شهرستان اقلید

معرفی دریاچه کافتر (شادکام) اقلید

  • معرفی دریاچه کافتر (شادکام) اقلید
  • معرفی دریاچه کافتر (شادکام) اقلید
  • معرفی دریاچه کافتر (شادکام) اقلید
  • معرفی دریاچه کافتر (شادکام) اقلید
  • معرفی دریاچه کافتر (شادکام) اقلید
  • معرفی دریاچه کافتر (شادکام) اقلید
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

دریاچه کافتر که به نام های تالاب کافتر، تالاب شادکام و آبگیر کافتر نیز شناخته می شود، در  ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان اقلید در استان فارس قرار دارد. این دریاچه نزدیک ۴۸ کیلومتر مربع مساحت دارد و از زیستگاه های بسیار ارزشمند پرندگان مهاجر محسوب می شود.

دریاچه کافتر در شرق‌ روستایی به همین نام و در جنوب‌ کوه‌ بل‌ در دشتی‌ که‌ میان‌ کوه ها است‌ قرار دارد. آب دریاچه از آب هایی‌ که‌ از دامنه‌ کوه ها سرازیر می‌ شود و همچنین‌ از آب‌ رودخانه‌ شادکام‌ تامین می شود. پیرامون‌ این‌ آبگیر پهناور چمنزارهای‌ وسیعی‌ وجود دارد که‌ تابستان‌ و بهار، چراگاه‌ دام های‌ تیره‌ های‌ گوناگون‌ ایل‌ قشقایی‌ می‌ باشد. عمق‌ دریاچه‌ کم‌ و از گیاهان‌ باتلاقی‌ و نی‌ پوشیده‌ شده‌ است‌.

این دریاچه در ارتفاع ۲۳۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و طول آن در حدود ۲۴ کیلومتر و عرض آن ۶ کیلومتر می باشد و  یکی از دریاچه های آب شیرین استان فارس است  و از زیستگاه های بسیار ارزشمند پرندگان مهاجر محسوب می شود.

دریاچه کافتر دومین دریاچه آب شیرین بعد از دریاچه پریشان است که زیستگاه طبیعی پرندگان مهاجر و محل پرورش ماهی های کپور و آمور می باشد.

در مود حیات وحش دریاچه و اطراف آن باید گفت که ۵۰ گونه پرنده آبزی و کنار آبچر متعلق به ۱۲ خانواده و ۶ راسته مورد شناسایی قرار گرفته است. خانواده مرغابیان با ۶۶٫۲۶ درصد، بیشترین فراوانی و خانواده اکراسیان با ۰٫۰۲ درصد، دارای کمترین فراوانی در تالاب کافتر بوده است. بیشترین تعداد و فراوانی پرندگان شناسایی شده متعلق به خانواده های پرندگان آبزی با ۶۷٫۰۹ درصد فراوانی و کمترین فراوانی مربوط به خانواده پرندگان کنار آبچر با ۳۲٫۹۱ درصد فراوانی بوده است.

در حوزه دریاچه کافتر از رده خزندگان نمونه هایی از اعضا سه راسته مارها، سوسمارها و لاک پشتان وجود دارد و به طور کلی ۲۴ گونه مار متعلق به ۳ خانواده تشخیص داده شده است. از مجموع مارهای شناسایی شده ۶ گونه سمی، ۳ گونه نیمه سمی و ۱۵ گونه از انواع غیر سمی می باشد.

متاسفانه در سال های اخیر به دلیل استفاده بی‌ رویه آب و همچنین توسعه کشاورزی در بالادست و خشکسالی های اخیر، خسارات جبران ناپذیری را به کافتر وارد کرده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- تارنمای کویرها و بیابان های ایران

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده اقلید به یاسوج، جاده روستای کافتر
نوع
دریاچه آب شیرین

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران