شهرستان گرگان

معرفی امامزاده اسحاق (نور) گرگان

  • معرفی امامزاده اسحاق (نور) گرگان
  • معرفی امامزاده اسحاق (نور) گرگان
  • معرفی امامزاده اسحاق (نور) گرگان
  • معرفی امامزاده اسحاق (نور) گرگان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آرامگاه امامزاده اسحاق که به امامزاده نور نیز معروف است، در شهر گرگان مرکز استان گلستان قرار دارد و از جاذبه های مذهبی تاریخی این استان به شمار می رود که قدمت بنای آن به حدود ۶۰۰ سال پیش می رسد. این امامزاده در محله سرچشمه گرگان قرار دارد. اسحاق بن موسی بن جعفر برادر تنی امام رضا (ع) است.

ساختمان آجری امامزاده اسحاق معروف به امامزاده نور به شکل کثیر الاضلاع ساخته شده است و تزیینات آن شامل تزیینات آجری، محراب گچبری و دو لنگه درب قدیمی و صندوق چوبی نفیس است که به روی مرقد واقع شده و تاریخ سال ۸۶۷ هجری قمری بر روی آن حک شده است.

این بنا از بناهای قرن نهم هجری قمری به شمار می رود و بر روی چهار بدنه بنا آیاتی از کلام الله مجید به خط کوفی ممتاز باقی مانده است. ظرافت گچبری و دقتی که در ترسیم خطوط آن به کار رفته است، حاکی از هنرمندی خطاط و نقاش بناست.

کار این گچ بری و کتیبه آن از ظرافت بسیاری برخوردار است و صندوق نفیس منبت کاری شده نیز متعلق به قرن ششم هجری قمری می باشد.

مرقدی که در داخل صندوق چوبی مشبک قرار داده شده، از گچ است. روی چهار بدنه درب ورودی امامزاده اسحاق آیاتی از قرآن به خط کوفی ممتاز باقی مانده است. بر بالای طاق محراب نیز کتیبه‌ ای از گچ دیده می‌شود. همچنین بر چهار گوش صندوق چوبی امامزاده کتیبه‌ ای به خط کوفی در دو ردیف بالا و پایین دیده می‌ شود.

نمای داخلی امامزاده اسحاق به صورت چهار ضلعی است که در هر یک از کنج های بنا دو نیم ستون آجری ساخته شده که به نظر می رسد جنبه تزیینی داشته باشد. همچنین مقرنس کاری آجری سر در ضلع شمالی بنا از جمله مقرنس کاری های کم نظیر در بناهای تاریخی ایران به شمار می آید.

یکی از نکات جالب و دیدنی در خصوص این امامزاده، آن است که هنگام تحویل سال نو بیش از ۲۰۰۰ نفر در امامزاده نور گرگان تجمع می‌کنند و پس از پایان مراسم تحویل سال به همه آن‌ ها کارت‌ های تبریک و نقل و سکه اهدا می‌ شود.

این اثر در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۲۱ با شماره ثبت ۳۴۶ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- تارنمای ثبت احوال استان گلستان

3- تارنمای گردشگری مکان بین

اطلاعات این مکان
آدرس
گرگان، خیابان امام خمینی، داخل کوچه هتل خیام
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
20 خرداد 1321
شماره ثبت در آثار ملی ایران
346

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران