شهرستان سنندج
  • معرفی بازار سنندج
  • معرفی بازار سنندج
  • معرفی بازار سنندج
  • معرفی بازار سنندج
  • معرفی بازار سنندج
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

بازار سنندج که در مرکز این شهر در استان کردستان واقع شده به نوعی مهم ترین بازار سنتی استان به شمار می رود که در سطح استان از هر حیث بی نظیر است. بازار سنندج دارای بافت و معماری خاص منطقه خود می باشد و تاریخ ساخت آن به سال ۱۰۴۶ هجری قمری مقارن با دوره صفویه و زمان حکومت سلیمان خان اردلان، والی کردستان می رسد.

در اثر ایجاد معابر جدید در اوایل حکومت پهلوی و احداث خیابان انقلاب (سیروس قدیم) این بازار به دو بخش مجزا تقسیم شد و امروزه بخش جنوبی آن را آصف و بخش شمالی آن را سنندجی می نامند.

پلان بازار سنندج به شکل مستطیل بزرگ بوده است و برخلاف تمام بازارهای ایرانی که به صورت خطی شکل گرفته اند، این بازار با الهام از پیرامون میدان نقش جهان اصفهان با شکل مستطیل ساخته شده است. در وسط این مستطیل سراهای مختلفی قرار گرفته است. همچنین از چهار دروازه قدیمی بازار سنندج، اکنون سه دروازه در مدخل ورودی قدیمی باقی مانده است.

سقف راسته بازار به صورت طاق و گنبد ساخته شده و سقف حجره ها نیز به صورت طاق اجرا شده است. مصالح به کار رفته در بازار، بیشتر سنگ، خشت و آجر است.

حوزه نفوذ بازار شهر سنندج بیشتر به حوزه شهر محدود می شود و روستاهای اطراف در درجه دوم اهمیت قرار دارند و همچنین شهرهای دیگر استان و بخش‌ ها را بسیار کمتر از حد روستاها تحت نفوذ خود دارد، حتی افراد در روستا‌هایی که ده‌ ها کیلومتر با سنندج فاصله دارند، برای تأمین نیازهای خود و رفع مایحتاج خود به شهر، مخصوصاً به بازار می‌ آیند.

در بازار تاریخی سنندج تمامی مایحتاج روزانهعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- خبرگزاری فارس

3- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
سنندج، میدان انقلاب اسلامی
نوع
بازار تاریخی مربوط به دوره صفویه

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران