شهرستان مریوان

معرفی دریاچه زریوار یا زریبار مریوان

  • معرفی دریاچه زریوار یا زریبار مریوان
  • معرفی دریاچه زریوار یا زریبار مریوان
  • معرفی دریاچه زریوار یا زریبار مریوان
  • معرفی دریاچه زریوار یا زریبار مریوان
  • معرفی دریاچه زریوار یا زریبار مریوان
  • معرفی دریاچه زریوار یا زریبار مریوان
  • معرفی دریاچه زریوار یا زریبار مریوان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

دریاچه زریوار که با نام دریاچه زریبار نیز خوانده می شود، دریاچه ای زیبا و دیدنی است که در استان کردستان و شهرستان مریوان و با فاصله سه کیلومتر از غرب شهر مریوان واقع شده است و از جاذبه های گردشگری طبیعی این منطقه محسوب می شود. قرار گرفتن این دریاچه در استان کردستان باعث شده که این استان مورد توجه جمع زیادی از گردشگران و علاقمندان به طبیعت در داخل و خارج از کشور قرار گیرد.

نام اصلی دریاچه زریوار «زیراوبار» بوده است که به زبان کردی به معنی آب کف کنار است. چون آب این دریاچه از چشمه‌ های در کنار آن تأمین می‌ شود، نام زریبار را می‌ توان تغییر یافته این نام دانست. واژه زریبار یا زریوار متشکل از دو واژه زری به معنی دریاچه (در زبان کردی) و پسوند تشبیهی وار یا بار است که ترکیبش معنی دریاچه یا دریاچه‌ وار را متبادر می‌کند. گفته می شود «زریوار» در فارسی باستان به معنی سبز و خرم است.

آب تالاب شیرین است و از تعدادی چشمه کف‌ جوش و بارش تأمین می‌ شود. در بیشتر زمستان‌ ها سطح دریاچه کاملاً یخ می‌ بندد. این تالاب در ارتفاع ۱۲۸۵ متری از سطح دریا واقع گردیده‌ است. طول دریاچه زریبار حدود ۵ کیلومتر و عرض آن حدود ۱٫۶ کیلومتر است. وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداکثر عمق آن ۵/۵ متر است.

دریاچه زریوار یکی از منحصر به فردترین دریاچه‌ های آب شیرین در جهان به شمار می‌ رود و کلیه شرایط جامع یک تالاب بین المللی را داراست. آب دریاچه زریوار شیرین است و از جوشش چشمه هایی که در کف دریاچه واقع شده اند، تأمین می شود و بدین گونه در فرهنگ جغرافیایی، از دریاچه زریوار به بزرگ ترین چشمه آب شیرین جهان تعبیر شده، به طوری که نه تنها هیچ رودخانه ای به آن وارد نمی شود بلکه خود دریاچه، سرچشمه رودخانه ای به نام رودخانه مریوان است.

بوی آب دریاچه کاملاً عادی و طبیعی است و هیچ گونه بوی دیگری که نشانگر تصاعد گازهای حاصله از فعل و انفعالات شیمیایی عناصر باشد، به مشام نمی خورد. رنگ آب در اغلب موارد سبزفام و مایل به قهوه ای بسیار کمرنگ به ویژه در فصول زمستان، بهار و تابستان است. آب سطح دریاچه هنگام زمستان به علت پائین آمدن درجه برودت هوا یخ می بندد که منظره ای بسیار بدیع و زیبا را به ویژه هنگام تردد روستائیان اطراف بر روی دریاچه به وجود می آورد.

اطراف دریاچه از همه طرف (جز منطقه کوچکی در شرق) توسط نیزارهای بلند احاطه شده که بیشتر از دو گیاه تیره غلات مانند نوعی نی کرانه ای (mbristlis) تشکیل شده است. دریاچه زریوار دارای جوامع گیاهی و جانوری و تولید بیولوژیک بالایی است که شرایط زیستی لازم را برای طیف بزرگی از زیستمندان فراهم کرده است. این دریاچه از نظر رویشگاه طبیعی و زیستگاه جانوران، به ویژه پرندگان آبزی در خور اهمیت است.

از پوشش‌ های گیاهی دریاچه می‌ توان به گیاهان شناور شامل سراتوفیلیوم، سریوفیلیوم و گونه‌ هایی از گیاهان خاردار و گیاهان حاشیه‌ ای شامل گونه‌ های نی، هزارنی، بارهنگ آبی، نیلوفر آبی، علف هفت‌ بند، پیچک‌ ها، لویی و بزواش، جگن و نعناع اشاره کرد.

دریاچه زریوار به علت داشتن آب شیرین، شرایط لازم را برای رشد و زندگی انواع ماهیان پدید آورده است. مهمترین ماهی هایی که در دریاچه وجود دارند عبارتنداز: سفید ماهی، کپور، عروس ماهی و غیره که از میان این ماهی ها، عروس ماهی دارای اهمیت ویژه ای است و ماهی بومی دریاچه محسوب می شود. در نقاط باتلاقی نیز یک نوع ماهی کوچک و جذاب از تیره cobitidac صید می شود. این ماهی ها دارای ارزش اقتصادی بالایی هستند که به طور بسیار دیدنی طبخ و با طعم و بوی عالی در اختیار مسافران و گردشگران قرار می گیرد و با دو شیوه صید با تور و با قلاب شکار می شوند.

در دریاچه زریوار، تعدادی از پرندگان آبزی، تمام طول سال را به لحاظ شرایط زیستگاهی مناسب به صورت بومی می گذرانند که عمده ترین آنها کشیم کوچک، کاکایی سرسیاه، حواصیل خاکستری، اکرت کوچک، پلیکان و مرغ نوروزی هستند. همچنین این مکان شرایط مطلوبی را برای زمستان گذرانی انواعی از پرندگان مهاجر آبزی از قبیل چنگر، اردک سرسبز و مرگرس بزرگ به وجود آورده که قابل توجه است.

از رده پستانداران آبزی فقط یک گونه سگ آبی یا شنگ در این اکوسیستم زندگی می کند. در نیزارها و خشکی های اطراف دریاچه، گونه های دیگری مانند گرگ آسیایی، خرگوش، روباه معمولی و گراز زندگی می کنند.

مهمترین تسهیلات گردشگری دریاچه زریوار عبارتند از:

۱- چشم انداز بسیار زیبا از فراز تپه جهانگردی (کوه، جنگل و دریاچه)

۲- آب و هوای مطبوع کنار دریاچه

۳- قایقرانی و شنا بر روی دریاچه

۴- طبخ ماهی های لذیذ دریاچه

۵- نزدیکی به بازار خرید اجناس خارجی شهر مریوان با قیمت مناسب

۶- امکانات اقامتی مناسب در کنار و بر تپه های مجاور دریاچه

۷- امکان ماهیگیری در فضای آرام کنار دریاچه

۸- ارائه برنامه های فرهنگی همانند اجرای موسیقی و رقص کردی در پارک دریاچه

۹- اسکی روی آبعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
مریوان، ضلع شمال غربی شهر
نوع
دریاچه آب شیرین

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

  • محمد در ۱ تیر ۱۳۹۵

    واقعا زیباست