معرفی دریاچه دالامپر در ارومیه

  • معرفی دریاچه دالامپر در ارومیه
  • معرفی دریاچه دالامپر در ارومیه
  • معرفی دریاچه دالامپر در ارومیه
  • معرفی دریاچه دالامپر در ارومیه
  • معرفی دریاچه دالامپر در ارومیه
  • معرفی دریاچه دالامپر در ارومیه
  • معرفی دریاچه دالامپر در ارومیه
  • معرفی دریاچه دالامپر در ارومیه
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

دریاچه دالامپر که در جنوب غربی شهر ارومیه در استان آذربایجان غربی قرار دارد، با طبیعت زیبا و بکرش گردشگران زیادی را به خصوص در فصل بهار به سوی خود جذب می‌ کند.

این دریاچه در دامنه‌ های کوه دالامپر که ارتفاعی در حدود ۳۵۰۰ متر از سطح دریا دارد، قرار دارد. این کوه در نقطه صفر مرزی ایران، ترکیه و عراق واقع است و از فراز آن خاک هر سه کشور قابل مشاهده است. این کوه دارای یخچال‌ های چندین هزار ساله است که آب دریاچه دالامپر نیز از آب شدن برف های کوه تامین می شود.

از ویژگی‌ های منحصر به فرد این کوه وجود دریاچه‌ های طبیعی کوچک و بزرگ در دامنه‌ های آن است. از جمله این دریاچه‌ ها می‌ توان به دالامپر، مامه شیخ، بنچول، دیمهک و … اشاره کرد که دالامپر از بقیه بزرگتر و معروف تر می باشد. ارتفاع دریاچه از سطح دریا ۲۷۲۰ متر و دایره شکل است. قطر دریاچه در حدود ۴۵۰ متر است.

از آب شدن برف های این کوه رودی پر آب سرچشمه می‌ گیرد که در دامنه این کوه به صورت آبشاری بزرگ به نام سوله دوکل (به معنای آبشار مه آلود) به پایین می‌ ریزد.

همچنین علاوه بر دریاچه دالامپر، در این منطقه تالابی نیز به نام  تالاب گرد زرین وجود دارد.

از گونه‌ های جانوری این کوهستان و اطراف دریاچه می‌ توان به: خرس قهوه‌ ای، گرگ، روباه، شغال، مار، خرگوش، بز کوهی، عقاب و … اشاره کرد. همچنین پوشش گیاهی ویژه زاگرس معتدل از جمله گون، آلبالوی وحشی، بادام کوهی و … در دالامپر به وفور یافت می‌ شود.

مسیر دسترسی

در امتداد جاده ارومیه به اشنویه در سه‌ راهی روستای آغبلاغ از جاده آسفالته دست راست به سمت غرب در طول جاده “مرگور” باید از ۲ گردنه عبور کرد تا به روستای دزج (دزه) که در دشتی بسیار سرسبز و زیبا در حصار کوه‌ های بلند و پربرف دالامپر و بوزسینا قرار دارد رسید. از این روستا در جهت غرب پس از عبور از روستای کیسیان به روستای سوله دوکل خواهید رسید. جاده تا آبادی کیسیان آسفالت می‌ باشد و از آنجا به بعد خاکی بوده و می توان این مسیر را با هر نوع وسیله نقلیه رفت.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- تارنمای خبرگزاری دانا

2- تارنمای گردشگری تیشینه

اطلاعات این مکان
آدرس
450 کیلومتری شهر ارومیه، جاده روستای کیسیان
نوع
دریاچه طبیعی
بهترین زمان بازدید
فصل بهار

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران