سنگ نوشته قوچعلی در ایلام

  • سنگ نوشته قوچعلی در ایلام
  • سنگ نوشته قوچعلی در ایلام
  • سنگ نوشته قوچعلی در ایلام
  • سنگ نوشته قوچعلی در ایلام
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

سنگ نوشته قوچعلی در شهر ایلام قرار دارد و  به دوران پیش از تاریخ ایران باستان بر می‌گردد  و یکی از جاذبه‌های تاریخی این شهر می‌باشد.

سنگ نوشته قوچعلی 

سنگ نوشته زیبای قوچعلی در ضلع جنوبی کوه اناران بر روی صخره‌ای در تنگ قوچعلی و در شمال شهر ایلام قرار دارد.. ارتفاع این سنگ نوشته از سطح ۵/۴ متر است که به دستور غلامرضا خان والی و به خط زیبای نستعلیق نگارش یافته است.این سنگ نوشته ۱۵ سال پیش در اثر احداث جاده قوچعلی زیر آوارها خاک مدفون شد.

دسترسی به این سنگ نوشته مشکل بوده و باید مسیر چند صد متری دامنه تنگ قوچعلی را پیاده طی نمود. ابعاد این سنگ نوشته ۴۰ * ۷۵ و به شکل ذوزنقه است.

قسمتی از متن سنگ نوشته:

هو الله تعالی

تاریخ ساختن قلعه حسین‌آباد و قلعه حسینیه و حفر نهر امیرآباد در سنه ۱۳۰۵ در عهد دولت قوی شوکت السلطان بن السلطان و خاقان شاه شهید ناصرالدین شاه قاجار نوراللّه مضجعه حسب‌الامر حضرت مستطاب سردار اشرف والی بن حیدر خان بن حسن خان بن والی کل لرستان فیلی صورت اتمام پذیرفت فی سنه هزار و دویست و نود و چهار. تاریخ فوت مرحوم حسین قلی خان طاب سراء سنه هزار و سیصد و هیجده (۱۳۱۸).

وجه تشابه سنگ نوشته قوچعلی با سنگ نوشته دیگر

مشابه این سنگ‌نوشته، سنگ‌نوشته دیگری در فاصله دویست متری آن از حکومت والیان پشتکوه برجای مانده بود که به علت جاده‌سازی در سال‌های گذشته،‌ در زیر خاک مدفون گردیده است.

ثبت ملی در ایران

سنگ نوشته قوچعلی در ایلام، شمال شرقی شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۸۰۰۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

از دیدن این مناطق لذت ببرید :

مجسمه شیر سنگی همدان

معرفی قلعه مهرپادین مهریز

روستای وردیج (آدم های سنگی) در تهرانعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1-ویکی پدیا

2-ایلام باستان

3-تاپ توریسم

اطلاعات این مکان
آدرس
ایلام، شمال شرقی شهر
نوع
کتیبه تاریخی
تاریخ ثبت در فهرست آثار ملی
۱۷ اسفند ۱۳۸۱
شماره ثبت در فهرست آثار ملی
8003

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران