معرفی امامزاده شاهزاده حسین جوپار

  • معرفی امامزاده شاهزاده حسین جوپار
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آرامگاه امامزاده شاهزاده حسین (ع) که در شهر جوپار واقع در استان کرمان قرار دارد، یکی از زیارتگاه های مهم این استان به شمار می رود و همه روز پذیرای زائران است.

شهر جوپار، در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر کرمان، یکی از ییلاقات آن محسوب می شود که از طبیعت زیبا و امکانات متنوعی برخوردار است. آرامگاه شاهزاده حسین (ع) که به روایتی برادر امام رضا (ع) است، از اماکن متبرکه این شهر به شمار می آید و قدمت آن به دوره صفویه باز می گردد.

علما، شخصیت مدفون در این مکان را «حسین بن حسین بن زید» شهید بن امام علی بن الحسین السجاد (ع) می‌ دانند. تاریخ شهادت آن بزرگوار مربوط به سال‌ های ۲۰۰ هجری قمری است همچنین وی به دستور «هرثمه بن اعین» حاکم خراسان و کرمان به شهادت رسید.

بدون شک مرقد مطهر امامزاده حسین (ع) در شهر جوپار، پیشینه جوپار را تأیید مى کند. وقتى که اسم جوپار برده مى شود، نام امامزاده حسین (ع) در ذهن انسان تداعى مى شود.

شاهزاده جوپار یکی از بقاع متبرکه بخش جوپار از توابع کرمان است. ارزش زیارتى آن برابر شاه‌ چراغ در شیراز گزارش شده است.

این امامزاده معمارى و بناى جالب توجهى دارد. گنبد آبى رنگ آن با خط هاى سفید که شکل هاى هندسى منظمى را به وجود آورده است مانند نگینى در وسط شهر مى درخشد. این گنبد با الهام از سبک معماری و طرح گنبد ماهان ساخته شده است. درختان وسط آن و اتاق هاى دور تا دور آن جلوه خاصى را به این مکان بخشیده  و کاشى کارى و آئینه کارى داخل رواق ها، فضاى روحانى بر این محل حاکم کرده است. این بنا در طول دوران مختلف مورد مرمت قرار گرفته و گچ‌ بری‌ ها، مقرنس، رواق‌ ها، ایوان و درب‌ ها در سال ۱۳۵۴ نصب شده است. از تزئینات جالب توجه دوره صفویه آن کاربندی رواق اطراف حرم را می‌توان نام برد .

بنای شاهزاده حسین متشکل از حسینیه، سقاخانه، بازارچه، دو  زائرسرا، حیاط، حرم، گنبد، رواق و … می‌باشد. از جمله الحاقات این بنا کاروانسرایی است که در مجاورت و متصل به بقعه ساخته شده است.

زائر سرا قدیمى در دو طبقه بنا شده وجود حوض و درختانی در وسط آن و اتاق هاى دور تا دور آن جلوه خاصى را به این مکان بخشیده است.

داخل ضریح قبر سه امامزاده که از فرزندان امام موسى بن جعفر (ع) به نام های امامزاده حسین ،امامزاده قاسم و امام زاده عبدالله (علیهم السلام) وجود دارد که از سال تولد و شهادت امامزاده ها اطلاعى در دست نیست ولى مى توان گفت در حدود سال هاى بعد از شهادت امام رضا (ع) در این محل به شهادت رسیده اند.

هم اکنون اکثر اراضی اطراف حرم خریداری و طرح جامع بقعه در حال تهیه است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- باشگاه خبرنگاران جوان

اطلاعات این مکان
آدرس
کرمان، جاده جوپار، خیابان دادبین، امامزاده حسین (ع)
نوع
امامزاده برادر امام رضا (ع)

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران