شهرستان گرگان

معرفی پارک جنگلی ناهارخوران گرگان

 • معرفی پارک جنگلی ناهارخوران گرگان
 • معرفی پارک جنگلی ناهارخوران گرگان
 • معرفی پارک جنگلی ناهارخوران گرگان
 • معرفی پارک جنگلی ناهارخوران گرگان
 • معرفی پارک جنگلی ناهارخوران گرگان
 • معرفی پارک جنگلی ناهارخوران گرگان
 • معرفی پارک جنگلی ناهارخوران گرگان
 • معرفی پارک جنگلی ناهارخوران گرگان
 • معرفی پارک جنگلی ناهارخوران گرگان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

پارک جنگلی ناهارخوران که در ۴ کیلومتری جنوب شهر گرگان مرکز استان گلستان واقع شده است، یکی از زیباترین نقاط گردشگری ایران و استان گلستان به شمار می رود که دارای شهرتی ملی است به طوری که برای بسیاری نام گرگان نهارخوران را در ذهن تداعی می کند.

درختان سر به فلک کشیده جنگل باستانی همراه با امکانات گردشگری ناهارخوران، تفرجگاهی زیبا با چشم اندازی دیدنی را در منطقه ایجاد کرده که نه تنها مردم استان بلکه گردشگران بی شماری در تمام ایام سال و به خصوص تعطیلات نوروز و تابستان به آن روی می‌ آورند. به همین سبب کمتر گردشگر و مسافری است که به شهر گرگان سفر کرده و یکبار به ناهارخوران نرفته باشد.

این پارک مجموعه ای از فضاهای جنگلی در اطراف جاده و همچنین حاشیه رودخانه و محدوده های تاسیسات شهرداری و جهانگردی را شامل می شود که از سال ۱۳۳۸ توسط سازمان جنگل ها و مراتع کشور به منظور تامین تفرجگاه اهالی گرگان در اختیار شهرداری گرگان قرار داده شده است. ناهارخوران به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و واقع شدن در دو دامنه پر شیب، دارای آب و هوای مناسبی می باشد و همواره پذیرای گردشگران بسیاری است.

در واقع ناهارخوران را می توان نوعی پارک به شمار آورد که برخلاف پارک های جنگلی طبیعی، قبل از مطالعه، طراحی و تجهیز به صورت خودجوش برای بهره مندی از مواهب طبیعی و مناظر موجود آن توسط مردم از زمان های قدیم استفاده شده است. به مرور زمان و با افزایش جمعیت و وسعت شهر گرگان، فاصله بین مرکز شهر و ناهارخوران به صورت یک خیابان عمومی و نسبتا شلوغ و پر رفت و آمد تبدیل شد که در حال حاضر یکی از خیابان های اصلی گرگان است. این مسیر که به جاده ناهارخوران مشهور است؛ مسیری برای پیاده روی و تفریح مردم می باشد.

جنگل ناهارخوران طبیعتی مناسب برای چهار فصل سال دارد در غروب روزهای بهار و تابستان و ساعات اولیه شب گاهی تعداد مردم در محدوده ای به وسعت دو سه کیلومتر مربع به بیش از ۳۰ هزار نفر می رسد. در زمستان ها نیز بسیاری از مردم برای روزهای برفی و در فصل پاییز برای رنگ های زیبای درختان انجیلی که به صورت قرمز و زرد و گل بهی اند به این منطقه روانه می شوند.

هم اکنون بیشتر نواحی مورد استفاده گردشگران در کنار بلوار قرار دارد، مانند ناحیه معروف به تپه باباطاهر، محوطه و میدان ناهارخوران، جنگل دست کاشت و کاج و ناحیه معروف به پارادایز که با هتل ها، رستوران ها، شهربازی بچه ها، بازارچه خرید و دیگر امکانات، ناهارخوران را به یکی از مکان های دیدنی گلستان تبدیل کرده و شرایط مطلوبی را برای گذران اوقات فراغتی همراه با آرامش در این منطقه فراهم کرده است.

ارتفاع متوسط بیشتر این منطقه حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ متر از سطح دریا است که در برخی نواحی به ۷۰۰ تا ۹۰۰ متر نیز می‌ رسد. ارتفاعات ناهارخوران دارای دره، آبریزها و یال‌ های زیادی است که محیط مناسبی برای علاقه مندان به طبیعت و کوهپیمایان به شمار می رود.

ارتفاعات غرب و جنوب غربی میدان ناهارخوران مورد استفاده کوهپیمایان و مسیر اصلی صعود آنها برای رسیدن به سفید چشمه و ارتفاعات بالاتر است. دسترسی به این ارتفاعات از راه پله های سنگی قدیمی و زیبای موجود در محوطه ناهارخوران امکان پذیر است.

از لحاظ آب و هوایی، ناحیه ناهارخوران گرگان جزو نواحی معتدل و نیمه مرطوب خزری است که آب و هوای آن مطبوع و ملایم است و به دلیل افزایش ارتفاع، هوای خنک تری نسبت به شهر گرگان به ویژه در فصل تابستان دارد. میانگین حداقل دمای هوای این منطقه بین ۱۲ تا ۲۲ درجه سانتی گراد و بارندگی متوسط سالانه آن ۶۴۹ میلیمتر اعلام شده است.

پوشش گیاهی منطقه ناهارخوران از نوع معتدل و جنگل‌ های آن خزری متعلق به جغرافیای گیاهی هیرکانی و دارای اراضی جنگلی متراکم است که با توجه به گردشگر پذیر بودن منطقه و دخالت انسانی در محیط، پوشش غیر بومی نیز در آن دیده می‌ شود. درختان بلوط، انجیلی، ممرز، افراپلت، نمدار، گیلاس وحشی، آزاد، خرمندی و درختچه های تمشک، کوله خاس، ازگیل و ولیک از گیاهان طبیعی و بومی و کاج، سرو، ماگنولیا، شمشاد، برگ نو، بید مجنون، پاپیتال و مینا از گونه های دست کاشت آن است.

منابع آبی موجود در ناهارخوران شامل چندین چشمه در محدوده این منطقه است که معروف ترین آن سفید چشمه واقع در ارتفاعات اطراف آن است. تنها رودخانه ناهارخوران نیز زیارت نام دارد که از ارتفاعات روستای زیارت سرچشمه گرفته و با طول کلی ۴۰ کیلومتر در طول منطقه جریان دارد و جزو حوضه آبریز قره سو است که یکی از منابع اصلی تأمین آب شهر گرگان محسوب می‌ شود.

از لحاظ گونه های جانوری به دلیل از بین رفتن حالت طبیعی و شهری شدن منطقه، جانوران زیادی در آن به چشم نمی‌ خورند. با این وجود شب‌ ها یا زمانی که تراکم جمعیت انسانی آن کم است، مواردی از گراز، شغال، خفاش، موش، راسو، سنجاب، عقاب، شاهین، قمری، دارکوب، جغد، دم جنبانک، صعوه، سهره، چرخ ریسک، گنجشک، کلاغ، سار و مارمولک جنگلی در آن مشاهده شده است.

ناهارخوران از قدیم به عنوان یک منطقه جنگلی تفریحی شناخته می‌ شد ولی در دهه‌ های اخیر به دلایل مختلف از جمله استفاده نادرست از منابع طبیعی، جنگل‌ زدایی و توسعه بی‌ برنامه و بی رویه شهر گرگان، بافت آن تغییر کرده است، به طوری که مناطق مسکونی و اداری و امکانات شهری نیز به آن اضافه شده است.

طبیعت زیبا و چشم انداز زیبای این منطقه همه ساله مسافران زیادی را به سمت خود جلب می نماید. رستوران های متعدد، شهربازی، بازارچه های خرید و دیگر امکانات رفاهی، هتل ها و اقامتگاه های متعدد، شرایط مطلوبی را برای اوقات فراغت گردشگران آماده کرده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

3- تارنمای همشهری آنلاین

اطلاعات این مکان
آدرس
گرگان، بلوار ناهارخوران
نوع
پارک جنگلی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

 • مریم در ۲۸ بهمن ۱۳۹۴

  مطلب بسیار عالی و زیبا بود.

 • ابراهیم در ۵ شهریور ۱۳۹۵

  خدایا شکرت جه جاذبه های بکری تو کشورمان هست که از ان غافلیم حالا هی بیاین بگین بریم انتالیا و هزار کوفت و زهرمار دیگه این طبیعت بکر و نقاشی شده بدست نقاش چیره دست و ماهرخدای یکتا چه کم داره از اون خارجی ها