شهرستان گرگان

معرفی سد کوثر (سد نمل) گرگان

  • معرفی سد کوثر (سد نمل) گرگان
  • معرفی سد کوثر (سد نمل) گرگان
  • معرفی سد کوثر (سد نمل) گرگان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

سد کوثر ( سد نمل ) سدی است خاکی که در ۱۶ کیلومتری جنوب شرقی گرگان قرار دارد.

سد کوثر

سد کوثر که به سد نمل نیز شهرت دارد یک نوع سد خاکی است در۱۶ کیلومتری جنوب شرقی شهر گرگان مرکز استان گلستان بر روی رودخانه نومل احداث شده است. بند قدیمی نومل در شمال شرقی روستای نومل گرگان قرار داشته است.

سد بر روی آبراهه اصلی حوضه آبریز فرعی نومل در حوضه آبریز قره سواحداث گردیده و آب رودخانه گرمابدشت از حوضه آبریز قره سو نیز توسط یک سد انحرافی به آن هدایت می شود .

تاریخ تاسیس سد کوثر

ساخت این سد در سال ۱۳۶۷ آغاز و در سال ۱۳۷۲ افتتاح شد .  مطالعه کننده سد شرکت مهندسین مشاور آبگیر و پیمانکاران  سد شرکت دژیران و تیپ مهندسی جوادالائمه  بوده اند.

ارتفاع سد از پی ۲۶متر، طول تاج سد ۶۰۰ متربوده  و سرریز سد که از نوع آزاد بتنی دارای پل دسترسی می باشد ، ۳۴ متر طول داشته و قابلیت عبور ۸۰ متر مکعب در ثانیه سیلاب را دارد .

این سد دارای یک مخزن اصلی و یک مخزن رسوبگیر می باشد که  حدود۲/۷ میلیون متر مکعب ظرفیت دارد.

یک سد انحرافی به طول ۵/۱۸ متر در شمال سد بر روی آبراهه اصلی حوضه آبریز فرعی گرمابدشت احداث گردیده که با ظرفیت حداکثر ۲۰۰ متر مکعب بر ثانیه آب این رودخانه را در فصل غیر زراعی پس از عبور دادن از مخزن رسوبگیر  به مخزن سد هدایت می کند .

مجموع شبکه سد یک هزار هکتار است که به صورت ثقلی از طریق گالری خروجی پایاب به طول ۷۹ متر و توسط یک لوله فلزی ۷۵۰ میلی متری که با شیر فلکه تنظیم می شود  آبیاری می گردد .

کانال اصلی شبکه سد از نوع بتنی با مقطع ذوزنقه ای به طول ۴/۳ کیلومتر و ۳۵۰ متر گالری بتنی سرپوشیده می باشد.طول کانالهای درجه یک و دو بیش از ۲۰کیلومتر و از نوع بتنی است .

طراحی اولیه و ظرفیت تنظیم و نیز توان عبور آب کانال های آبیاری شبکه سدعمدتا” برای آبیاری کشت تابستانه که معمولا” سویا می باشد.

استفاده دو منظوره از مخزن سد برای پرورش ماهی هم زمان با استفاده از آب جهت زراعت ، باعث گردیده است که سالانه بیش از ۱۰۰تن ماهی نیز به برکت وجود این سد تولید شود .

سدهای ایران :

سد هندودر

دریاچه سد چرگر ابهرعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب اول
وبلاگ طبیعت نومل

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

  • دانلود کتاب از آمازون در ۷ مهر ۱۳۹۶

    lkgjcghj jgh jgkhl