معرفی تالاب هشیلان کرمانشاه

  • معرفی تالاب هشیلان کرمانشاه
  • معرفی تالاب هشیلان کرمانشاه
  • معرفی تالاب هشیلان کرمانشاه
  • معرفی تالاب هشیلان کرمانشاه
  • معرفی تالاب هشیلان کرمانشاه
  • معرفی تالاب هشیلان کرمانشاه
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

تالاب هشیلان در مسیر جاده کرمانشاه به روانسر در ۲۶ کیلومتری شمال غربی کرمانشاه و در دهستان الهیار خانی قرار دارد. مساحت تقریبی این تالاب ۴۵۰ هکتار است که در گستره دشتی و اراضی پست دامنه کوه های خورین و ویس قرار دارد.

این تالاب در دامنه جنوبی کوه خورین در دشتی وسیع با شیب مختصر از شمال به جنوب واقع شده است. آب این تالاب از سراب سبز علی تأمین می شود که دارای پوشش گیاهی همراه با گل های متنوع است. آب تالاب در بالا دست به صورت سراب و چشمه های جوشان می باشد و در پهنه تالاب به صورت کانال های بزرگ و کوچک پخش شده است. پوشش گیاهی سطح تالاب علفی است که به صورت گیاهان آبزی در داخل آب رشد کرده است.

در این تالاب حدود ۱۱۰ جزیره کوچک و بزرگ با مساحت تقریبی از ۱۰۰ متر مربع تا حدود یک هکتار شکل گرفته است.

در داخل و حاشیه تالاب جانورانی زندگی می کنند به طوری که بر اساس بررسی های به عمل آمده، هر ساله با شروع باران های پاییز و سرد شدن هوا پرندگان زیادی از آسیای مرکزی به این زیست بوم می آیند و زمستان را در این تالاب می گذراندند. این تالاب مأمن و مأوای مناسبی برای زمستان گذرانی تعداد زیادی از پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی به شمار می رود و هر ساله گروه های پرندگان مذکور توجه شکارچیان و علاقمندان به طبیعت را به خود معطوف می دارد.

میانگین بارش سالانه در تالاب هشیلان ۴۵۱ میلی‌ متر است و در سراسر سال باد در جهات مختلف در این منطقه می‌وزد. در داخل محدوده تالاب هیچ درخت خودرویی وجود ندارد فقط گونه‌ ای بید به صورت خیلی پراکنده و بسیار اندک در چند نقطه از تالاب رویش دارد. پوشش گیاهی سطح تالاب علفی است که به صورت گیاهان آبزی در داخل آب رشد کرده‌ اند.

در داخل و حاشیه تالاب جوندگانی از خانواده موش‌ها و پستاندارانی همچون گرگ، روباه، خرگوش، شغال، گربه وحشی زندگی می‌کنند. ارتفاعات خورین واقع در شمال و شمال غربی تالاب، زیستگاه مناسبی جهت بز وحشی می‌ باشد.  این تالاب مأمن و مأوای مناسبی برای زمستان‌گذرانی تعداد زیادی از پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی به شمار می‌رود.

هشیلان که به دلیل مأوا دادن به پرنده های مهاجر جزء مناطق حفاظت شده در نظر گرفته شده است، تنها تالاب استان کرمانشاه است که به عنوان یک اکوسیستم آبی همواره مورد توجه علاقه مندان به طبیعت گردی بوده است. بر اساس بررسی‌ های به عمل آمده، هر سال با شروع باران‌ های پاییزی و سرد شدن هوا، پرندگان زیادی از آسیای مرکزی به این زیست بوم آمده و زمستان را در این تالاب می‌ گذراندند. این پرندگان عبارتند از اردک سر سبز، خوتکا، اردک ارده‌ ای، گیلار، خوتکای پر سفید، نوک پهن، کشیم کوچک، کشیک گردن سرخ، غاز خاکستری، چنگر معمولی، چنگر نوک سرخ، کاکایی نوک سبز و بعضی سال‌ ها نیز به طور اتفاقی فلامینگو، پلیکان و قو به عنوان گروه پرندگان آبزی و بوتیمار، بوتیمار کوچک، یلوه، اگرت‌ های کوچک و بزرگ، گاو چرانک، حواصیل‌ ها، لک‌ لک، خروس کولی، خروس کولی اجتماعی، سلیم کوچک، سلیم طلایی، آبچیلک پا سبز، ماهی خورک کوچک و ماهی خورک ابلق به عنوان پرندگان کنار آبچر و سایر پرندگان از جمله شکاری‌ ها (عقاب، سارگپه، سنقر، کور کور)، جغد کوچک، شاه بوف، سبزه قبا، زنبور خوار، هد هد، کبک، بلدرچین، تیهو، چکاوک، دم جنبانک، سار، زاغی، کلاغ سیاه، زاغ نوک سرخ و حتی غراب به عنوان پرندگان خشک‌ زی که در اطراف تالاب زندگی می‌کنند.

نام تالاب بر اساس گویش کردی، مرکب از دو بخش «هشی» به معنی مار و «لان» به معنای خانه است. بنابراین نام هشیلان به معنی لانه ماران می‌باشد زیرا در این تالاب تعداد زیادی مار به ویژه مار آبی و مار چلیپر وجود دارند. لاک‌ پشت خزری یا گونه لاک‌ پشت برکه‌ ای و لاک‌ پشت مهمیزدار در این زیستگاه به فراوانی یافت می‌ شوند. سوسمار آگاما، مارمولک و سمندر نیز از دیگر خزندگان این تالاب می‌ باشند.

از گونه‌ های عمده ماهیان تالاب، می‌ توان به عروس ماهی، سیاه ماهی، سفید کولی، زردک و سس ماهی از خانواده ماهیان کپور اشاره کرد. با این وجود کپور پرورشی و یا کپور قرمز (زینتی) که به قصد پرورش در محیط تالاب رها سازی شده‌ اند، نیز در تالاب مشاهده می‌شوند.

 راه دسترسی تالاب هشیلان از حوالی روستای یاوری در مسیر کرمانشاه به روانسر به طرف شمال امتداد می یابد و ابتدا به روستا و سپس به تالاب زیبای هشیلان منتهی می گردد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

3- تارنمای سیری در ایران

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده کرمانشاه به روانسر، حوالی روستای یاوری
نوع
تالاب و منطقه حفاظت شده

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

  • کرمانشاهی در ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

    مردمان همجوار تالاب هشیلان اصلا مردمان مهمان نوازی نیستن.من به عنوان یه کرمانشاهی واقعا واسه مردمان این نقطه از شهرم متاسفم.