معرفی امامزاده ابراهیم شیراز

  • معرفی امامزاده ابراهیم شیراز
  • معرفی امامزاده ابراهیم شیراز
  • معرفی امامزاده ابراهیم شیراز
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آرامگاه امامزاده ابراهیم (ع) که منتسب به فرزند امام موسی الکاظم (ع) می باشد در شهر شیراز مرکز استان فارس واقع شده و یکی از مکان های زیارتی این شهر محسوب می شود.

در کتاب تذکره دلگشا آمده: «و از جمله بقاع، بقعه امامزاده ابراهیم است که حال، قریب به دروازه شاه داعی الی الله واقع است و جمعی آن حضرت را ولد صلب امام موسی کاظم (علیه السلام) می دانند و اما آنچه از قول ارباب رجال مشخص می شود، آن است که ابراهیم بن موسی (علیه السلام) به امر محمد بن محمد بن زید بن علی (علیه السلام) به حکومت یمن در عند مأمون عباسی مشغول بود و لیکن حقیر را به آن بزرگوار کمال اعتقاد است و ظن حقیر چنان است که جناب ایشان از اولاد امام موسی کاظم (علیه السلام) است.»

مؤلف کتاب بدایع الانساب می نویسد: «ابراهیم در شهر شیراز بقعه دارد. در آثار العجم نوشته از سادات موسوی است.»

مرحوم شیخ ذبیح الله محلاتی نیز می گوید: «قبر ابراهیم که بنا به گفته فرصت شیرازی در کتاب آثار العجم از اعقاب حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) به شمار می رود در شیراز است.»

امامزاده ابراهیم دارای بنایی شامل حرم، دو صحن و رواق است، در حیاط جنوبی، در سمت شرق و غرب، طاق نماهایی است که با نصب درب، آن ها را به شکل اتاق یا آرامگاه خصوصی درآورده اند. بنای اصلی آن در زمان فتحعلی شاه قاجار به سال ۱۲۶۹ هجری قمری در اثر زلزله تخریب شد که به وسیله میرزا نعمیم لشکر نویس پسر زکی خان سردار بازسازی گردید. حرم دارای چهارشاه نشین اصلی است که مرقد مطهر در شاه نشین جنوبی قرار گرفته است. دیوارهای داخلی حرم آئینه کاری شده که سقف بالای ضریح مزین به آیینه مقرنس است. از هنرهای قابل توجه کاشی هفت رنگ شرق حیاط شمالی می باشد که صحنه هایی از عاشورا و معاد را به تصویر کشیده است.

دیوار شمالی ساختمان حرم به سمت حیاط، حیاط هلالی بزرگی دارد که صحنه هایی زیبا از روز قیامت و عاشورا با کاشی هفت رنگ بر آن نقش بسته است. در سمت راست هلالی تصویر امام موسی بن جعفر (علیه السلام) در زنجیر و غل زندان مأمون با ظرفی از انگور سمی کشیده شده و در سمت چپ امام رضا (علیه السلام) را در کاخ هارون نشان می دهد که خوشه ای انگور سمی به حضرتش تعارف می کند.

دو گلدسته قدیمی با قامتی بلند و زیبا فضای ملکوتی حرم مطهر را زینت بخشیده اند. در فرعی ورودی بقعه از چوب ساخته شده است. سر در اصلی جنوبی بقعه به طرز زیبایی کاشی کاری گردیده و در قدیمی ورودی آن از چوب ساخته شده است. حیاط آرامگاه مستطیل شکل و با درختان کاج و نارنج تزیین یافته است و تالاری با دو ستون و چند حجره دارد.

مقبره امامزاده ابراهیم (علیه السلام) در بلوار سیبویه، نزدیک میدان شاهزاده قاسم و در محله لب آب و نزدیک گورستان «دارالسلام» واقع شده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- تارنمای نگاه مدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
شیراز، بلوار سیبویه، خیابان امامزاده ابراهیم
نوع
امامزاده منتسب به امام موسي كاظم (ع)

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران