معرفی برج سلطان زین العابدین ساری

  • معرفی برج سلطان زین العابدین ساری
  • معرفی برج سلطان زین العابدین ساری
  • معرفی برج سلطان زین العابدین ساری
  • معرفی برج سلطان زین العابدین ساری
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

برج سلطان زین العابدین که در شهر ساری در استان مازندران قرار دارد یکی از بناهای تاریخی و قدیمی این استان است.

در محدوده مرکزی شهر ساری و ضلع شمالی خیابان جمهوری اسلامی حد فاصل بین کوچه هشتم و دهم منتهی به بقعه زین العابدین می شود. ظاهراً این بنا که دارای گنبدی هشت وجهی هرمی شکل است، در سال ۸۴۹ هجری قمری ساخته شده و از کاشی کاری و منبت کاری نفیسی برخوردار است.

برج آرامگاهی سلطان زین العابدین فرزند میر بزرگ مرعشی آملی در مجاورت امامزاده یحیی ساری در خیابان امامزاده یحیی قرار دارد. زین‌ العابدین بن کمال‌ الدین مرعشی آملی یکی از شاهان مرعشیان تبرستان بود که پس از به قتل رساندن عبدالله به حکومت رسید و پس از چندی نبرد با عبدالکریم بن عبدالله، سرانجام با خوردن غذای سمی مادرش در سال ۸۹۷ هجری‌قمری کشته شد.

ساختمان این برج با ارتفاع تقریبی ۲۰ متر، متشکل از سه قسمت بدنه، گردنه و گنبد هرمی شکل هشت وجهی است که تزیینات آجری آن به شیوه مقرنس کاری در بدنه و گردنه هر ضلع، به طرز زیبایی صورت گرفته و نظر هر بیننده­ ای را جلب می­ کند. روزنه یا پنجره­ هایی در اضلاع گردنه بنا، به منظور تأمین روشنایی داخل صحن بقعه نیز تعبیه شده است.

برج سلطان زین­ العابدین به خاطر شیوه معماری و گنبد هرمی شکل هشت وجهی و همچنین تزیینات کاشی­کاری، صندوق و در نفیس چوبی، در ردیف بهترین ابنیه تاریخی – مذهبی ساری به شمار می­ آید. در بالای در ورودی آن، کتیبه­ ای به خط رقاع بر روی کاشی نقش شده که مضمون آن چنین است: “عمل سید علی بن سید کمال الدین بناء آملی”.

بر روی صندوق چوبی بقعه، کتیبه­ ای به خط ثلث در نهایت ظرافت و زیبایی حک شده که طبق متن آن، مرقد سلطان امیر شمس­ الدین است. این صندوق منبت کاری شده در واقع شاهکاری هنرهای دستی است. چهار طرف بدنه کتیبه، محفوظ مانده و حاوی دو تاریخ حکاکی شده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- درگاه اینترنتی شهر الکترونیکی ساری

اطلاعات این مکان
آدرس
ساری، میدان ساعت، خیابان جمهوری، خیابان امامزاده یحیی
قدمت
سال 849 هجری قمری

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران