شهرستان اراک

معرفی روستای تاریخی هزاوه

  • معرفی روستای تاریخی هزاوه
  • معرفی روستای تاریخی هزاوه
  • معرفی روستای تاریخی هزاوه
  • معرفی روستای تاریخی هزاوه
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

روستای تاریخی هزاوه که یکی از مناطق دیدنی استان مرکزی به شمار می رود، در فاصله ۲۵ کیلومتری شمال غربی شهر اراک قرار دارد و در دوران حکومت مغول اشن نامیده می شده است. میرزا تقی خان امیر نظام معروف به امیرکبیر در سال ۱۳۲۰ هجری قمری در این روستای تاریخی به دنیا آمده است. این روستا همچنین زادگاه دیگر نامداران تاریخ ایران نیز می باشد و به همین سبب نام روستای هزاوه به عنوان زادگاه مردان تاریخ ایران ثبت شده است. قدمت روستای تاریخی هزاوه با توجه به سفال هاى پیدا شده بر اساس مطالعات باستان‌ شناسى بر روى تپه تاریخى هزش قرن پنجم هجرى را نشان می‌ دهد.

در مورد نام گذای روستا ۲ روایت وجود دارد. برخی ریشه کلمه هزاوه را از ریشه «زاو» و «زاوه» می‌دانند. در زبان فارسی کلمه زاو به معنای دره می‌ باشد که این با جغرافیای روستا همخوانی دارد. کلمه هزاوه از ۳ جزء «ه» به معنی خوب، «زاو» به معی دره و «ه» نسبت تشکیل شده است که معنی خوب رده را منتقل می‌ کند. برخی دیگر نیز معتقدند در روستا چشمه‌ های متعددی وجود داشته که در فصل بهار تعداد آنها بیشتر هم می‌شود و از این رو نام این ده را «هزارآبه» نیز گذاشته بودند که بعدا به «هزارآوه» و به مرور به «هزاوه» تبدیل شده است.

این روستا داراى بافت پیچیده‌ اى است که از خانه‌ هاى سنگى، گلى به صورت پلکانى، بر دامنه شیب کوه ها قرار گرفته است. این خانه‌ ها اکثرا از گل، سنگ و چوب ساخته شده و داراى سقف‌ هاى مسطح هستند. خانه‌ هاى هزاوه اکثرا بر روى صخره و کوه ساخته شده‌ اند.

روستاى هزاوه در بیشتر ایام سال معتدل و نستبا سرد می‌باشد. براى مقابله با این مساله بیشتر ساختمان ها را رو به جنوب ساخته تا حداکثر استفاده از خورشید برده شود. دیوار خانه‌ ها اکثرا ضخیم و از جنس خشت، چینه و گل است و همچنین ایجاد اتاق کرسى از ویژگی هاى معمارى این روستا می‌ باشد. معماری ساخت روستا تحت تأثیر عوامل جغرافیایی، وجود آب در مناطق محله در چهار قسمت عمده متمرکز شده‌ اند. نام محله‌ ها به ترتیب ده به سمت بالا عبارت‌اند از: کوه‌ بر، میان‌ ده، محله‌ پایین، محله‌ چاله، سرآسیاب ها، تره‌ زار و ده‌ بالا.

روستاى هزاوه با داشتن تاریخ پربار یکى از زیباترین روستاهاى استان مرکزى محسوب شده و داراى زیرساخت هاى مناسب گردشگرى بوده و شرایط لازم را براى تبدیل شدن به دهکده توریستى تاریخى دارا می‌ باشد.

مقبره شاهزاده احمد بر روى بلندترین قسمت روستا واقع در محله بالا یکی آثار با ارزش هزاوه می‌ باشد، بنیان این مقبره به دوره ایلخانان می‌ رسد. از دیگر آثار این روستا می توان به مسجد شبستان دار، درخت سرو کهنسال، حمام قدیمی روستای هزاوه و آستان سلطان سید احمد هزاوه اشاره کرد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- تارنمای شهرداری اراک

3- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
25 شمال غربی شهر اراک، روستای هزاوه
قدمت
قرن پنجم هجری قمری

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران