معرفی باغ موزه نگارستان تهران

 • معرفی باغ موزه نگارستان تهران
 • معرفی باغ موزه نگارستان تهران
 • معرفی باغ موزه نگارستان تهران
 • معرفی باغ موزه نگارستان تهران
 • معرفی باغ موزه نگارستان تهران
 • معرفی باغ موزه نگارستان تهران
 • معرفی باغ موزه نگارستان تهران
 • معرفی باغ موزه نگارستان تهران
 • معرفی باغ موزه نگارستان تهران
 • معرفی باغ موزه نگارستان تهران
 • معرفی باغ موزه نگارستان تهران
 • معرفی باغ موزه نگارستان تهران
 • معرفی باغ موزه نگارستان تهران
 • معرفی باغ موزه نگارستان تهران
 • معرفی باغ موزه نگارستان تهران
 • معرفی باغ موزه نگارستان تهران
 • معرفی باغ موزه نگارستان تهران
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

باغ موزه نگارستان که از بناهای قدیمی تهران به شمار می رود، در نزدیکی میدان بهارستان قرار دارد و روزانه پذیرای افراد هنر دوست زیادی می باشد.

باغ نگارستان در سال ۱۲۲۲ تا ۱۲۲۸ هجری قمری به دستور فتحعلی‌ شاه قاجار به‌ عنوان اقامتگاه تابستانی ساخته شد.

این قصر – باغ در روزگار اولیه خود دارای وسعت زیادی بوده است، به گونه‌ ای که طبق اسناد قاجاری دروازه جنوبی آن در ضلع شمالی میدان بهارستان واقع بوده و از طرف شرق به دروازه شمیران و از طرف غرب به خیابان صفی‌ علیشاه منتهی می‌ شده است. در این قصر – باغ عمارت‌ ها و تالارهای باشکوهی چون عمارت دلگشا، تالار سلام، تالار قلمدان و چندین حوضخانه برپا گردیده بود. اتاق‌ هایی با درهای چوبی و دو تالار بزرگ در طرفین ساختمان مرکزی این باغ وجود دارد. این باغ دارای ۶۴ اتاق، چهار تالار، کتابخانه با چهار سالن و ۶۰۰ متر زیربنا است. تالار‌ها با آینه‌ کاری، نقوش طلایی و چلچراغ‌ های با ارزش مزین شده و تابلو های آن به‌ دست هنرمندانی چون میرزا جانی نقاش، میرزا بابا نقاش و عبدالله‌ خان نقاش‌ باشی کشیده شده‌ است.

باغ نگارستان در زمان ساخت خارج از تهران قرار داشت، اما در سال ۱۲۸۴ ه‍جری قمری که ناصرالدین‌ شاه بر گستره شهر تهران افزود، در داخل حصار جدید قرار گرفت و پس از بنای کاخ‌ های صاحب‌ قرانیه و سلطنت‌ آباد، در اختیار نهادهای حکومتی قرار گرفت.

این باغ در ۱۳۰۴ ه‍جری شمسی به مدت یک سال به وزارت عدلیه اختصاص داده شد. در زمان مظفرالدین‌ شاه، پس از سفر به فرنگ و بازدید از مدرسه فلاحت امپراتوری در مسکو، اولین مدرسه فلاحت ایران با استخدام یک بلژیکی در این باغ دایر شد. کمی بعد در بناهای جنوبی باغ، مدرسه مستظرفه به ریاست کمال‌ الملک تأسیس شد.

با گذشت زمان، از آن‌ جا که این باغ دیگر جز بناهای سلطنتی به شمار نمی آمد، رو به ویرانی نهاد تا اینکه در سال ۱۳۰۷ هجری خورشیدی، وزارت معارف در این محل سه بنای بزرگ ساخت و به دارالمعلمین عالی اختصاص داد. برای این کار از معمار و مهندس مهاجر روس، الکسی مارکف کمک گرفته شد. سپس با رعایت اصول معماری ایرانی، نقشه تبدیل عمارت به دارالمعلمین تهیه گردید. باغ نگارستان نیز به دست سید علی‌ اکبر باغبان طراحی شد. دبیرستان علمیه نیز تا سال ۱۳۱۱ ه‍جری شمسی در یکی از این سه بنا دایر بود. با تأسیس دانشسرای عالی در خرداد سال ۱۳۱۱ ه‍جری شمسی تمام بنا‌ها به این دانشسرا اختصاص یافت.

در سال ۱۳۱۵ ه‍جری شمسی، کتابخانه باغ ساخته شد که معاونت آن را پروین اعتصامی بر عهده داشت. از سال ۱۳۳۵ خورشیدی این بنای عظیم به مؤسسه لغت‌ نامه دهخدا، مؤسسه جغرافیا، مؤسسه زبان‌ های خارجی و کلاس‌ های عمومی دانشکده ادبیات اختصاص یافت و در سال ۱۳۳۷ خورشیدی به همت دکتر غلامحسین صدیقی به مؤسسه تحقیقات علوم اجتماعی و تعاون واگذار گردید.

از سال ۱۳۴۱ تا ۱۳۷۰ ه‍جری شمسی. دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در این محل دایر بود و پس از انتقال آن، زمانی که در سال ۱۳۷۱ هجری شمسی قصد واگذاری و تخریب آن را داشتند، دکتر روح‌ الامینی مقاله‌ ای با عنوان حسب حال‌ در روزنامه اطلاعات نوشت و به واگذاری و تخریب آن اعتراض کرد. این محل نزدیک به دو سال متروکه بود، تا اینکه دکتر حسن حبیبی، معاون اول رییس جمهور وقت، در آبان سال ۱۳۷۴ هجری شمسی از این مکان دیدن و یکی از کار‌شناسان میراث فرهنگی به نام مهندس دانشور را برای تهیه نقشه و بازسازی باغ معرفی کرد. او نیز با هماهنگی دانشگاه تهران، نقشه اولیه را به دست آورد و تغییرات انجام شده را اصلاح کرد.

پس از انتقال دانشکده علوم اجتماعی و تعاون دانشگاه تهران به محل امروزی خود و تخریب بخشی از باغ نگارستان توسط سازمان برنامه و بودجه، با تصویب راه‌ اندازی موزۀ تاریخ علم دانشگاه تهران در محل باغ نگارستان، کار حراست، حفاظت، مرمت و بازسازی این مجموعه تاریخی بیش از پیش مورد توجه مسئولان دانشگاه قرار گرفت و تاکنون بخش قابل توجهی از آن انجام یافته است. در آینده‌ ای نزدیک این محل به عنوان موزه تاریخ و مفاخر دانشگاه تهران گشایش خواهد یافت.

در طول بیش از نیم قرن، تعداد زیادی از شخصیت‌ های علمی، ادبی و هنری کشور چون: ملک‌ الشعرای بهار، کاظم عصار، علی‌ اکبر دهخدا، بدیع‌ الزمان فروزانفر، علی‌ نقی وزیری، جلال‌ الدین همایی، سعید نفیسی، محمود حسابی، ابراهیم پور داوود، غلامحسین صدیقی، پرویز خانلری، محمد معین، محمد ابراهیم باستانی پاریزی، علی‌ محمد کاردان و … در این مجموعه تاریخی به تحصیل و تدریس علم پرداخته‌ اند.

باغ نگارستان رویدادهای تاریخی – سیاسی فراوانی را به خود دیده است که از جمله می‌ توان به قتل دولتمرد آزاده ایرانی میرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانی به دست محمدشاه و عوامل او در ماه صفر ۱۲۵۱ هجری قمری در زیر زمین عمارت دلگشا اشاره کرد.

دسترسی

برای رفتن به باغ نگارستان راه‌ دشواری پیش رو ندارید. اگر قصد استفاده از وسایل نقلیه عمومی را دارید می‌توانید از اتوبوس‌ های شرکت واحد که به مقصد میدان بهارستان قرار دارند استفاده کنید و یا از مترو به ایستگاه بهارستان در خط ۲ بروید. پس از خروج از مترو تابلوی راهنما به سمت باغ نگارستان، با رنگ نارنجی در خیابان دانشسرا، توجه شما را به خود جلب می‌کند. به خیابان دانشسرا بروید و پس از حدود ۵ دقیقه پیاده‌ روی به باغ نگارستان می‌ رسید.

ساعات بازدید

زمان بازدید با باغ موزه بهارستان همه روزه از ساعت ۹ الی ۱۹ به جز روزهای دوشنبه و ایام سوگواری می باشد.

بهای بلیت

بهای بلیت ورودی باغ موزه نگارستان بلیت ۲۰,۰۰۰ ریال و بهای بلیط مجموعه ها ۲۰,۰۰۰ ریال می باشد. بلیت ورودی برای استادان، دانشجویان و کارکنان دانشگاه تهران در روزهای عادی هفته (به جز پنج شنبه، جمعه و اعیاد) رایگان است.

کافه تهرون

اگر روزی دوست داشتید در کنار دیدن باغ موزه نگارستان و یا کمی پیاده روی در این فضای دل‌ انگیز به کافه‌ ای هم سر بزنید، کافه تهرون گزینه مناسبی است. این کافه درون محوطه باغ نگارستان قرار دارد و فضای با صفایی در بخش بیرونی و در فضای آزاد آماده کرده است، که حدود ۱۰ میز قدیمی با صندلی‌ های لهستانی کهنه دارد. احتمالا نشستن در فضای بیرون و در کنار درختان در هر فصل مخصوصا در دو فصل اول سال برایتان جالب و خاطره‌ انگیز خواهد بود. حدود ۶-۵ میز هم در فضای داخلی و در ساختمان کافه قرار دارد.

در کافه تهرون بیشتر، موسیقی سنتی قدیمی که با حال و هوای کافه تناسب دارد پخش می‌ شود. اگر روزی به این کافه سر زدید ما پیشنهاد می‌ کنیم به جای قهوه‌ ها به سراغ عرقیات گیاهی بروید.

ثبت در آثار ملی ایران

باغ نگارستان با شماره ۲۰۸۲ در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- تارنمای رسمی باغ موزه نگارستان

2- ویکی پدیا

3- تارنمای گردشگری کجارو

اطلاعات این مکان
آدرس
تهران -میدان بهارستان – خیابان دانشسرا - خیابان شریعتمدار رفیع
نوع
کاخ باغ مربوط به دوره قاجاریه
کاربری فعلی
موزه
تاریخ ثبت در آثار ملی
11 مرداد 1377
شماره ثبت در آثار ملی ایران
2082
تارنمای رسمی
http://negarestan.ut.ac.ir
ساعات بازدید
9 صبح الی 19 به جز دوشنبه ها
شماره تماس
021-33119586

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران