معرفی حمام وزیری ساری

  • معرفی حمام وزیری ساری
  • معرفی حمام وزیری ساری
  • معرفی حمام وزیری ساری
  • معرفی حمام وزیری ساری
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

حمام وزیری که در شهر ساری مرکز استان مازندران واقع شده یکی از بناهای دوره ی قاجاریه است که به لحاظ معماری و ویژگی های ساخت، جزء بناهای شاخص این استان است. این حمام در گذشته در جوار خانه وزیری قرار داشت و روزگاری نیز قسمتی از این خانه بوده است و از همین رو به حمام وزیر معروف است.

حمام وزیری مربوط به دوره قاجار است و در ساری، خیابان انقلاب، کوچه آب انبار نو در کنار خانه کلبادی قرار دارد. این حمام از لحاظ نوع معماری، مصالح و ویژگی های ساختمانی از ابنیه دیدنی و مشهور مازندران به شمار می‌رود

این حمام با مساحتی در حدود ۲۰۰ مترمربع دارای همه فضاهای لازم برای یک حمام سنتی شامل ورودی، سربینه، راهروی انتقالی هوا، گرمخانه، خزینه های آبگرم و سرد، سرویس بهداشتی و تون را دارا می باشد.

گرمخانه حمام وزیری نیز همانند سربینه به صورت هشت ضلعی است و در انتهای ضلع جنوبی آن خزینه های آب گرم و سرد قرار دارد. در قسمت جنوبی بنا اتاقی مستطیل شکل که کف آن از همه قسمت های بنا پایین تر است، به عنوان تون یا گرمابه حمام کاربری داشته است. ورودی آن خارج از حمام و در ضلع شرقی است.

این بنا در اثر مرور زمان تخریب شده بود که اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در سال ۱۳۷۹ مرمت و بازسازی آن را آغاز کرده است.

حمام وزیری در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۶۲۶۹ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- درگاه اینترنتی شهر الکترونیک ساری

اطلاعات این مکان
آدرس
ساری، میدان ساعت، خیابان انقلاب، کوچه آب انبار نو
نوع
حمام تاریخی دوره قاجاریه
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
7 مهر 1381
شماره ثبت در آثار ملی ایران
6269

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران