معرفی تالاب میقان اراک

  • معرفی تالاب میقان اراک
  • معرفی تالاب میقان اراک
  • معرفی تالاب میقان اراک
  • معرفی تالاب میقان اراک
  • معرفی تالاب میقان اراک
  • معرفی تالاب میقان اراک
  • معرفی تالاب میقان اراک
  • معرفی تالاب میقان اراک
  • معرفی تالاب میقان اراک
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

تالاب میقان که در گذشته به نمکزار فراهان معروف بوده در ۱۷ کیلومتری شمال شرقی اراک و جنوب غربی داوود آباد و در دشت فراهان در استان مرکزی واقع شده است. مساحت آن در حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ کیلومتر مربع متغیر است و حدود ۱۶۵۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و آب دریاچه شور است.

تالاب میقان شامل سه جزیره به نام کریستالین یک و دو در وسط، قسمت کویری و دشت‌ های اطراف می‌ شود.

دریاچه از لحاظ آب و هوایی دارای زمستان های معتدل است همین ویژگی سبب شده است که در پاییز و اوایل زمستان زیستگاه پرندگان به ویژه پرندگان مهاجر از مناطق شمال ایران و مناطق سردسیری باشد.

در سال های با بارندگی مناسب، تالاب دارای آب قابل توجه است و در سال های کم آبی عموماً سطح تالاب خشک شده و به حالت کویری و شوره زار در می‌ آید.

منابع تامین آب تالاب را بارش‌ های جوی، آب سه رودخانه قره کهریز، فراهان و شهراب و پساب تصفیه فاضلاب اراک تشکیل می‌ دهند.

قدمت تالاب، از نظر دیرینه‌ شناسی،  به دوره پالئوسن باز می‌گردد که در آن دوره به دلیل حرکت صفحه‌ های تکتونیکی اطراف شکل گرفته است.

این تالاب دارای ویژگی‌ های بوم‌ شناسی خاصی است، از جمله اینکه سالانه تعداد زیادی از پرندگان مهاجر را در خود جای می‌ دهد که در میان آن ها بعضی از گونه‌ های نادر و حمایت شده دیده می‌ شوند. به علت جمعیت بالای درنا در تالاب نسبت به زیستگاه‌ های دیگر کشور، این تالاب اهمیت بیشتری پیدا کرده است. در فصل بهار تالاب میقان به عنوان یکی از زیستگاه‌های اصلی پرندگان مهاجری که در پاییز با عبور از این منطقه از نواحی سردسیر سیبری به سمت مناطق گرمسیر جنوبی و آفریقا پرگشوه بودند و اینک در راه بازگشت به موطن اصلی در این تالاب اسکان موقت دارند.

بیش از ۶۰ درصد پرندگان استان و ۱۶ درصد پرندگان کشور در این تالاب کشوری زیست می‌کنند و برخی از گونه‌ های پرندگان مهاجر و بومی این منطقه نادر و ارزشمند بوده و حضور پر تعداد آن‌ ها در فصل مهاجرت موجب می‌شود که گروه‌ های گردشگری متعددی برای پرنده نگری به این خطه سفر کنند.

وجود برخی وحوش مانند گرگ و روباه، مار، پرندگانی چون عقاب و برخی نمونه های نادر لابه لای شاخ و برگ های سبز قره داغ و آترپلیکس جلوه ای دیدنی به منطقه کویری این تالاب داده است.

درنا، مرغابی سانان، فلامینگو ها، خروس کولی و انواع پرندگان دیگر با حضور خود در طبیعت بکر تالاب میقان انسان را شگفت زده و به دیدن هر چه بیشتر وا می دارد.

این تالاب توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی به منطقه شکار ممنوع تبدیل شده است. تالاب میقان اراک سالانه پذیرای بیش از ۱۲ هزار قطعه پرنده مهاجر از سیبری است و از سوی دیگر تالابی در یک محیط کویری است که این خصوصیت یک ویژگی منحصر به فرد و جالب است.

بر اساس استانداردهای جهانی تالاب ها، هر تالاب که یک درصد از یک گونه پرنده را در خود پذیرا باشد در مختصات جهانی و بین‌المللی قرار می‌گیرد و تالاب میقان اراک در کنار تالاب گاوخونی اصفهان تنها پذیرای پرندگان مهاجر در مرکز کشور به منظور زمستان گذرانی محسوب می‌شوند.

همچنین پوشش گیاهی منطقه بیشتر از نوع گیاهان شور پسند یا هالوفیت بوده که از این نظر نیز تالاب یکی از ذخیره گاه‌ های مهم گیاهان شور کشور به شمار می‌ رود. علاوه بر پرندگان، گونه‌ های پستانداران، آرتمیا و انواع جلبک‌ آب شور از دیگر جانداران تالاب و محیط اطراف آن هستند.

در تالاب به علت شوری آب، گنبدها و طبقات نمکی شکل می‌ گیرد. این طبقات و لایه‌ های نمکی تمامی سطح دریاچه را پوشانده است و از فاصله دور سفید و برفی جلوه می‌ کند. همچنین این تالاب دارای بزرگترین منبع سولفات سدیم در کشور است که شرکت املاح معدنی ایران حق برداشت از معادن این تالاب را اخذ کرده است.

تالاب از نظر گردشگری، یکی از مراکز مهم طبیعت گردی و پرنده نگری کشور محسوب می‌ شود. روز ۱۵ آبان به دلیل تجمع درناها در تالاب میقان، روز درنا نامگذاری شده است.

دریاچه تالاب میقان در قلب کویری واقع شده که طی سال های اخیر با تلاش‌ های منابع طبیعی به تفرجگاهی سرسبز تبدیل شده که با احداث برج مراقبت کویری در دل آن شرایط مناسبی برای بازدید این منطقه مهیا شده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

3- تارنمای همشهری آنلاین

4- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده اراک به فرمهین، جاده میقان

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران