان تولید می‌شود، برخی از آن‌ها همانند قالیچه‌ها، متکاها و گلیم‌ها بافتنی بوده و دیگر تولیدات پشمی شامل فرش‌ها، دستکش‌ها و لباس‌های متنوع است که توسط قبیله‌های لر این روستا خلق می‌شوند.

معرفی استان کهگیلویه و بویر احمد و سنت‌های محلی آن

سنت‌های محلی یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های فرهنگی استان کهگیلویه و بویر احمد به شمار می‌آیند. زنان این استان هنوز هم طبق عرف و سنت محلی خود عمل می‌کنند. از بین این سنت‌ها می‌توان به شیوه لباس پوشیدن آن‌ها در جشن‌ها و مراسم مختلف اشاره کرد. این لباس‌ها دارای رنگ‌های متنوع و زیبایی بوده و از یک لباس بلند، روسری بلند که “ماینا” نام داشته و یک کلاه که “لاچاکی” نامیده می‌شود، تشکیل می‌یابد.

معرفی استان کهگیلویه و بویر احمد و موسیقی سنتی و محلی آن

موسیقی و محلی کهگیلویه و بویراحمد

سنت های محلی کهگیلویه و بویراحمد

موسیقی سنتی و رقص مخصوص نیز از دیگر جاذبه‌های استان کهگیلویه و بویر احمد هستند. از آلات موسیقی این ناحیه که در موسیقی‌های محلی به کار می‌روند، می‌توان کورنا، دهل و پیشه را نام برد. موسیقی و رقص‌های مخصوص در جشن‌های برگزار شده در این استان، انجام می‌شوند. مردها معمولاً در نوعی رقص که رقص چوب نام دارد مشارکت می‌کنند. بازی با چوب مختص مردان شجاع قبیله بوده و دارای یک موسیقی مخصوص است.

معرفی استان کهگیلویه و بویر احمد و سوغاتی آن

آشنایی با سوغاتی محلی کهگیلویه و بویراحمد

سوغاتی محلی کهگیلویه و بویراحمد

از بین مهم‌ترین سوغاتی‌های استان کهگیلویه و بویر احمد می‌توان به کشمش، کشک، سیر، روغن حیوانی، عسل، گیاه‌های خشک‌شده، گیاه‌های داروئی با نام‌های محلی چوویل، سلری، قارچ‌ها، بیهار، کونگر و کاردا، اشاره کرد.

صنایع‌دستی همچون دستبند، گردنبند، حلقه، فرش‌های بافته‌شده از قالیچه‌ها و سبد‌ها نیز از دیگر سوغاتی‌هایی هستند که می‌توانید هنگام سفر به این استان دیدنی، تهیه کنید.

آشنایی با سوغاتی محلی کهگیلویه و بویراحمد

سوغاتی محلی کهگیلویه و بویراحمد

در مجموع می‌توان گفت که استان دیدنی کهگیلویه و بویر احمد ازجمله مکان‌هایی در ایران است که حتی‌الامکان باید یک‌بار هم که شده در طول زندگی خود از آن دیدار به عمل آورید.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران