معرفی باغ چهل تن شیراز

  • معرفی باغ چهل تن شیراز
  • معرفی باغ چهل تن شیراز
  • معرفی باغ چهل تن شیراز
  • معرفی باغ چهل تن شیراز
  • معرفی باغ چهل تن شیراز
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

باغ چهل تن یکی از باغ های زیبای شهر شیراز مرکز استان فارس است که به دلیل نزدیکی آن به حافظیه بازدید کنندگان زیادی به آن سر می زنند.

در فاصله ای کوتاه از شمال حافظیه، محوطه ای مشجر و با صفا وجود دارد که دارای چهل سنگ مزار هم اندازه است. قدمت این باغ به عهد کریم خان زند می رسد و گورهای داخل محوطه باغ نیز به نیمه دوم قرن ۱۳ هجری مربوط است.

در این بقعه چهل قبر کوچک در دو ردیف در کنار هم جای گرفته اند. این چهل قبر مربوط به چهل نفر درویش است که در زمان های گذشته در این مکان که به صورت باغی مصفا بوده زندگی می کرده و مشغول عبادت بوده اند و چون هرکدام وفات می یافته دیگران او را دفن کرده تا بدین ترتیب که هر ۴۰ نفر به تدریج دار فانی را وداع می گویند و قبورشان در کنار هم در ضلع شرقی حیاط در کنار دیوار قرار گرفته است.

این سنگ ها فاقد نوشته هستند و در بین دو ردیف آنها باغچه کوچکی است که در آن گلکاری شده است. در سال ۱۲۵۷ هجری قمری به دستور معتمد الدوله فرهاد میرزا قاجار، حاکم وقت فارس چهل سنگ قبر موجود به یک اندازه بریده شده و بدون هیچگونه نوشته ای بر روی مزارها به موازات هم گذاشته شد. در آرامگاه چهل تنان علاوه بر چهل قبر گمنام، دو عارف و ادیب شیراز به نام های شیخ ابواسحق معروف به شیخ اطعمه (متوفی ۸۳۰ هجری قمری) شاعر، و حشمت شیرازی (۱۳۶۹ هجری قمری مساوی با ۱۳۳۰ هجری شمسی)  به خاک سپرده شده اند.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2-تارنمای گردشگری مکان بین

اطلاعات این مکان
آدرس
شیراز، بلوار گلستان، باغ چهل تن
نوع
باغ و آرامگاه تاریخی دوره زندیه

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران