شهرستان نورآباد ممسنی

معرفی تنگ هرایرز نورآباد ممسنی

  • معرفی تنگ هرایرز نورآباد ممسنی
  • معرفی تنگ هرایرز نورآباد ممسنی
  • معرفی تنگ هرایرز نورآباد ممسنی
  • معرفی تنگ هرایرز نورآباد ممسنی
  • معرفی تنگ هرایرز نورآباد ممسنی
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

تنگ هرایرز که دره ای عمیق و پر آب دارد، در کنار جاده شیراز به اهواز در استان فارس و در نزدیکی روستایی به همین نام در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر نورآباد ممسنی واقع شده است. مناظر خیره کننده و زیبای این تنگه سالانه هزاران نفر از علاقه مندان به طبیعت را به این منطقه می کشاند.

آب و هوای این منطقه کوهستانی است و تنگ هرایرز در منطقه کوهپایه ای واقع شده است که همین امر باعث شده هوای این منطقه در اکثر ماه های سال برای گردش مناسب باشد. البته در فصل زمستان و به واسطه کوهستانی بودن منطقه، ممکن است سرمای هوا کمی آزار دهنده باشد.

پوشش گیاهی این منطقه همانند سایر مناطق کوهپایه ای زاگرس، از جنگل های بلوط پوشیده شده است اما بر خلاف درختان بلوط سایر مناطق که جثه ای ریز و ارتفاعی کم دارند، درختان بلوط این ناحیه بلند تر و بزرگ تر هستند.

با توجه به نزدیکی این تنگه با روستای هرایرز، گردشگران می توانند از جاذبه های روستا نیز دیدن فرمایند. روستای هرایرز که دارای قدمتی تاریخی است، دارای طبیعتی زیبا نیز می باشد. در شرق و غرب روستا دو دروازه وجود داشته، که به همراه بافت بسیار قدیمی روستا، در اثر وقوع زلزله های متعدد و عدم محفاظت، تقریبا از بین رفته است و تنها خرابه ای از اَن باقی مانده است. این روستا دارای یک قبرستان بسیار قدیمی است که در آن سنگ قبرهایی مربوط به قرن اول و دوم هجری دیده می شود. در کنار این قبور قدیمی، حرم منتسب به امامزاده علی (ع) نیز واقع شده است که همه ساله در روز عاشورا پذیرای عزاداران است.

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- تارنمای گردشگری تیشینه

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده شیراز به اهواز، ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر نورآباد ممسنی، نزدیکی روستای هرایرز
نوع
تنگه طبیعی و صخره ای
بهترین زمان بازدید
تمامی فصول سال

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران