معرفی روستای پالنگان کردستان

  • معرفی روستای پالنگان کردستان
  • معرفی روستای پالنگان کردستان
  • معرفی روستای پالنگان کردستان
  • معرفی روستای پالنگان کردستان
  • معرفی روستای پالنگان کردستان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

روستای پالنگان یکی از روستاهای دیدنی استان کردستان است که هم از نظر طبیعت و معماری پلکانی خاص آن و همچنین آثار باستانی موجود در آن به یکی از جاذبه های مهم منطقه تبدیل شده است.

روستای پالنگان

روستای پالنگان در ۵۰ کیلومتری شهر کامیاران قرار دارد و در داخل این روستا رودخانه ای با آبشارهای بسیار زیبا قرار دارد. این رودخانه از کوه شاهو سرچشمه می گیرد و از سرچشمه های اصلی رودخانه سیروان است.

روستای «پالنگان» در دهستان ژاورود در ۴۷ کیلومتری غرب کامیاران در دره تنگیور در استان کردستان واقع شده است. این روستا در دامنه کوه و در دو طرف دره قرار دارد و بافت آن از لحاظ معماری به صورت پلکانی ساخته شده است و پشت بام منزل پائین به منزله حیاط خانه بالاست.

رودخانه خروشان تنگیور که از میان آبادی می گذرد آن را به دو قسمت تقسیم کرده است و خانه های روستا با سنگ و بیشترشان به صورت خشکه چینی ساخته شده است.

این ناحیه از مراکز مهم کردستان در دوره سلجوقی به بعد بوده است و قلعه پالنگان که مجاور روستا و در بالای کوه قرار دارد بیانگر این مطلب است. با توجه به بقایای مساجد، منازل قدیمی و باغ های زیبای این روستا به نظر می رسد که شالوده اصلی آن به دوره سامانی بازمی گردد.

همچنین روستا دارای گورستان قدیمی است که چند سنگ قبر با خط کوفی مربوط به قرن ششم و هفتم در آن وجود دارد، اما از همه مهم تر بافت معماری پلکانی روستا است که دارای ارزش فراوان است. این روستا افزون بر داشتن معماری زیبا، دارای چشمه ها و آبشارها و طبیعتی سرشار از زیبایی منحصر به فرد در استان کردستان است. بیش از ۲۰ چشمه جوشان در دره تنگیور است که آب زلال و خنک خود را به رودخانه تنگیور می ریزند و آبشارهای حاصل از ریزش آب این چشمه ها بسیار دیدنی است. رودخانه تنگیور که از میان آبادی می گذرد، بخش اعظم آب خود را از این چشمه ها که در فاصله ۷۰۰ تا ۸۰۰ متری جنوب شرقی آبادی قرار دارند تأمین می کند و به همین رو آب رودخانه بسیار گوارا و خوش طعم است. رودخانه تنگیور بعد از گذر از آبادی در حدود ۱۲۰ متری غرب پالنگان به رودخانه پرآب سیروان می پیوندد.

به واسطه خصوصیات آب رودخانه تنگیور و این چشمه ها، بزرگ ترین مجتمع های پرورش ماهی در کنار این روستا ساخته شده است که بیشتر گردشگران به علت تازگی و نوع ماهی ها و همچنین قیمت مناسب آن برای غذا و همچنین دستاورد سفر به پالنگان، اقدام به طبخ ماهی در محل می کنند و اهالی این روستا بخشی از مایحتاج خود را از این رودخانه تأمین می کنند. این روستا بسیار سرسبز و دارای آب وهوای بسیار مطلوب و دل انگیز در فصل های بهار، پائیز و زمستان است و از این لحاظ از دیدنی ترین نقاط استان کردستان به شمار می رود.

قلعه پالنگان:

در فاصله ۸۰۰ متری جنوب شرقی روستای پالنگان در دره تنگیور و در محل چشمه های پرآب، قلعه ای به نام قلعه پالنگان قرار گرفته که هنوز آثار و بقایای اتاق ها، آتشکده ها و پل های قدیمی آن پابرجاست. آثار و یادمان های به دست آمده از این قلعه نشان می دهد که قدمت تاریخی پالنگان به دوران های کهن می رسد. این آثار که شامل یک لنگه دروازه از یک تخته سنگ بزرگ و پل های ساخته شده بر روی رودخانه است هنوز به جای مانده اند. چنانچه در تحفه ناصری آمده است: «این قلعه مدت ها محل سکونت امرای کلهر بوده است که بعدها خاندان مشهور اردلان آن را جزو قلمرو و متصرفات خود قرار داد و بر استحکامات آن افزوده و بناهای رفیع از مسجد و دکان ها و غیره بر آن می افزایند.»

وجود قلعه پالنگان قبل از حکمرانی، اردلان ها و حتی امرای کلهر مسلم است. اما از چگونگی و تاریخ ساخت آن اطلاعی در دست نیست. بدون شک به دلیل موقعیت استراتژیکی این قلعه، از خیلی قرن ها پیش از قلاع مهم و غیرقابل دسترس بوده است. در دوران حکومت اردلان ها بر کردستان چند قلعه موجود بوده است که این قلعه ها در فصلی خاص مورد استفاده حکام وقت قرار گرفته اند. قلعه زلم برای زمستان، قلعه مریوان برای پائیز، قلعه حسن آباد در تابستان و قلعه پالنگان در بهار میهماندار حکومتیان بوده اند. بدین ترتیب قلعه پالنگان که از زمان خسروخان اردلان در ۵۹۴ هجری شمسی به تصرف خاندان اردلان درآمده بود، در سال ۱۰۶۶ هجری شمسی پس از حدود ۴۷۲ سال میهمانداری حکام اردلان ویران می شود.

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب راهنمای مصور ایرانگردی
پایگاه تحلیلی کردها

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران