شهرستان بندرعباس

معرفی امامزاده سید مظفر بندر عباس

  • معرفی امامزاده سید مظفر بندر عباس
  • معرفی امامزاده سید مظفر بندر عباس
  • معرفی امامزاده سید مظفر بندر عباس
  • معرفی امامزاده سید مظفر بندر عباس
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

بارگاه مطهر امامزاده سید مظفر که در شهر بندر عباس در استان هرمزگان واقع شده است، بزرگترین مرکز مذهبی این استان به شمار می رود.

در حاشیه شمالی بلوار امام خمینی، روبروی بلوار شهید چمران بارگاه مطهر امامزاده سید مظفر واقع شده است. ایشان در سال ۴۰۴ هجری قمری در این محل بدرود حیات گفته و در همانجا نیز دفن شده است. در سال ۱۳۰۵ شمسی ترکیب و شکل معماری آن دستخوش تغییرات وسیعی گردید و چهار مناره همراه با کاشیکاری بسیار نفیس بر اهمیت و زیبایی این بارگاه افزود. در سه دهه اخیر بر مرمت، بازسازی و گسترش آن اهتمام بسیار شده است.

معماری زیبای این بنا جاذبه خاصی به این بنا داده است، گنبدی با چهار مناره مینا کاری شده که آبی نیلگون آسمان را یادآور می کند فضای جالب و زیبایی را برای زائران و دوستداران معماری ایرانی به وجود آورده است. آرامگاه با چهار مناره اوج زیبایی را به نمایش گذاشته است.

برخلاف سایر آرامگاه ها و زیارتگاه های کشور این زیارتگاه فاقد آینه کاری بوده و تماما با کاشی های زیبا منقوش شده است.

اهل سنت بندرعباس معتقدند سید مظفر از سادات اهل سنت و اصالت او به گوده بر می گردد که به سبب رفت و آمد اهل سنت بر سر مقبره محقر او بعدها تصمیم گرفته شد آن را به امامزاده مبدل نموده و بنای ان را بازسازی کنند و تا کانونی جهت مراجعات مردم معتقد بندرعباس و حومه باشد و شیعیان معتقدند که امامزاده سید مظفر از نوادگان امام موسی ابن جعفر (ع) می‌باشد که از سالیان دور مورد توجه عموم مردم خصوصا مردم استان هرمزگان بوده و هر ساله پذیرای زائران بی شمار مشتاق خود می‌باشد.

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- درگاه اینترنتی سیری در ایران

اطلاعات این مکان
آدرس
بندرعباس، بلوار امام، روبروی بلوار جمران
نوع
امامزاده منتسب به امام موسی‌ ابن ‌جعفر (ع)

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران