ستون های سنگی خورهه محلات

  • ستون های سنگی خورهه محلات
  • ستون های سنگی خورهه محلات
  • ستون های سنگی خورهه محلات
  • ستون های سنگی خورهه محلات
  • ستون های سنگی خورهه محلات
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

ستون های سنگی خورهه محلات از بنا های باستانی استان مرکزی است که در روستای خورهه در شهرستان محلات قرار دارد و یکی از جاذبه های تاریخی این منطقه به شمار می رود که قدمت آن به دوره اشکانیان باز می گردد.

ستون های سنگی خورهه

ستون های سنگی خورهه  در منطقه پشت گدار قرار دارد و از شمال به رشته کوه‌های هفتاد قله و از جنوب به رشته کوه‌های یخچال معروف شده است.در کنار این معبد دریاچهای با اب بسیار شور موجود است.

تنها آثار به جا مانده از قصر یا پرستشگاه خورهه نزدیک محلات ، دو ستون باریک سنگی با ارتفاع حدود ۶ متر با سر ستون های یونانی و سکوی سنگی . در بنای خورهه که دارای طرح یونانی است ، ستون ها از حد تناسب کلاسیک میان ارتفاع و قطر تجاوز می کنند و این دلیل نفوذ سبک معماری ایرانی است ، که در تخت جمشید هم دیده می شود .

در کاوش های باستان شناسان در منطقه تعداد زیادی سفال و خمره پیدا شده است کشف سفال های کلینگی ( جرینگی ) که ظرافت خاصی دارند ، اثبات می کند که این خانه یک عمارت اربابی بوده است و بدین ترتیب احتمال معبد بودن بنای خورهه را رد می کند .

گمانه زنی هایی در باب قدمت معبد خورهه :

خورهه در اوستا به مفهوم “محل برآمدن خورشید” است و از سویی کلمه “خور” در این کتاب به مفهوم منطقه ییلاقی است، این منطقه در شمال شرق محلات و در بین روستاهای دودهک، ورین و آب گرم، در کنار رودخانه خورهه قرار دارد.

بررسی تحقیقات انجام شده و آثار کشف شده در دشت و ارتفاعات خورهه نشان می دهد سابقه سکونت و قدمت منطقه به هزاره دوم قبل از میلاد باز می‌گردد.

این منطقه دارای اسناد تاریخی است و “لویی واند نبرگ” در کتاب باستان شناسی ایران باستان به نقل از هرتسفلد آورده است: “قابل تذکر است کمی به سمت جنوب در خورهه که سر راه اراک به کاشان است، معبدی است که هنوز دو ستون یونانی در آن پا برجاست.”

دو ستون از این مجموعه برجای مانده است. ستون ها سنگی و با توجه به وجود معادن سنگ در محلات، جنس آن ها از نوع تراورتن بهترین نوع سنگ است.

اکثر آثار کشف شده در این منطقه به سال ۱۳۵۵ بازمی گردد و در بین آثار کشف شده، می توان به پیه سوز سفالی، کوزه دسته دار، کوزه کروی، قطعات سنگی تزئینی و شیشه، اشیاء فلزی و اسکلتهای انسان اشاره کرد.

راه های دسترسی به ستون های خورهه محلات،

جاده محلات به آبگرم، سپس خورهه با جاده آسفالته حدود ۲۰ کیلومتر همچنین جاده قم به اصفهان، نرسیده به شهر دلیجان و در ۷۰ کیلومتری قم، روستای دودهک سپس به سوی خورهه با حدود ۱۲ کیلومتر.

معماری معبد خورهه :

بنای تاریخی خورهه در مساحتی بالغ بر ۳۵۵۰ متر مربع ساخته شده است که شامل سه بخش ایوان اصلی،مجموعه بخش شمالی و مجموعه بخش غربی می باشد.ایوان اصلی دارای ۱۲ ستون در دو طرف هر طرف شامل ۶ ستون می باشد.ارتفاع ستونهای باقی مانده در حال حاضر در حدود ۷ متر بوده که با توجه به حجم سقف ایوانها،ارتفاع اولیه آنها ۹ متر تخمین زده می شوند. در حال حاضر از میان ۱۲ ستون ایوان اصلی تنها ۲ ستون باقی مانده اند که در میان بنا خودنمائی می کنند .

آثار ملی خورهه

مجموعه باستانی و تاریخی خورهه محلات از آثار باستانی کشور که محلی برای مطالعه باستان شناسان است با شماره ملی ۱۳۱ در آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب راهنمای مصور ایرانگردی
شکوه پارسی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران