شهرستان گرگان

معرفی خلیج گرگان و شبه جزیره میانکاله

  • معرفی خلیج گرگان و شبه جزیره میانکاله
  • معرفی خلیج گرگان و شبه جزیره میانکاله
  • معرفی خلیج گرگان و شبه جزیره میانکاله
  • معرفی خلیج گرگان و شبه جزیره میانکاله
  • معرفی خلیج گرگان و شبه جزیره میانکاله
  • معرفی خلیج گرگان و شبه جزیره میانکاله
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

 

شبه جزیره میانکاله که بعد از تشکیل استان گلستان از استان مازندران جدا شد و هنوز مناقشاتی در این باره وجود دارد به دلیل طبیعت زیبا و حیات وحش خاص خود در بسیاری از ایام سال میزبان طبیعت دوستان بی شماری است.

شبه جزیره میانکاله در منتهی الیه جنوب شرقی دریای خزر قرار گرفته است. این شبه جزیره از شمال به دریای خزر و از جنوب به خلیج گرگان و از شرق به آشوراده و از غرب به بندر جدید امیرآباد محصور است. شبه جزیره میانکاله و خلیج گرگان در حدود ۶۹۰۰۰ هکتار وسعت دارد. این شبه جزیره با تپه های شنی ساحلی به طول ۵/۶ کیلومتر از دریا جدا می گردد.

فضای شبه جزیره مرغزار و نیمه مشجر بوده که عمده ترین درختچه های آن را انار و تمشک وحشی تشکیل می دهند. شبه جزیره میانکاله به همراه خلیج گرگان در زمره پناهگاههای حیات وحش کشور می باشند که به علت اهمیت زیاد آن به عنوان ذخیره گاه زیست کره در جهان ثبت گردیده است و به علت وجود پوشش‌های درختچه‌ای و امنیت کافی، محل زیست دائمی قرقاول خزری و دراج نیز می باشد همچنین پوشش گیاهی و جانوری ویژه و چشم اندازهای طبیعی و متنوع آن به ویژه در منطقه ساحلی، این محدوده را یکی از قطب‌های مهم گردشگری در استان گلستان و شمال کشور مبدل کرده است.. همه ساله دهها هزار از انواع پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی وارد این منطقه می شوند. در این منطقه همانند سایر مناطق حفاظت شده هر نوع شکار و تخریب زیستگاه ممنون است.

این شبهِ‌جزیره، خلیج گرگان را از دریای خزر جدا می‌کند. زمین‌های شبه‌جزیره بوته‌زار بلند هستند و از قدیم مرتعِ گاوداران بوده‌است.در نوکِ خاوری این شبه‌جزیره روستای آشوراده قرار دارد که دارای تأسیساتِ شیلاتی است. آشوراده در فاصله کم و در روبه‌روی بندر ترکمن (بندرِشاهِ سابق) واقع شده‌است. این شبه‌جزیره از شمال به دریای خزر، از شرق به آشوراده، از جنوب به خلیجِ گرگان و از غرب به بندرِ جدیدِ امیرآباد محصور است.

روستای شبه جزیره

از روستاهای طولِ این شبه‌جزیره عبارت‌اند از: مشوراده، میان‌قلعه، قزل شمالی، قزل‌مهدی و قواسطل.

منطقه حفاظت شده

تالاب بین‌المللی و پناهگاه حیات وحش میانکاله بر اساس مصوبه شماره ۱۲ مورخ ۱۲/۰۸/۱۳۴۸شورای عالی سازمان شکاربانی و نظارت بر صید وقت به عنوان منطقه حفاظت شده نامیده شد و بعد ها به دلیل اهمیت اکولوژیک منطقه بر اساس مصوبه ۷۸ مورخ۲۱/۰۵/۱۳۵۴ شورای عالی حفاظت محیط زیست مندرج در روزنامه رسمی شماره ۸۹۲۱ مورخ۲۸/۰۵/۱۳۵۴ با وسعت ۶۶,۹۳۳ هکتار به عنوان پناهگاه حیات وحش میانکاله ارتقا پیدا کرد.

وجه تسمیه

نام میان‌کاله دگرگون‌ شده نامِ میان‌قلعه است.(گال یا کال خدای ایران باستان می‌باشد. شاید معنای میان کاله بی ارتباط با خدای باستان ایران نباشد) در قدیم به این شبه جزیره انجیله و در مقطعی دیگر نیم‌مردان گفته می‌شد.

تالاب

تالاب میانکاله بخشی از این شبه جزیره است و در سوی باختر آشوراده قرار دارد. این تالاب اولین تالاب بین‌المللی ثبت شده در فهرست تالاب‌های کنوانسیون رامسر است. در این تالاب که ۱۰۰ هزار هکتار مساحت دارد ۴۰ گونه پرنده زندگی می‌کنند.

زمین‌های آن مجموعه‌ای از شنزارهای ساحلی، زمیان‌های باتلاقی، آبگیرها، مرداب جنگلی با پوشش درختچه‌های گز، جنگل انارستان، بوته‌های تمشک و زمین‌های پست و گره‌افتاده هستند.

 

گونه‌های گیاهی و جانوری تالاب و شبه جزیره:

  • گونه‌های گیاهی: انار شیرین وحشی، تمشک، سازیل، ازگیل، داغداغان، سیاه‌تلو، سپیدار، علف شور، جگن و علف هفت‌بند
  • گونه‌های جانوری: گرگ، شغال، روباه، جوجه تیغی، گربه جنگلی، گراز و فک دریای خزر، پرندگان (فلامینگو، دراج (بومی)، شاهین، بحری و زنگوله‌بال (مهاجر عبوری (ماهی‌ها) کپور، کفال، کلمه، ماهی سفید، سوف، ماش و کاراس.
  • گونه‌های جانوری کمیاب و در خطر انقراض میان‌کاله عبارت‌اند از:قوی فریادکش، پلیکان پاخاکستری، فلامینگو، اردک سرسفید، عروس‌غاز، غاز پازرد، طاووسک، چنگر و مرگونس سفید. این جانوران در فهرست ممنوعیت تجارت جهانی پرندگان در معرض خطر قرار گرفته‌اند.

میان‌کاله از مکان‌های مناسب برای پرنده‌نگری است.

پناهگاه حیات وحش میانکاله

پناهگاه حیات وحش میانکاله با وسعت ۶۸۸۰۰ هکتار همچنین یکی از ۹ ذخیره‌گاه زیست‌کره در ایران است.

مجموعه شبه جزیره میانکاله و جزایر آشوراده و خلیج گرگان دارای جاذبه های شگفت انگیز طبیعی و زیست میحطی است که پوشش گیاهی ویژه، حیات وحش منحصر به فرد و چشم اندازهای ساحلی خلیج گرگان، این محدوده را به یکی از جالب ترین نقاط توریستی تبدیل کرده است.

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب راهنمای مصور ایرانگردی
کتاب سوم
استانداری گلستان

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران