کانال تلگرام

دانلود کتاب آمازون
شهرستان یزد

معرفی بقعه سید رکن الدین یزد

 • معرفی بقعه سید رکن الدین یزد
 • معرفی بقعه سید رکن الدین یزد
 • معرفی بقعه سید رکن الدین یزد
 • معرفی بقعه سید رکن الدین یزد
 • معرفی بقعه سید رکن الدین یزد
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

بقعه سید رکن الدین از بناهای تاریخی مذهبی شهر یزد واقع در استان یزد است که به دلیل هنرهای تزئینی خاص آن از جاذبه های دیدنی این شهر به شمار می رود.

بقعه سید رکن الدین بنایی است با سردر و گنبدی زیبا که به وسیله کاشی و کتیبه ای به خط کوفی مربوط به قرن هشتم هجری قمری تزیین شده است. روایت است که بنای بقعه را امیر رکن الدین محمد قاضی برپا کرده است.

سید رکن الدین محمد قاضی عارف و دانشمند قرن هشتم هجری قمری بوده است. او مدرسه «رکنیّه »را بنا کرد. در کتب تاریخی یزد، از این مدرسه و قسمت های محتلف آن مانند رصدخانه، دارالکتب و … یاد شده است.

این بنا در سال ۷۲۵ هجری قمری بنا نهاده شده و محل دفن سید رکن الدین محمد قاضی می باشد. این بنا دارای گنبد، گچ بری های خطوط اسلیمی داخل ایوان بلند و مقرنس های چهار گوشه بنا و محراب بلند می باشد. در داخل بقعه آثار تزئینات آجر کاری و خطوط کوفی و نستعلیق بر دیوارها و حتی در قسمت سقف که با آب رنگ نقاشی شده است به چشم می خورد.

بقعه سید رکن الدین در کنار مسجد جامع کبیر یزد قرار دارد. این بقعه بیشتر از یک متر، پایین‌ تر از سطح کوچه واقع شده است و شامل میان سرا، ایوان و فضای زیر گنبد است. داخل میان سرا ساده و بدون هر گونه غرفه یا سایر ساختارهای معماری است. دو طرف دیوارهای خارجی ایوان، انواع کاشی‌های مسدس (که در چند سال اخیر مرمت گشته‌ اند) پوشیده شده است.

ازاره داخل بقعه تا ارتفاع ۱٫۷ متر با کاشی های لاجوردی و سفید پوشیده شده است. خود (پوشش خارجی) گنبد دو پوسته متصل و مزین به کاشی معرق لاجوردی و آبی با نقوش هندسی و قوس شبدری کند می باشد. اربانه گنبد با کاشی معرق و خطوط بنایی و لوز آراسته شده است. نمای خارجی بقعه با آجر پوشیده شده است. بخشی از سطح پشت بام کاه گلی و بخش دیگر با جر مفروش شده است.

ایوان، سقفی با تاق گهواره‌ ای دارد که در انتهای آن، نورگیری مشبک در وسط و نغول هایی که توسط گچ‌ بری‌ هایی در اوج ظرافت مزین گردیده‌ اند، خودنمایی می‌کند.

گنبد این بنا از نوع دو پوسته پیوسته و به شکل شبدری کند است که به انواع کاشی‌ های معرق به رنگ سفید، آبی فیروزه‌ ای و لاجورد مزین گشته است و فضای زیر گنبد پلان چهار ضلعی دارد. گنبد با گوشه سازی‌ های متعدد از تبدیل ۸ به ۱۶ ضلعی روی بدنه استوار شده است. در چهار طرف کمر گنبد، نورگیرهایی به صورت مشبک آجری تعبیه کرده‌ اند.

این بنا مانند سایر بناهای مظفری یزد، نخست سفت کاری و سپس به وسیله اندود گچ و نقاشی، نما سازی شده است. بقعه سید رکن‌ الدین دارای آرایه‌ های معماری متعددی دارد که از جمله می‌ توان به آرایه‌ های گچی برجسته، آرای ه‌های گچی قالبی، آرای ه‌های گچی فتیله‌ ای، کتیبه‌ های نقاشی، نقاشی‌ های تزئینی، آرایه‌ های طلا کاری و آرایه‌ های کاشی کاری اشاره نمود.

این اثر در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴ با شماره ثبت ۲۴۶ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


0 به این مطلب امتیاز دهید

عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

2- درگاه اینترنتی راسخون

3- درگاه اینترنتی آنوبانینی

اطلاعات این مکان
آدرس
یزد، خیابان امام، خیابان مسجد جامع ، کوچه وقت الساعت
نوع
بقعه تاریخی قرن هشتم هجری قمری
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
15 آذر 1314
شماره ثبت در آثار ملی ایران
246

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

 • مهدی در ۲۶ آبان ۱۳۹۶

  عالییییییییییییییییییییییییییییییییی

 • احمد در ۲۷ آبان ۱۳۹۶

  درود و عرض ادب در مورد مقاله ای که در رابطه با لنبان طرح نمودیدلازم دیدم تشکر بنمایم اما پیش از هر چیز شایسته بود که هم حضرت عالی و هم اساتیدی که در این خصوص زحمت کشیده اند با اندکی دقت در وجه تسمیه لنبان به واژگان مردمان همسایه که پایشان به آن محل هم باز شده یعنی بختیاریها خیلی خود را در چم و خم واژه شناسی قرار ندهید زیرا در گویش لری جنوبی و عموم مردم جنوب لنبان lonban یا لنبونlonboun به معنای گیاه بیشه است که در مناطق جنوبی سقف خانه های روستایی خصوصا خانه های لب خور ها ، تالاب ها و باتلاق های خوزستان را از ان می بافند. لذا بنده اعتقادم این است که در مطالعه اکوسیستم محل مزبور خصوصا الگوهای گذشته انجا حتما به ریشه این نام خواهید رسید.

 • parisa در ۲۸ آبان ۱۳۹۶

  الان که دیگه اصلا روغن جامد نیست. روغن مایع آفتابگردان چطوره؟مشکلی نداره؟

 • مر در ۲۸ آبان ۱۳۹۶

  ما در آبان از این آبشار بازدید کردیم، مسیر خیلی خیلی دور و خلوت و خطرناک بود، جاده خاکی بود، حدود سه ساعت و نیم با ماشین تو جاده خاکی راه بود، با ماشین شاسی کوتاه میشد رفت ولی خیلی دور بود و مسیر صعب‌العبور بود، بعد از رسیدن به خود امامزاده گزو،حدود ۳۵ دقیقه از کوه باید پایین رفت تا به آبشار رسید و حدود ۴۵ دقیقه از کوه باید بالا رفت تا دوباره به امامزاده برگشت، کوهنوردی خیلی سنگینی هم دارید حسابی خسته میشید ولی آبشار خیلی قشنگه,مسیر روی گوگل مپ موجود نیست