معرفی سرآب نیلوفر کرمانشاه

  • معرفی سرآب نیلوفر کرمانشاه
  • معرفی سرآب نیلوفر کرمانشاه
  • معرفی سرآب نیلوفر کرمانشاه
  • معرفی سرآب نیلوفر کرمانشاه
  • معرفی سرآب نیلوفر کرمانشاه
  • معرفی سرآب نیلوفر کرمانشاه
  • معرفی سرآب نیلوفر کرمانشاه
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

سرآب نیلوفر یکی از سرآب های استان کرمانشاه است که در روستای کوچکی به همین نام واقع شده است. این دریاچه کوچک در حدود ۲۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه است که مملو از گل‌ های نیلوفر آبی است که در فصول گرم سال غنچه‌ ها و برگ‌ های آن سر از آب برآورده و قسمت زیادی از آن را می‌ پوشاند. سرآب نیلوفر در ابتدای منطقه سنجابی و در دامنه کوه کماجار واقع شده است.

طبق افسانه‌ های قدیمی‌ کرمانشاه گنجینه ای از خسرو پرویز شاه ساسانی در اعماق این سرآب وجود دارد.

عمق بعضی قسمت های این سرآب به بیش از ۳۲ متر می رسد. همچنین این تالاب دارای غارهای زیر زمینی نیز می باشد. سرآب زیبای نیلوفر دارای چند چشمه جوشان است که آب این سرآب را تامین می‌ کند. آب سرآب نیلوفر آنچنان زلال است که ساقه گل‌ های نیلوفر از زیر آن به وضوح نمایان است و با وزش نسیم و حرکت آب، این گل‌ ها به رقص درآمده و اوج آرامش را به انسان می‌ بخشند.

نیلوفر یکی از زیباترین گل هایی است که به دلیل تقدسی که دارد، دارای جایگاه ویژه ای در بین سایر گل ها است که زیباترین مجموعه آن را در سرآب نیلوفر کرمانشاه می‌ توان به نظاره نشست. نیلوفر مظهر صلح و صفا و هدیه ای شاهانه جهت پیشکشی برای شرفیاب شدن است.

این سرآب ظرفیت بهره دهی آب فراوان دارد و برای پرورش ماهی نیز مناسب است. استقبال مردم از طبیعت زیبا و آب و هوای مطبوع این منطقه باعث گردیده که تأسیسات رفاهی مناسبی مجاور آن ایجاد گردد.

در چندسال اخیر و با توجه به کمبود بارش های آسمانی و خشکسالی وضعیت فعلی این سرآب چندان رضایت بخش نیست و بعضی منابع از خشک شدن آن حکایت می کنند.

سرآب نیلوفر ۵۵ اُمین اثر طبیعی ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

3- تارنمای اینترنتی نگاه مدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
بزرگراه کنار گذر غربی کرمانشاه، جاده روستای سرآب نیلوفر
نوع
دریاچه طبیعی
تاریخ ثبت در آثار طبیعی ایران
27 اسفند 1387
شماره ثبت در آثار طبیعی ایران
55

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران