شهرستان چالوس

معرفی دریاچه ولشت در چالوس

  • معرفی دریاچه ولشت در چالوس
  • معرفی دریاچه ولشت در چالوس
  • معرفی دریاچه ولشت در چالوس
  • معرفی دریاچه ولشت در چالوس
  • معرفی دریاچه ولشت در چالوس
  • معرفی دریاچه ولشت در چالوس
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

دریاچه بزرگ ولشت یکی از زیباترین دریاچه های آب شیرین کشور است که در استان مازندران، شهرستان چالوس واقع شده و گرچه مسیر دسترسی به آن کمی مشکل است، گردشگران از دیدن آن صرف نظر نمی کنند.

این دریاچه در جنوب غربی چالوس و شمال شرقی منطقه کلاردشت در میان دره‌ ای عمیق قرار گرفته است. وسعت آن حدود ۱۵ هکتار و عمق متوسط آن ۲۰ متر می باشد.

حجم آب دریاچه حدود ۳ میلیون متر مکعب برآورد شده و شیرین است و به همین دلیل نیز مأمن پرندگان مهاجر، ماهی و سایر آبزیان است. انواع ماهی های مختلف از جمله قزل آلای در آن یافت می شود و در اطراف دریاچه درختانی نیز دیده می شود.

آب دریاچه تنها با نزول باران و جوشیدن چشمه های زیرزمینی دریاچه که در وسط آن می جوشند و بالا می آیند تأمین می شود و در داخل کاسه بزرگی که اکثر زمین های آن را خاک های رانشی و فرسایشی تشکیل می دهد قرار دارد. این دریاچه به واسطه قرار گرفتن در عمق دره ولشت از اطراف دید ندارد.

آب ولشت سر ریز ندارد و با کم و زیاد شدن مقدار آب، سطح آن بالا و پایین می رود. ولشت زمستان ها یخ می زند و دمای محیط به راحتی تا ۳۰- سانتی گراد می رسد. دریاچه ولشت و تمامی محیط اطراف آن حفاظت شده است و در لیست مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت از محیط زیست به ثبت رسیده است.

به جز سماء که دهکده ای ییلاقی است و زمستان ها خالی از سکنه می شود، نزدیکترین روستای پر جمعیت به ولشت؛ روستای نسار، با ۴ کیلومتر فاصله و ۲۰۰ خانوار جمعیت، و نزدیکترین شهر به آن کلاردشت است.

راه های دسترسی به دریاچه به جز مسیرهای پیاده رو، از طریق دو جاده می باشد که عبارتند از:

۱- از جاده آسفالته مرزن آباد به حسن کیف که در کیلومتر ۱۵ به سمت راست منحرف شده، از طریق ادامه یک جاده خاکی و دشوار با عبور از آبادی کلنواز به دریاچه می رسیم.

۲- در مسیر مرزن آباد به سمت شمال رو به سوی چالوس، چهار کیلومتر پس از مرزن آباد به سمت چپ جاده پیچیده، از آنجا یک جاده آسفالته وجود دارد که با طی ۱۲ کیلومتر به جنوب دریاچه می رسیم.

اما راه های دسترسی بد هنوز نتوانسته است از زیبایی و شکوه دریاچه کم کند؛ پرنده های مهاجر هنوز می آیند، گاو ها هنوز می چرند، مراتع هنوز سبز اند، قورباغه ها هنوز بی خوابت می کنند و خانه های کاه گلی هنوز سرپایند….

دریاچه ولشت ۷۱ اُمین اثر طبیعی ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۱۵ مهر ۱۳۸۸ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- تارنمای کویرها و بیابان های ایران

3- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده مرزن آباد به چالوس، کیلومتر 4، جاده دریاچه ولشت
نوع
دریاچه آب شیرین
تاریخ ثبت در آثار طبیعی ایران
18 مهر 1388
شماره ثبت در آثار طبیعی ایران
71

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران