معرفی باغ ائل گلی (استخر شاه) در تبریز

 • معرفی باغ ائل گلی (استخر شاه) در تبریز
 • معرفی باغ ائل گلی (استخر شاه) در تبریز
 • معرفی باغ ائل گلی (استخر شاه) در تبریز
 • معرفی باغ ائل گلی (استخر شاه) در تبریز
 • معرفی باغ ائل گلی (استخر شاه) در تبریز
 • معرفی باغ ائل گلی (استخر شاه) در تبریز
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

باغ شاه گلی (شاه گلی به معنای استخر شاهی است) در سمت مشرق شهر تبریز درست در جنوب جاده ی اصلی تبریز به تهران واقع گردیده است. قسمت برجسته این باغ دریاچه مصنوعی آن است که اندازه ی هر طرف آن ۷۰۰ پا می باشد. بر طبق تاریخ محلی شهر تبریز، دریاچه مزبور در سال ۱۷۸۵ میلادی و شاید قبل از این تاریخ، توسط یکی از پادشاهان که نام وی معلوم نیست، احداث گردیده است.
هنگام لایروبی کف استخر متوجه شدند که روی زمین طبیعی قرار داشته و از مصالحی نیز برای پوشاندن آن استفاده نشده است. عمق استخر از سه متر در گوشه شرقی تا نه متر کنار دهنه (خروجی استخر) متفاوت است.
سه اصله نارون در گوشه ها قرار داشت، یک اصله در امتداد محور اصلی باغ در کنار دهنه و دو اصله در طرفین آن. همچنین در ضلع شمال غربی و جنوب غربی درختان سنجد در یک ردیف کاشته شده بودند.
باغ در ضلع جنوبی استخر در تراس هایی به طرف بالا ادامه می یابد که دو رشته پله در طرفین محور اصلی باغ پیاده روی کناری استخر را به تراس ها وصل می کند.
محور باغ منطبق است به جوی وسط که عرض آن ۵۵ سانتی متر است. آب در این جوی از یک مرتبه به مرتبه دیگر به وسیله سنگ هایی یکپارچه که به حالت پله پله یا به صورت شیب تراشیده شده است، جریان پیدا می کند. در هر مرتبه طرفین جوی اصلی کرت ها قرار گرفته اند و این کرت ها نیز به جوی های سنگی با عرض کمتری نسبت به جوی اصلی می رسند.
دو رشته پله بعد از این جوی ها ارتباط پیاده رو را از کنار استخر تا مرتبه آخر برقرار می کنند و بعد از این پله ها نیز همان جوی ها تکرار می شود که آب در این جوی ها بر خلاف سه ردیف وسطی به صورت قایم ریزش می کند.
در انتهای همه مرتبه ها یک ردیف درخت تبریزی کاشته شده بود و درختان تراس ها نیز از نوع درخت میوه بوده است که به صورت متنوع در ردیف های منظم کاشته شده بود. هر کدام از مرتبه ها با توجه به نوع کاشت و شرایط دیگر دارای نام ویژه ای بوده است.
در امتداد محور اصلی پیاده رو از ضلع جنوبی استخر تا وسط آن ادامه پیدا می کند و به محوطه ای که به شکل جزیره در داخل استخر قرار گرفته است می رسد در مرکز این محوطه عمارت شاه گلی قرار گرفته است، بنای هشت گوش مشتمل بر محوطه مرکزی که از هر طرف آن ۱۲ متر است و از هر قسمت ساختمان می توان وارد آن شد.
در میان عمارت نیز آبنمایی وجود داشته است در میان عمارت حوض آبی است که منبعش از بالای کوه است (وقایع الغرور) در کنار پیاده روی ارتباطی و همچنین در کنار محوطه ی یاد شده سنگ های تراش داده شده ای کار گذاشته شده بود و روی آنها گلدان ها جای می گرفته اند.
آب جویی که بر محور باغ منطبق است بعد از رسیدن از مرتبه ها به پیاده روی کناری استخر می رسیده است سپس از زیر آن رد شده و در جویی روی محور باغ به طرف عمارت وسط جریان پیدا می کرده آنگاه به حوض دایره ای شکل در ابتدای محوطه عمارت ریخته می شده است.
شباهت این باغ به باغ تخت جمشید شیراز فوراً به چشم می خورد گرچه مساحت این باغ خیلی زیادتر است. درخت هایی که در اطراف غرس کرده اند مثل حصاری آن را فراگرفته و در نتیجه هرگاه از ایوان کوشک به آن نظر افکنیم مانند آن است که آب استخر بر فراز سطح دره ای که در عقب واقع شده معلق می باشد.
اگر به تبریز سفر کردید غروب ایل گلی را به هیچ عنوان از دست ندهید. ایل گلی به عنوان یک تفرجگاه زیبای تابستانی همواره می تواند در برنامه سفر و گردش شما باشد.
این باغ در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۸۷ به شماره ثبت ۲۴۷۷۴ در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1-صارمی،علی اکبر."باغ شاه گلی"، باغ ایرانی؛حکمت کهن؛منظر جدید،موزه هنرهای معاصر تهران،پاییز 1383.

2-نعیما،غلامرضا.(1385)"باغ های ایران"،انتشارات پیام،تهران.

اطلاعات این مکان
آدرس
انتهای بلوار شهید باکری، باغ ایل گلی
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
27 بهمن 1387
شماره ثبت در آثار ملی ایران
24774

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

 • پدرام در ۲۷ دی ۱۳۹۲

  خیلی مطلبی خوبیه، مخصوصاً که از منابع معتبر استفاده کردین.
  عکس های پلان باغ هم جالب هستن.
  ممنون…

  • حمیدرضا سریزدی در ۲۷ دی ۱۳۹۲

   با سلام خدمت پدرام عزیز

   خوشحالم که این مطلب مورد پسند شما بوده است.

   باز هم به سایت ما سر بزنید

   با تشکر

 • مریم در ۲۶ فروردین ۱۳۹۳

  لطفا تصاویر داخلی از این بنا بزارین با تشکر

  • حمیدرضا سریزدی در ۲۶ فروردین ۱۳۹۳

   با سلام
   بسیار ممنون که وقت گذاشتین و پست رو مطالعه کردین.
   حتما دوست عزیز جستجو انجام میشه که عکس از داخل بنا برای شما پیدا کنم

 • maryam در ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳

  خیلی مطالب جالب بود ممنون ولی ای کاش مطالب بیشتری راجع به کوشک میذاشتین

  • حمیدرضا سریزدی در ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۳

   با سلام خدمت شما
   بسیار خوشحالم که مطلب مورد توجه قرار گرفته است.چشم جستجو انجام میشه در صورت وجود مطالب معتبر، حتما ازش استفاده میشه

 • محمد در ۲۰ تیر ۱۳۹۳

  سلام دوست عزیز. گروه ما قصد داره بناهای تاریخی و مشهور ایران رو به صورت پازل طراحی کنه و فرهنگ ایرانی رو اشاعه بده…… لطفا ما را در این راه همراهی کنید…….. اگه نقشه ای از ابنیه ای دارید لطفا برای من ارسال فرمایید.

  • حمیدرضا سریزدی در ۲۰ تیر ۱۳۹۳

   سلام بر شما دوست عزیز.
   چه بناهایی رو لازم دارین دوست عزیز؟
   نقشه لازم دارین یاعکس؟
   در خدمت شما هستم

 • ناشناس در ۲۴ آذر ۱۳۹۵

  خواهشا وقتی مطلبی رو میذارین به درستی آن اطمینان داشته باشید شاه گلی به معنی استخر با عظمت هستش این جا شاه به معنی بزرگ هستش نه چیز دیگه

 • aidahesani در ۱۴ دی ۱۳۹۵

  سلام ،اگر میشه پلان این بنا رو برای من ایمیل کنید ممنون .